Polska na globalnej szachownicy. Od czego zależy bezpieczeństwo państwa?

NAGLOBALNEJz

Czy bezpieczeństwo Polski zależy tylko od siły armii, od jej liczebności? A jeśli nie tylko, to od czego jeszcze? Zapraszamy do odsłuchania zapisu kolejnej rozmowy z cyklu „Polska na globalnej szachownicy”.

Tym razem rozmowa dotyczyła zagadnienia, czy silna, prawie ćwierć milionowa armia rzeczywiście zapewni nam bezpieczeństwo? Na te pytania, a także na pytania słuchaczy odpowiadał Jerzy Marek Nowakowski – prezes Stowarzyszenia Euro Atlantyckiego. Rozmowę prowadził Piotr Szczepański – prezes Fundacji Wspomagania Wsi.  Spotkanie zorganizowały: Wszechnica i Stowarzyszenie Euro Atlantyckie. 

 Główne wnioski z tej ciekawej rozmowy:

– To nie liczba czołgów czy wielkość armii decyduje o bezpieczeństwie kraju, lecz to, czy jesteśmy dobrze postrzegani jako członek Wspólnoty Zachodniej, czy podzielamy wspólne wartości z krajami sojuszu – NATO, UE. Za ten wizerunek w oczach sojuszników odpowiedzialni są nie tylko przywódcy naszego państwa, ale także zwykli obywatele, czyli np. Polacy – turyści, Polacy – pracownicy firm zachodnich, czy też Polacy – menagerowie firm: czy jesteśmy wiarygodni, czy zależy nam na współpracy? Każdy z nas jest ambasadorem spraw i bezpieczeństwa Polski.

– Sojusz z NATO, czy w ramach UE – nie jest dany raz na zawsze. To nie jest tylko akt, zapis, umowa, czy też sztywna struktura. Sojusz musi być w pewien sposób „odżywiany” przez wzajemne  spotkania przywódców państw, podtrzymywanie kontaktów, unikanie konfliktów, ale także powiązania gospodarcze. Im więcej powiązań, tym lepiej, bo tym trudniej pominąć nas jako ważnego partnera gospodarczego w ramach sojuszu. Podtrzymywane więzi międzynarodowe sprzyjają naszemu bezpieczeństwu.

– Na bezpieczeństwo Polski ogromny wpływ ma także wykształcenie naszego społeczeństwa, bo silna armia to przede wszystkim sprawna kadra.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!