O czym szumią lasy w powiecie siedleckim. Projekt edukacyjny Fundacji im. Władysława Śmiałka

O czym szumi? lasy w powiecie siedleckim.

Gdyby drzewa potrafiły mówić, na pewno miałyby wiele do powiedzenia na temat wszędobylskich śmieci w lesie: plastikowe butelki, opakowania po chipsach i cukierkach, stare ubrania, buty, a nawet zużyte meble i opony… Niestety, drzewa nie mają głosu, dlatego w ich imieniu przemawia Fundacja Edukacyjna im. Władysława Śmiałka. Założona w 2018 roku w Warszawie, wszystkie swoje działania prowadzi na terenie małych miejscowości powiatu siedleckiego.
Tym razem realizuje projekt pt. „Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska”, finansowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Przedsięwzięcie trwa od 1 lutego 2021 do 30 kwietnia 2022 roku i ma za zadanie ochronę ekosystemu lasu na wsi oraz zaangażowanie młodzieży w kształtowanie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Projekt zdobył patronat honorowy Nadleśnictwa Siedlce oraz patronat merytoryczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wszystkie jego etapy inicjują uczniowie sześciu klas szóstych z: Hołubli, Krześlina, Paprotni, Pruszyna, Przesmyk i Suchożebrów.
Projekt rozpoczęto od spotkań informacyjnych. Celem tych zebrań było przedstawienie młodzieży szczegółów projektu: grafiku działań, terminów, roli uczniów oraz nauczycieli i rodziców. Z każdej szkoły zostali wybrani również pedagodzy – opiekunowie, którzy troszczą się, aby kolejne etapy akcji odbywały się zgodnie z harmonogramem, a młodzi mieli wsparcie merytoryczne i intelektualne. Spotkania informacyjne odbyły się w świecie wirtualnym, co nie przeszkodziło w sprawnym ich przeprowadzeniu. Wraz z młodymi uczestnikami projektu, fundacyjni koordynatorzy założyli grupy na Messengerze, aby pozostać w stałym kontakcie z młodzieżą i mieć wygodną przestrzeń do dyskusji.
Debaty oksfordzkie w formie on-line
W kwietniu zorganizowano warsztaty na temat prowadzenia debat oksfordzkich. Ten krok był niezbędny, aby nauczyć dzieci i nauczycieli dyskusji pełnej elegancji oraz szacunku do interlokutora. Warsztaty odbyły się w formie online, a wzięło w nich udział ponad 80 uczniów i 12 pedagogów. Dzięki szkoleniom, pedagodzy nabyli cenną umiejętność – mogli przeprowadzić w klasach szóstych debaty w stylu oksfordzkim zatytułowane: „Wyrzucanie śmieci do lasu jest złe i należy je powstrzymać.” W ten sposób młodzież doszła do ciekawych wniosków, a wszystko dzięki nabytej kompetencji myślenia logicznego, rozumowania, wnikliwego słuchania oraz dyskusji. Warsztaty z debat trwały 6 godzin lekcyjnych dla uczniów oraz 8 godzin lekcyjnych dla pedagogów, a poprowadziła je Fundacja „Projekty Edukacyjne” z Poznania.
Jak przygotować kampanię społeczną? – warsztaty
Kolejnym etapem projektu były szkolenia z organizowania kampanii społecznej, przeprowadzone w maju. Skąd ten pomysł? Otóż, pod koniec roku młodzież będzie tworzyła filmiki – swoiste kampanie społeczne – skierowane do społeczności lokalnej i nawołujące do zaprzestania wywożenia odpadów do lasu. Warsztaty poprowadziła Roksana Korczyk z agencji marketingowej weloveit.pl. Jej zadaniem było wprowadzenie młodzieży w tajniki akcji społecznych. Podczas dwugodzinnych warsztatów młodzież poznała podstawy wiedzy o tworzeniu kampanii społecznych oraz przygotowała elementy własnych kampanii w formie rysunkowej.
Nastolatki uczą najmłodszych
Czerwiec to kolejny krok na mapie projektu oraz zajęcia dla najmłodszych. Uczestnicy udają się do swojego lokalnego przedszkola i prowadzą zajęcia dla maluchów – przekazują wiedzę w możliwe najbardziej zrozumiały sposób, a następnie wykonują wspólnie z dziećmi prace plastyczne związane z naturą. Głównym celem tego etapu jest nawiązanie więzi pomiędzy nastolatkami, a maluchami.
Akcje sprzątania lasu oraz warsztaty teledyskowe
Kolejne działania w projekcie zostaną zrealizowane w nowym roku szkolnym i obejmą: akcje sprzątania lasu przy udziale uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli urzędów gminy oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Siedlce i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz warsztaty teledyskowe: „Jak kręcić dobre filmiki telefonem komórkowym?” i warsztaty z kompetencji miękkich.
Zwieńczeniem projektu będzie sześć konferencji ewaluacyjnych, których ważnym elementem będzie ich ekologiczny wymiar: produkty od lokalnych dostawców, papierowe kubki i talerzyki, filtrowana woda z kranu zamiast butelkowanej. Na konferencjach zostaną wyświetlone etiudy filmowe stworzone przez młodych ludzi, które pojawią się również na ekranach w urzędach gminy/szkołach/lokalnych ośrodkach kultury…
Fundacja ma ogromną nadzieję, że akcja na rzecz środowiska zmotywuje lokalnych mieszkańców do dbania o lasy i zagajniki, a młodzież wyposaży w umiejętności, które są niezbędne w życiu, a pomijane w programie szkolnym.
Źródło: Fundacja im Edukacyjnej im. Władysława Śmiałka

kontakt: biuro@fundacjasmialka.pl; + 48 734 858 144

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!