Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim dom rodzinny ma wpływ na sukces dzieci w dorosłym życiu

Nie tylko szkoła, ale przede wszystkim dom rodzinny ma wpływ na sukces dzieci w dorosłym życiu

Z Małgorzatą Taraszkiewicz – psycholożką i autorką poradników dla rodziców z zakresu rewitalizacji edukacyjnej rozmawia Piotr Szczepański. Rozmowa została nagrana we wrześniu 2021 roku.

 

Do 7. roku życia dziecko buduje swój fundament na resztę życia. Kształtuje ogólny model świata i poczucie swojego miejsca w tym świecie. To od rodziców i najbliższych opiekunów uczy się jacy są ludzie, jaki jest świat i wreszcie – jakie ono jest w tym świecie:  czy jest ważne, czy jest wartościowe.

To z domu rodzinnego dziecko wynosi najważniejsze wartości, takie jak miłość i szacunek dla siebie, dla ludzi i przyrody, pewność siebie, umiejętność komunikacji z innymi.

Aby ten fundament okazał się mocny, rodzice i opiekunowie powinni być świadomi, jakimi zachowaniami kształtują w dziecku poczucie szczęścia i bezpieczeństwa, a jakie sprzyjają jego niepowodzeniom. Dorośli muszą wiedzieć, że to atmosfera panująca w domu wpływa na rozwój dzieci.

Usłyszymy o przykładach płynących z domu, o zaspakajaniu dziecięcej potrzeby spokoju i bezpieczeństwa, o empatycznej komunikacji między dorosłymi a dziećmi, o kształtowaniu samodzielności i autonomii dziecka, pokazywaniu konsekwencji określonych zachowań, a wreszcie o potrzebie poznania przez rodziców poszczególnych etapów  rozwoju dziecka (psychologia rozwojowa), gdyż właśnie ta wiedza może dać opiekunom wskazówki i narzędzia, jak wspierać dziecko w pomyślnym rozwoju i budowaniu swojego szczęścia.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!