Bagaż podróżnika, czyli o tym, co podczas podróży warto mieć w walizce lub plecaku?

TM_Baga? podr??nika roku 2021

Wybierając się w wakacyjną podróż, planuje się dobrze spędzony czas, wolny od trosk i zmartwień. Warto więc przyjrzeć się temu, co się ze sobą zabiera, pakując walizkę lub plecak, po to by uniknąć niechcianych niespodzianek. Poniżej znajdziecie nasze propozycje tego, co powinno się znaleźć w wakacyjnym bagażu.

 • Dokumenty (dowód lub paszport, prawo jazdy), bilety oraz potwierdzenia rezerwacji (papierowe lub elektroniczne). Obecnie wskazane jest również posiadanie aktualnego wyniku testu lub zaświadczenia o odbytym szczepieniu przeciw Covid-19, szczególnie gdy planuje się podróż za granicę Polski. O innych, ważnych zasadach podróżowania poza Polskę, wynikających z trwającej pandemii można przeczytać tutaj: https://strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/przekraczanie-granic/2031,Przekraczanie-granic.html ). Warto też mieć osobne etui na dokumenty/paszportówkę, którą dla bezpieczeństwa można powiesić na szyi, chowając pod ubraniem lub przypiąć do paska spodni.
 • Pieniądze (karty płatnicze i gotówka).
 • Spisane na osobnej kartce i umieszczone gdzieś w bagażu numery telefonów do ważnych nam osób, tak by w przypadku utraty telefonu lub „dziury” w pamięci móc skontaktować się z nimi. Można do tej kartki dopisać też numer banku i operatora, by odpowiednio szybko zablokować kartę płatniczą lub telefoniczną.
 • Apteczka, do której koniecznie należy włożyć wszystkie te leki, które przyjmuje się systematycznie, najlepiej z zapasem np. tygodniowym, gdyby podróż przypadkiem się przedłużyła. Do apteczki warto też spakować środki na niespodziewane sensacje żołądkowe, zarówno zaparcie, jak i rozstrój żołądka, pamiętając, że flora bakteryjna (przede wszystkim wody) w miejscu, do którego się udajecie, najpewniej jest inna niż ta w domu. Można zaopatrzyć się w plastry i środek odkażający rany, najlepiej w małym pojemniku, tak by mieć go przy sobie na wypadek nagłego skaleczenia. Warto też do apteczki spakować środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, coś na ból gardła oraz chorobę lokomocyjną, jeśli się na nią cierpi. A jeśli ktoś nosi soczewki, trzeba zabrać dodatkową parę oraz płyn i pojemnik do płukania.
 • Chusteczki lub płyn antybakteryjny.
 • Środki ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, do których zaliczamy nie tylko kremy z filtrem, ale też okulary i nakrycie głowy.
 • Środki ochrony przed komarami i innymi owadami, tak by te małe stworzenia nie zepsuły miłych, wakacyjnych chwil.
 • Telefon (wraz ze słuchawkami) oraz inne niezbędne Wam sprzęty elektroniczne (tablet, czytnik e-booków, aparat fotograficzny itp.) z ładowarkami. A jeśli wybieracie się za granicę może przydać się też adapter umożliwiający podłączenie urządzeń elektrycznych do sieci z innymi niż w Polsce wtykami.
 • Książki, w tym przewodniki i czasopisma w wersji drukowanej lub elektronicznej. A tak przy okazji – jadąc za granicę dobrze jest pamiętać, że rezydenci mieszkający czas jakiś poza Polską, są spragnieni polskich czasopism i książek – warto im je przekazać przed powrotem do kraju. Oprócz wdzięczności obdarowanej osoby, zyskacie więcej miejsca w bagażu na pamiątki z podróży i na prezenty dla stęsknionej rodziny i przyjaciół.
