Edukacja musi mieć przełożenie na działania lokalne i decyzje polityków. 19. Spotkanie w Marózie rozpoczęte

WW - obrazek wyróżniający(11)

Edukacja przez całe życie, to temat 19. Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich, które po roku przerwy wróciło do Maróza k. Olsztynka. Niemal 200 aktywnych społecznie mieszkańców i mieszkanek wsi z całej Polski od 23.09. przez trzy dni będzie brało udział w debatach, rozmowach, warsztatach i sesjach wymiany doświadczeń.

Od lat celem Spotkań w Marózie jest poszerzenie umiejętności skutecznego działania osób działających na wsi oraz umożliwienie im wzajemnego inspirowania się oraz czerpania wiedzy od doświadczonych trenerów i siebie nawzajem.

Zwykle też na każdym Spotkaniu podejmowany jest inny temat istotny dla wspólnot lokalnych, ale też ważny z perspektywy globalnej. W tym roku organizatorzy skupili się na zagadnieniu, które w erze epidemii COVID-19, zmian w oświacie czy postępującego kryzysu klimatycznego, wydaje się szczególnie istotne.

Czytaj również: Uczyć się przez całe życie. O roli Spotkań w Marózie

– Wyzwania dotyczące edukacji obywatelskiej, prawnej i ekologicznej. Te obszary są obecnie priorytetem, jeśli chodzi o edukację, która jest tematem tegorocznego Spotkania w Marózie – mówi Krzysztof Margol, prezes Fundacji Nida, współorganizator Spotkania w Marózie. – Ważne jest, żeby wstrząsnąć świadomością społeczną, tak, żeby edukacja miała przełożenie na konkretne działania lokalne, ale też na decyzje polityków – dodaje.

Przez najbliższe trzy dni uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w debatach, rozmowach i warsztatach. Tematyka tych aktywności to między innymi szkoły jako centra życia lokalnego, zmiany klimatu, życie na wsi w perspektywie 5, 10 i 15 lat, kompetencje cyfrowe, mowa nienawiści czy wypalenie wśród osób zaangażowanych społecznie. Organizatorzy zadbali też o przestrzeń dla uczestników, którzy chcą podzielić się z innymi doświadczeniami ze swojej działalności społecznej.

Czytaj również: Program 19. Spotkania w Marózie

Spotkania w Marózie od 2001 roku są organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA. Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 200 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. „Maróz” jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń.

Czytaj również: Relacja z poprzedniego Spotkania w Marózie w 2019 roku.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!