Bagaż podróżnika, czyli o tym, co podczas podróży warto mieć w walizce lub plecaku?

TM_Baga? podr??nika roku 2021

Wybierając się w wakacyjną podróż, planuje się dobrze spędzony czas, wolny od trosk i zmartwień. Warto więc przyjrzeć się temu, co się ze sobą zabiera, pakując walizkę lub plecak, po to by uniknąć niechcianych niespodzianek. Poniżej znajdziecie nasze propozycje tego, co powinno się znaleźć w wakacyjnym bagażu.

 • Dokumenty (dowód lub paszport, prawo jazdy), bilety oraz potwierdzenia rezerwacji (papierowe lub elektroniczne). Obecnie wskazane jest również posiadanie aktualnego wyniku testu lub zaświadczenia o odbytym szczepieniu przeciw Covid-19, szczególnie gdy planuje się podróż za granicę Polski. O innych, ważnych zasadach podróżowania poza Polskę, wynikających z trwającej pandemii można przeczytać tutaj: https://strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/przekraczanie-granic/2031,Przekraczanie-granic.html ). Warto też mieć osobne etui na dokumenty/paszportówkę, którą dla bezpieczeństwa można powiesić na szyi, chowając pod ubraniem lub przypiąć do paska spodni.
 • Pieniądze (karty płatnicze i gotówka).
 • Spisane na osobnej kartce i umieszczone gdzieś w bagażu numery telefonów do ważnych nam osób, tak by w przypadku utraty telefonu lub „dziury” w pamięci móc skontaktować się z nimi. Można do tej kartki dopisać też numer banku i operatora, by odpowiednio szybko zablokować kartę płatniczą lub telefoniczną.
 • Apteczka, do której koniecznie należy włożyć wszystkie te leki, które przyjmuje się systematycznie, najlepiej z zapasem np. tygodniowym, gdyby podróż przypadkiem się przedłużyła. Do apteczki warto też spakować środki na niespodziewane sensacje żołądkowe, zarówno zaparcie, jak i rozstrój żołądka, pamiętając, że flora bakteryjna (przede wszystkim wody) w miejscu, do którego się udajecie, najpewniej jest inna niż ta w domu. Można zaopatrzyć się w plastry i środek odkażający rany, najlepiej w małym pojemniku, tak by mieć go przy sobie na wypadek nagłego skaleczenia. Warto też do apteczki spakować środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, coś na ból gardła oraz chorobę lokomocyjną, jeśli się na nią cierpi. A jeśli ktoś nosi soczewki, trzeba zabrać dodatkową parę oraz płyn i pojemnik do płukania.
 • Chusteczki lub płyn antybakteryjny.
 • Środki ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, do których zaliczamy nie tylko kremy z filtrem, ale też okulary i nakrycie głowy.
 • Środki ochrony przed komarami i innymi owadami, tak by te małe stworzenia nie zepsuły miłych, wakacyjnych chwil.
 • Telefon (wraz ze słuchawkami) oraz inne niezbędne Wam sprzęty elektroniczne (tablet, czytnik e-booków, aparat fotograficzny itp.) z ładowarkami. A jeśli wybieracie się za granicę może przydać się też adapter umożliwiający podłączenie urządzeń elektrycznych do sieci z innymi niż w Polsce wtykami.
 • Książki, w tym przewodniki i czasopisma w wersji drukowanej lub elektronicznej. A tak przy okazji – jadąc za granicę dobrze jest pamiętać, że rezydenci mieszkający czas jakiś poza Polską, są spragnieni polskich czasopism i książek – warto im je przekazać przed powrotem do kraju. Oprócz wdzięczności obdarowanej osoby, zyskacie więcej miejsca w bagażu na pamiątki z podróży i na prezenty dla stęsknionej rodziny i przyjaciół.