 • A skoro o pamiątkach mowa, to jeśli jedziecie w odwiedziny do rodziny lub znajomych pamiętajcie o prezentach z Polski i zdjęciach. Można też zabrać promujące nasz kraj drobiazgi, którymi będzie można obdarować spotkanych podczas podróży ciekawych ludzi.
 • Kosmetyki, czyli wszystko to, czego używacie w domu na co dzień (kremy, szczoteczka i pasta do zębów, ulubione perfumy, przybory do golenia, mydło, szampon itd.), z tym, że w opakowaniach o mniejszych pojemnościach i objętościach, najlepiej spakowanych do niewielkiej, nieprzemakalnej kosmetyczki. Jeśli lecicie samolotem, to kosmetyczka w bagażu podręcznym powinna być transparentna, o wymiarach 20 x 20 cm, a pojemniki nie większe niż 100 ml pojemności (informacje te jednak najlepiej sprawdzić przed wylotem w danej linii lotniczej).
 • Niewielką ilość proszku/środka do prania, bo nigdy nie wiadomo co się przydarzy, a kupowanie całego opakowania jest mało ekonomiczne. A jeśli o praniu mowa, to warto też mieć ze sobą ok 2 metrów sznurka, tak aby móc to, co mokre powiesić do wyschnięcia. Jeśli wybieracie się w podróż z plecakiem, o którym wiadomo, że im lżejszy tym lepszy, sznurek można zastąpić nicią dentystyczną, która jest dość wytrzymała i może posłużyć nie tylko do czyszczenia zębów. Podczas prania przydać się też może piłeczka pingpongowa, by zatkać otwór w umywalce i zatrzymać w niej wodę.
 • Nawet w najbardziej ciepłych i suchych krajach od czasu do czasu pada deszcz, a w takiej sytuacji kurtka przeciwdeszczowa lub choćby składany parasol pozwoli na opuszczenie pomieszczenia i przyjrzenie się otoczeniu w nowej, deszczowej odsłonie.
 • Jeśli w podróż udajecie się z kotem lub psem, pamiętajcie by zabrać dla niego karmę (minimum na 2-3 pierwsze dni pobytu, tak by mieć czas na uzupełnienie zapasów po ulokowaniu się i rozpoznaniu terenu), miskę, posłanie, książeczkę zdrowia pupila z wykazanymi aktualnymi, wymaganymi szczepieniami oraz wpisanym numerem chipa. Dobrze jest też przypiąć do obroży psa lub kota adresówkę z waszym numerem telefonu, na wypadek, gdyby podopieczny nagle zniknął wam z pola widzenia.
 • No i oczywiście należy zabrać ze sobą odpowiednie do miejsca i pory roku ubrania w rozsądnej ilości, nie zapominając o czymś do spania. Ta ilość i uniwersalność każdej sztuki odzieży jest szczególnie ważna, gdy podróżuje się z plecakiem. Nie zapomnijcie jednak o bieliźnie na zmianę i kostiumie kąpielowym (zimą też, bo może w hotelu będzie basen) oraz klapkach pod prysznic.
 • Jeśli nie wiadomo, czy w miejscu docelowym będzie ręcznik, warto zabrać ze sobą cienki, szybkoschnący ręcznik, bo ukochany podkoszulek nie zawsze wystarczy.
 • Jeśli planujecie spać w schroniskach lub hostelach, o których niewiele wiadomo, to warto zabrać ze sobą złożone na pół i zszyte prześcieradło, tak by móc się do niego wsunąć i bezpiecznie przykryć oferowanym na miejscu kocem.
 • Niektórym, szczególnie tym nastawionym na przygodę, może też przydać się: pojemnik/butelka na wodę, latarka, lornetka, scyzoryk szwajcarski lub multitool, papierowa mapa, śpiwór i/lub koc, sztućce turystyczne, igła i odrobina nici, agrafka, karabińczyki lub smycze do kluczy, przydatne też do przypinania telefonu, aparatu, portfela i innych ważnych rzeczy, które w zatłoczonych miejscach potrafią zmienić właściciela, no i wszystko, co każdy lubi mieć ze sobą zawsze.

Życzymy udanych wakacji! A gdybyście jednak czegoś ważnego zapomnieli zabrać, pamiętajcie, że wakacje są zbyt krótkie, by się tym przejmować.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!