Wyjątkowe miejsce na wakacje. Znajdziesz je w Sieci Najciekawszych Wsi

TM_Wyj?tkowa wie? jako cel podr??y wakacyjnej_

Jeśli planujesz wyjazd na wakacje albo szukasz atrakcyjnego miejsca na jednodniowy wypad, chcesz spędzić czas w miejscach z bogatą historią, harmonią krajobrazu, rytmem i regularnością wiejskiej architektury, czy wziąć udział w lokalnych świętach, odpustach, festiwalach i zabawach, to warto skorzystać z oferty Sieci Najciekawszych Wsi. Znajdziesz w niej kilkadziesiąt miejscowości wyróżniających się ze względu na walory dziedzictwa kulturowego, sposoby spędzania wolnego czasu oraz różne atrakcje.
Podobne inicjatywy rozwijają się w innych krajach europejskich, prym wiedzie w tym Francja. Na mapie Polski rozkład najciekawszych wsi wygląda w następujący sposób:

Mapa najciekawszych wsi. źródło: http://siecnajciekawszychwsi.pl/

Co trzeba wiedzieć przed wizytą?

Wejście do niektórych z tych miejsc jest biletowane, ale są też dni, kiedy można je odwiedzić za darmo. Trzeba wiedzieć, że niektóre wydarzenia odbywają się tylko raz w roku np. uroczystości odpustowe św. Jacka w Kamieniu Śląskim (woj. śląskie). Nie każda atrakcja jest podana na tacy, np. przedstawiona za pomocą wielu interaktywnych tablic. Czasami trzeba wiedzieć, czego się szuka – dzięki temu zostaje sporo miejsca dla naszej wyobraźni. Na stronie sieci, klikając w zakładki miejscowości znajdziemy opisy, a w niektórych przypadkach informatory z trasami zwiedzania.

Co zobaczyć?

Nie ma jednej metody na odwiedzanie tych miejscowości.
Jadąc nad Morze Bałtyckie i będąc w okolicach Słupska, koniecznie zajrzyj do Swołowa i Łącka. Znajdziesz się w Krainie w Kratę, z zabytkowymi owalnymi placami, niezwykłej urody budynkami o konstrukcji szachulcowej.

W Swołowie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Jest to jedno z najciekawszych muzeów wsi w Polsce. Warto zostać tam na dłużej i zamieszkać w jednej z kwater agroturystycznych. Muzeum w Swołowie oraz Gmina Słupsk wspólnie organizują wydarzenia, m.in. Babie Lato – Święto Miodu i Nalewek, Na Świętego Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina, Święto Ziół na Matki Boskiej Zielnej.

Będąc na Kaszubach, wpadnij do Gniewina. Oprócz bogatej historii, znajdziesz tam najnowocześniejsze obiekty sportowe, stanowiące raj dla piłkarzy. To tam reprezentacja Hiszpanii spędziła kilka tygodni w czasie Euro 2012.
Z kolei na Śląsku punktem obowiązkowym będzie Kamień Śląski i Istebna. Kamień Śląski jest znakomitym przykładem efektów pracy nad rozwojem obszarów wiejskich za pomocą metody „odnowa wsi”. W centrum wsi zagospodarowano i urządzono plac spotkań wiejskich, tuż obok znajduje się Sanktuarium św. Jacka, pole golfowe, tor wyścigowy. W ciągu roku odbywa się we wsi wiele imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Wieś zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia, w tym Europejską Nagrodę Odnowy Wsi.

Kamień Śląski – Izba tradycji. fot. Zbigniew Kawa.

W Istebnej spotkasz się z góralami, będziesz miał okazję nacieszyć się widokami i przyrodą. Warto wybrać się na cykliczne wydarzenie – mieszanie owiec i Jarmark Pasterski, w czasie których skosztujesz tradycyjnego jedzenia oraz serów.
W Jemielnicy, na Opolszczyźnie zapoznasz się z dziedzictwem cystersów i zobaczysz we wsi zachowany od czasów średniowiecza układ przestrzenny.
W Masłomęczu w woj. lubelskim, tuż przy granicy z Ukrainą, koniecznie trzeba odwiedzić Wioskę Gotów. W miejscowości tej od kilkudziesięciu lat prowadzono badania archeologiczne. Odkrycia udostępniono dla turystów. W zrekonstruowanej wiosce sprzed blisko dwóch tysięcy lat znajdują się m.in. zagroda garncarza, chata wojownika. Po skansenie oprowadzają przewodnicy.

Czy do Sieci Najciekawszych Wsi można się zapisać?

To tylko niektóre spośród licznych miejscowości zaprezentowanych na stronie. Dobra wiadomość jest też taka, że do Sieci Najciekawszych Wsi można dołączyć, jeśli tylko Twoja miejscowość wyróżnia się czymś szczególnym i dodatkowo posiada zasoby dziedzictwa kulturowego, np. tradycyjny sposób pracy, uprawy roli, silną tożsamość, wiejską architekturę, niezmącony układ przestrzenny, to warto ją zgłosić do Sieci Najciekawszych Wsi. Lista miejscowości pozostaje otwarta, a SNW prowadzona jest w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (www.psorw.pl) przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi

Zobacz także:

http://wioskitematyczne.pl/
http://garncarskawioska.pl/
https://questy.org.pl/o-nas
https://wioska-tematyczna.pl/
https://odpoczywajnawsi.pl/
http://dolinafantazji.pl/
http://krainarumianku.pl/aktualnosci/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
19.05.2022
- 06.07.2022
Cała Polska
20.05.2022
- 31.12.2022
Cała Polska
12.05.2022
- 30.06.2022
Cała Polska
19.05.2022
- 06.07.2022
Cała Polska
20.05.2022
- 31.12.2022
Cała Polska
12.05.2022
- 30.06.2022

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!