 • A skoro o pamiątkach mowa, to jeśli jedziecie w odwiedziny do rodziny lub znajomych pamiętajcie o prezentach z Polski i zdjęciach. Można też zabrać promujące nasz kraj drobiazgi, którymi będzie można obdarować spotkanych podczas podróży ciekawych ludzi.
 • Kosmetyki, czyli wszystko to, czego używacie w domu na co dzień (kremy, szczoteczka i pasta do zębów, ulubione perfumy, przybory do golenia, mydło, szampon itd.), z tym, że w opakowaniach o mniejszych pojemnościach i objętościach, najlepiej spakowanych do niewielkiej, nieprzemakalnej kosmetyczki. Jeśli lecicie samolotem, to kosmetyczka w bagażu podręcznym powinna być transparentna, o wymiarach 20 x 20 cm, a pojemniki nie większe niż 100 ml pojemności (informacje te jednak najlepiej sprawdzić przed wylotem w danej linii lotniczej).
 • Niewielką ilość proszku/środka do prania, bo nigdy nie wiadomo co się przydarzy, a kupowanie całego opakowania jest mało ekonomiczne. A jeśli o praniu mowa, to warto też mieć ze sobą ok 2 metrów sznurka, tak aby móc to, co mokre powiesić do wyschnięcia. Jeśli wybieracie się w podróż z plecakiem, o którym wiadomo, że im lżejszy tym lepszy, sznurek można zastąpić nicią dentystyczną, która jest dość wytrzymała i może posłużyć nie tylko do czyszczenia zębów. Podczas prania przydać się też może piłeczka pingpongowa, by zatkać otwór w umywalce i zatrzymać w niej wodę.
 • Nawet w najbardziej ciepłych i suchych krajach od czasu do czasu pada deszcz, a w takiej sytuacji kurtka przeciwdeszczowa lub choćby składany parasol pozwoli na opuszczenie pomieszczenia i przyjrzenie się otoczeniu w nowej, deszczowej odsłonie.
 • Jeśli w podróż udajecie się z kotem lub psem, pamiętajcie by zabrać dla niego karmę (minimum na 2-3 pierwsze dni pobytu, tak by mieć czas na uzupełnienie zapasów po ulokowaniu się i rozpoznaniu terenu), miskę, posłanie, książeczkę zdrowia pupila z wykazanymi aktualnymi, wymaganymi szczepieniami oraz wpisanym numerem chipa. Dobrze jest też przypiąć do obroży psa lub kota adresówkę z waszym numerem telefonu, na wypadek, gdyby podopieczny nagle zniknął wam z pola widzenia.
 • No i oczywiście należy zabrać ze sobą odpowiednie do miejsca i pory roku ubrania w rozsądnej ilości, nie zapominając o czymś do spania. Ta ilość i uniwersalność każdej sztuki odzieży jest szczególnie ważna, gdy podróżuje się z plecakiem. Nie zapomnijcie jednak o bieliźnie na zmianę i kostiumie kąpielowym (zimą też, bo może w hotelu będzie basen) oraz klapkach pod prysznic.
 • Jeśli nie wiadomo, czy w miejscu docelowym będzie ręcznik, warto zabrać ze sobą cienki, szybkoschnący ręcznik, bo ukochany podkoszulek nie zawsze wystarczy.
 • Jeśli planujecie spać w schroniskach lub hostelach, o których niewiele wiadomo, to warto zabrać ze sobą złożone na pół i zszyte prześcieradło, tak by móc się do niego wsunąć i bezpiecznie przykryć oferowanym na miejscu kocem.
 • Niektórym, szczególnie tym nastawionym na przygodę, może też przydać się: pojemnik/butelka na wodę, latarka, lornetka, scyzoryk szwajcarski lub multitool, papierowa mapa, śpiwór i/lub koc, sztućce turystyczne, igła i odrobina nici, agrafka, karabińczyki lub smycze do kluczy, przydatne też do przypinania telefonu, aparatu, portfela i innych ważnych rzeczy, które w zatłoczonych miejscach potrafią zmienić właściciela, no i wszystko, co każdy lubi mieć ze sobą zawsze.

Życzymy udanych wakacji! A gdybyście jednak czegoś ważnego zapomnieli zabrać, pamiętajcie, że wakacje są zbyt krótkie, by się tym przejmować.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!