Uczyć się przez całe życie. O roli spotkań w Marózie

DSC_5130

Pandemia pokazała, jak ważna jest wiedza i jej ciągłe uzupełnianie – uczenie się przez całe życie. Warto też zdobywać umiejętności pozwalające zastosować wiedzę w praktyce. Od tego jak dobrze jesteśmy przygotowani do radzenia sobie w kryzysach zależą nie tylko indywidualne losy, ale i losy naszej społeczności, naszego kraju, czy Unii Europejskiej. To wszystko wspólnoty, których częścią jesteśmy.

W ciągu ostatniego roku dobitnie uświadomiliśmy sobie znaczenie wspólnego działania. Ale wspólnie działać w świecie i w społecznościach podzielonych na walczące ze sobą grupy nie jest łatwo. Chcemy pokazać, że warto się uczyć i dzięki edukacji, szczególnie tej nieformalnej niwelować wzajemną wrogość i zasypywać okopy.

Edukacja to zadanie, które towarzyszy nam przez całe życie. To w jej niedostatkach tkwią przyczyny wielu problemów społecznych. Ale też tylko dzięki niej lepiej rozumiemy coraz bardziej różnorodny świat, zyskujemy kompetencje pozwalające sobie w nim radzić i wspólnie stawić czoło wyzwaniom;  zarówno takim, jak zmiana pracy czy wpływanie na ważne dla nas decyzje władz różnych szczebli, jak i wielkie kryzysy – ocieplenie klimatu  czy pandemia.

Zrozumieć skomplikowany świat

Uczymy się samodzielnego i krytycznego myślenia, by nie padać ofiarami uproszczonych opowieści o skomplikowanym i nieustannie zmieniającym się świecie oraz po to, by zrozumieć na co, poprzez swoje wspólne działanie, możemy wpływać. Uczymy się szanować i akceptować innych, nikogo nie poniżać, uczymy się jak dbać o środowisko i warunki do życia dla naszych dzieci, wnuków, dla przyszłych pokoleń. Potrzebna jest nam edukacja do wspólnego działania i kultura ciągłego uczenia się.

Spotkania w Marózie, organizowane już od prawie 20 lat, to nasza odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności, które pragną lepszego świata dla siebie i swojego otoczenia.

Maróz to tradycyjnie miejsce wymiany doświadczeń, możliwość wysłuchania ciekawych wykładów, uczestniczenia w warsztatach i naładowania akumulatorów na następny rok. Akumulatorów, wskutek pandemii, już prawie całkowicie wyczerpanych. W tym roku, po długiej przerwie, zaczęliśmy od debat na istotne tematy współczesności. Zależało nam, by już na początku spotkania Maróz stał się miejscem dyskusji także między samymi uczestnikami.

Mówimy o wyzwaniach globalnych, i o tym jak je widzimy w naszym kraju, a przede wszystkim o tym, co w związku z tymi wyzwaniami mamy do zrobienia lokalnie, w swoich wspólnotach.

Obywatelskość, wieś, klimat

Spotkanie aktywistów nie może odbyć się bez refleksji nad stanem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, społeczeństwa, które chce mieć wpływ na wiele ważnych spraw. Czy podejmujemy wysiłek, by wpływać na kształt naszego kraju? Rozmawiamy o tym na czym polega bycie OBYWATELEM i z czego wynikają nasze prawa.

Przyglądamy się także współczesnej wsi. Czy ciągle jest to wieś rolnicza, czy tylko miasto o rozproszonej zabudowie? A może inne czynniki niż rolnictwo i rozproszona zabudowa stanowią dziś o istocie wiejskości?  Rozmawiamy o tym, jakie zmiany czekają mieszkańców wsi  w najbliższych latach.

Na liście najważniejszych tematów nie może zabraknąć zmian klimatycznych. Czy nasze działania w skali lokalnej mają jakiekolwiek znaczenie dla powstrzymania ocieplenia? Czy stać nas na to, by dać się nieść bezwładnie naprzód, pozostawiając problem do rozwiązania innym?

Edukacja i jej znaczenie dla rozwoju społeczeństwa to kwestia fundamentalna. Rozmawiamy o tym, dlaczego edukacja jest jeszcze ważniejsza niż nam się zazwyczaj wydaje i o tym, że nie kończy się wraz z opuszczeniem murów szkoły czy uczelni.

***

Fotografie: Monika Słotwińska-Łychota i Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi podczas XIX Spotkania w Marózie. Autorka: Magdalena Kowalczyk

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!