W Małdytach jest coś dla każdego z wyjątkiem deskorolkarzy. Uczestnicy Pola Działania podsumowują swoje projekty

_W Ma?dytach jest co? dla ka?dego z wyj?tkiem deskorolkarzy._

Trzy grupy, trzy wyjątkowe projekty i historie pięciu indywidualnych przemian, to rezultat II edycji programu Fundacji Wspomagania Wsi „Pole Działania”. W zeszłym tygodniu zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące 9 miesięcy programu. Zaproszeni do Warszawy uczestnicy i uczestniczki opowiedzieli o przygotowanych przez siebie aktywnościach społecznych, które zostały i zostaną zrealizowane w ramach Pola Działania.

Podsumowanie programu Pole Działania 2021

Ostatnie miesiące spędziliśmy w domach, gdzie uczyliśmy się i pracowaliśmy. Postanowiliśmy więc, że nasz warsztat odbędzie się w ogrodzie jednego z domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Tam uczestnicy omówili przygotowane przez siebie mapy projektów, czyli drogę jaką przebyli od powstania pomysłu na działanie społeczne do jego realizacji.
Droga ta zwykle bywa wyboista i obfituje w przeszkody, ale też w momenty, gdy trudności są przełamywane i przychodzi długo wyczekiwana satysfakcja. Rozmawialiśmy więc o projekcie jako procesie uczenia się, na który składają się zarówno trudne, jaki i przyjemne doświadczenia. Zwróciliśmy też uwagę na to, jak aktywność uczestników wpłynęła na ich społeczności i na nich samych (szczególnie w trakcie pandemii).

pd warsztaty do art1
Laura i Dawid (na pierwszym planie) i Justyna (w tle) rozmawiają z zaproszonymi gośćmi o działaniach społecznych w społecznościach lokalnych

Uczestnicy i uczestniczki mieli także okazję przećwiczyć prezentowanie swoich dokonań oraz podszlifować umiejętność autoprezentacji. O swoich działaniach opowiedzieli nam, sobie nawzajem oraz zaproszonym gościom – Zofii Płóciennik, aktywistce klimatycznej, Mateuszowi Wojcieszakowi, prezesowi Fundacji Pole Dialogu oraz Bartoszowi Werkowskiemu, przewodniczącemu Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wystąpienia zostały nagrane i omówione w zespołach projektowych. Uczestnicy mieli także szansę zainspirować się, rozmawiając z gośćmi o doświadczeniach działania społecznego w swoich społecznościach. W trakcie warsztatu rozmawialiśmy też o wyzwaniach stojących przed liderem/liderką w społeczności lokalnej.

Działania społeczne uczestników_czek w ramach programu Pole Działania 20201

„Co młodym w duszy gra” – projekt Marty i Kacpra

pd warsztaty do art2
Marta z Mieleszyna w woj. łódzkim (w środku)

 

pd-warsztaty-do-art3.jpg
Kacper z Wieruszowa w woj. łódzkim (z lewej)

Marta i Kacper postanowili przeprowadzić projekt w formie warsztatów rozwoju osobistego (online) z wykorzystaniem muzyki. Cel jaki sobie postawili to podniesienie samooceny młodzieży i nabycia przez nią nowych kompetencji tj. poprawne prowadzenie dialogu, nawiązywanie dobrych kontaktów i więzi, wyrażanie siebie przez muzykę. W ramach projektu zorganizowali 5 dwugodzinnych spotkań dla ok. 20 uczestników od marca do czerwca 2021.

Chcemy podnieść samoocenę młodzieży z naszej okolicy, ponieważ dostrzegamy problem niezrozumienia i niedocenienia młodych ludzi, co wpływa na niskie poczucie ich własnej wartości

mówią Kacper i Marta.

Problem często blokuje, paraliżuje działania młodych, którzy z tego powodu nie podejmują aktywności społecznej, negatywnie wpływa również na relacje młodzi-starsi, często powoduje odbiór aktywności młodzieży jako problem, zagrożenia

dodają.
Młodzi organizatorzy liczą, że dzięki ich działaniom uczestnicy ośmielą się częściej zabierać głos w dyskusjach, głośno wyrażać swoje zdanie, czy podejmować autorskie inicjatywy. W ramach projektu powstaną także materiały edukacyjne, film i autorska piosenka przygotowane przez uczestników.
„Śladami przodków” – projekt Laury i Dawida

pd-warsztaty-do-art4.jpg
Laura i Dawid z gminy Rymanów, woj. podkarpackie

W ramach projektu Laura i Dawid stworzyli i zamierzają przeprowadzić grę terenową dla mieszkańców gminy Rymanów, opowiadającą bogatą historię ich rodzinnych stron. Przygotowanie gry poprzedziły wywiady ze starszymi mieszkańcami Puław i Wisłoczka oraz żmudne zbieranie informacji i danych historycznych.

Chcemy przekazać młodszemu pokoleniu historię naszych przodków, w ciekawy i przystępny dla nich sposób. Ważne jest dla nas łączenie pokoleń. Chcemy umocnić tożsamość mieszkańców miejscowości, aby lepiej znali własną historię i korzenie

– tak o celu swojego projektu mówią Laura i Dawid.
W grę zagra około 30 dzieci i młodzieży z Wisłoczka i Puław. Organizatorzy przewidzieli także spotkanie podsumowujące ich działanie w formie wieczoru refleksji dla 70 mieszkańców.

Skatepark w Małdytach – projekt Justyny

pd-warsztaty-do-art5.jpg
Justyna z Małdyt

Najmłodsza uczestniczka Pola Działania ambitnie podeszła do działania lokalnego. Zauważyła, że dzieci i młodzież z jej miejscowości chętnie jeżdżą na rowerach, hulajnogach i deskorolkach, ale wielu mieszkańcom nie bardzo podoba się, że pasja ta jest realizowana na chodnikach, placach zabaw, czy w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych.

W przestrzeni publicznej Małdyt każdy może znaleźć coś dla siebie. Mieszkańcy mogą zapisać się na warsztaty, są różne imprezy okolicznościowe. Jest też orlik, ale nie można na nim korzystać z hulajnóg czy deskorolek

– mówi Justyna.
Uczestniczka postanowiła więc, że celem jej projektu będzie wybudowanie skateparku lub pumptracku, z którego młodzież mogłaby korzystać kiedy chce i robić to bezpiecznie, korzystając z przygotowanej do tego celu infrastruktury. Niestety szybko okazało się, że wybudowanie takiego obiektu zajmie o wiele więcej czasu i pracy, niż mogłoby się na początku wydawać. Justyna jednak nie poddała się. Przeformułowała swój projekt, nie tracąc z oczu celu głównego – obiektu sportowego w Małdytach.
Wraz z przyjacielem Wiktorem i wspierającymi ją znajomymi Justyna przeprowadzi badanie potrzeb mieszkańców oraz kampanię społeczną w Internecie i przestrzeni Małdyt, których celem będzie sprawdzenie, czy i jakiego rodzaju obiekt sportowy powinien powstać w jej rodzinnej miejscowości oraz przekonanie do jego budowy mieszkańców i samorządu. W ramach działania grupa zorganizuje spotkania z mieszkańcami, przeprowadzi akcję plakatową oraz będzie aktywnie informować mieszkańców o swoim pomyśle poprzez media społecznościowe i media lokalne.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zakończyły się działania naszych uczestników i uczestniczek zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz fanpage’a Fundacji na Facebooku.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!