Edukacja domowa to system kształcenia, który w Polsce jest znany głównie z filmów. Gdzieś na australijskim odludziu dzieci uczą się w domu, bo w promieniu 100 kilometrów nie ma żadnej szkoły. Nie do końca o to chodzi w edukacji domowej. Rozmawiamy z Laurą Twardzik, uczestniczką projektów młodzieżowych Fundacji Wspomagania Wsi i inicjatorką projektu Homies wspierającego uczniów i rodziców zainteresowanych edukacją domową, o korzyściach i wyzwaniach związanych z porzuceniem sztywnych ram szkolnych oraz odkrywaniu siebie poprzez wzięcie odpowiedzialności za własną edukację.
Spośród ponad 4 milionów uczniów i uczennic, które co roku kształcą się w różnych placówkach oświaty w Polsce przed pandemią nieco ponad 10 tys. uczyło się w systemie edukacji domowej . W 2020 r. liczba uczniów i uczennic nie uczęszczających do tradycyjnej szkoły wyniosła ok. 15 tys. osób, a obecnie plasuje się na poziomie 20 tysięcy. Tendencja wzrostowa obserwowana jest na całym świecie. Czy to może być szansa dla kolejnych pokoleń na istotną zmianę w procesie edukacji, której próżno szukać w szkole?
O czym mówimy w podcaście:
- Czym jest edukacja domowa? (01:38).
- Nie trzeba mieszkać daleko od szkoły, żeby chcieć przejść na edukację domową (02:33).
- Jak do tego doszło, że Laura zaczęła uczyć się w domu? (03:44).
- System nauki domowej. Każdy ma swój, zależenie od potrzeb, temperamentu i sposobu przyswajania wiedzy (07:08).
- Skąd uczniowie i uczennice uczące się samodzielnie wiedzą, czego mają się uczyć? (09:58).
- Nauka w systemie edukacji domowej może zmienić podejście do edukacji w ogóle (10:47).
- Chodzenie do szkoły niekoniecznie ułatwi dzieciom i młodzieży odkrywanie samych siebie, za to edukacja domowa może w tym pomóc, bo szkoła nie jest już naczelnym punktem odniesienia porządkującym życie (13:05)
- Edukacja domowa to nie nauczanie indywidualne (18:57)
- Mity dotyczące edukacji domowej. Czy samodzielna nauka odbywa się kosztem relacji społecznych (19:42), a sami/e uczniowie i uczennice są także niedostatecznie wyedukowani (25:12)?
- Czy edukacja domowa jest dla wszystkich? Dlaczego osoby przechodzą na edukację domową? (29:18)
- HOMIES – projekt Laury promujący edukację domową wśród młodzieży licealnej. Więcej informacji o projekcie HOMIES również poniżej (32:14)
- Czy edukacja domowa będzie rozwijać się w Polsce? (39:29)
Homies. Wsparcie młodzieży w edukacji domowej