Trendy żywieniowe w 2021 roku

FTREND2

Pandemia Covid-19 wiele zmieniła w naszym życiu i dziś siedzimy w innym miejscu przy globalnym stole, niż było to wiosną 2020 roku. W ostatnim czasie zmieniły się nasze nawyki i gusta żywieniowe, w tym kaloryczność potraw. Będąc w stresie jemy więcej, bardziej kalorycznie i częściej sięgamy po produkty o wyrazistym smaku – słone, ostre lub słodkie (prawie 1/3 Polaków przytyła w trakcie pandemii). Jednocześnie pandemia wyostrzyła nasze apetyty na produkty zdrowe, wzmacniające organizm. Zwracamy coraz większą uwagę na sposób produkcji żywności, sprawdzając czy jest ekologiczny i zdrowy.

Poniżej opisałam, według mnie najciekawsze trendy żywieniowe 2021 roku. Niektóre z podanych przykładów nie są niczym nowym, jednak zmiany w naszym codziennym życiu spowodowały, że obecnie stały się bardziej popularne niż inne.  O tym, czy trendy te będą trwałe, czy przeminą jak wiele podobnych wcześniej, przekonamy się w przyszłości. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że większość z nich wiąże się z ideą Diety Planetarnej, czyli godzenia potrzeb żywieniowych ludzkości z ochroną zasobów naszej planety, gdyż nasze pożywienie pochodzi z natury, więc jeśli chcemy dalej jeść, musimy o naturę zadbać.

Klimatarianizm

Według słownika Cambridge Dictionary słowo „climatarian” oznacza podejmowanie takich wyborów żywieniowych, które mają na celu jak najmniej szkodzić środowisku. Wybierając produkty do swoich posiłków, klimatarianin sięga po te, które pozostawiają po sobie jak najmniejszy ślad węglowy, czyli są produkowane lokalnie i najlepiej, gdy są sezonowe i nie opakowane, szczególnie w plastik. Dochodzi tu też dbałość o niemarnowanie jedzenia łącząc się z trendami maksymalnego ograniczania odpadów zero lub less waste.

Fleksitarianizm

Oznacza elastyczny wegetarianizm, czyli sposób odżywiania bazujący na warzywach i owocach, jednak od czasu do czasu dopuszczający mięso i ryby.

Lokalność/Locavore
To kupowanie produktów spożywczych wyprodukowanych w pobliżu miejsca ich spożycia, najlepiej od lokalnych producentów. Produkty te są zdrowsze, gdyż nie zawierają konserwantów. Są też tańsze, bo krótszy jest łańcuch dostawców, no i są smaczniejsze, gdyż są świeże.

Sezonowość
Dotyczy warzyw i owoców, łącznie z jadalnymi kwiatami kupowanych w sezonie, w jakim dojrzewają (kwitną), najlepiej z lokalnych upraw. Spożywane powinny być sezonowo, w czasie, w którym dojrzewają lub poza sezonem, jako przetwory.

Kiszenie/Fermentacja
To sposób przetwarzania/konserwowania żywności w procesie fermentacji pod wpływem bakterii. Kiszonki są dobrym źródłem witamin np.: B, C, A, E, K itd., minerałów takich jak magnez, wapń, fosfor, potas oraz dobrych bakterii jelitowych. Do niedawna w Polsce kisiło się przede wszystkim kapustę i ogórki, czasem buraki, jednak ostatnio kisi się praktycznie wszystkie warzywa, na przykład cebulę, marchewkę czy pomidory, a także owoce (jabłka, cytryny lub banany), a nawet grzyby i jajka.

Stop Food Waste
To ograniczanie marnowania żywności poprzez różne działania, takie jak Jadłodzielnie/Foodsharing Justyna Duriasz-Bułhak „Na początek- nie marnujmy”, skracanie czasu transportu od producenta do konsumenta (patrz: Lokalność/Locavore), wydzielanie w supermarketach półek z produktami przecenionymi z uwagi na upływający termin ich przydatności do spożycia, czy Freeganizm, czyli poszukiwanie jedzenia w śmietnikach przy sklepach spożywczych, targowiskach czy restauracjach. W tym wypadku jednak należy uważać, gdyż nie zawsze i nie wszędzie Freeganizm jest legalny.

Comfort food
To jedzenie kojarzące się z dobrymi emocjami, będące najczęściej klasycznymi potrawami kuchni regionalnej, przywołującymi miłe wspomnienia z przeszłości jak na przykład naleśniki z serem jedzone w dzieciństwie 😊. Często są to potrawy wysoko kaloryczne, o ostrych i wyrazistych smakach, słone, pikantne lub słodkie. Trzeba więc uważać, by nie wpaść w uzależnienie od comfort food, gdyż może ono niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i spowodować niekontrolowany wzrost wagi.

Dania DIY, czyli „Zrób to sam”
To oferowane przez niektóre restauracje zestawy DIY (z języka angielskiego „Do it yourself”), składające się z półproduktów wraz z przepisem przygotowania, dzięki czemu w krótkim czasie można samemu, we własnej kuchni i w dogodnym dla siebie monecie ugotować/upiec/usmażyć smaczny i szybki posiłek.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!