Kim są Liderki Innowacji? Aktywne kobiety na wsi

_ Kim s? Liderki Innowacji_ Aktywne kobiety na wsi

Są nowoczesnymi menadżerkami terenów wiejskich. Mają świetne inicjatywy, organizują ciekawe imprezy, aktywizują mieszkańców wsi, doskonale znają się na pozyskiwaniu unijnych funduszy, które pozwalają im na realizację nowych przedsięwzięć. Z sukcesami wdrażają również innowacyjne pomysły. Poznajcie Liderki Innowacji.
Przemysław Chrzanowski, Witryna Wiejska: Kim są Liderki Innowacji?
Maria Sikorska, prezeska zarządu stowarzyszenia Liderki Innowacji: – Liderki Innowacji to kobiety głównie mieszkające na wsi, albo żyjące w mieście, ale związane z terenami wiejskimi, kochające wieś, naturę, ogrody, często pracujące naukowo nad tematami związanymi z rolnictwem, ogrodnictwem, rozwojem wsi. Ja na co dzień jestem dziennikarką telewizyjną, dużo podróżującą po Polsce, a w szczególności po terenach wiejskich. Przygotowując swoje programy, mam przyjemność spotykać się z cudownymi kobietami. Przy czym, mieszkanki wsi to nie tylko rolniczki, ale także sołtyski, panie z kół gospodyń wiejskich, lokalne liderki, pasjonatki, działaczki, inicjatorki, twórczynie wiosek tematycznych. To także świetne przedsiębiorczynie.
Wreszcie, to również kobiety „uciekinierki” z miasta, które znajdują sobie miejsce na ziemi na wsi i tworzą tam ciekawe inicjatywy, biznesy. Zauważyłam, że istnieje wiele stowarzyszeń zrzeszających konkretne grupy kobiet, silnie umocowanych w określonej przestrzeni. Nie ma jednak wśród nich takiej organizacji, która byłaby miejscem dla kobiet działających na wsi i wokół wsi o charakterze ogólnopolskim. Pretekstem do powołania Liderek Innowacji, były również rozmowy z socjolożkami Dorotą Peretiatkowicz oraz Katarzyną Krzywicką-Zdunek oraz Ewą Zaraś, ekspertką od ogrodnictwa z SGGW, którym rozemocjonowana nierzadko podczas spotkań opowiadałam o kobietach, które spotkałam na swojej drodze, nagrywając programy dla telewizji. Zasugerowały, że można byłoby połączyć moje zawodowe doświadczenia z działaniem na rzecz kobiet i dla kobiet związanych z terenami wiejskimi. I tak to się zaczęło.
Jakie wyzwania przed sobą stawiacie?
– Prezentujemy kobiety, które wprowadzają szeroko rozumiane innowacje na terenach wiejskich – mam tu na myśli pomysły, produkty, marki, inicjatywy, rozwiązania technologiczne. Chcemy docierać do takich liderek, by pokazywać je innym, głośno mówić o ich osiągnięciach i działaniach. Mogą być wspaniałą inspiracją. Chcemy stworzyć dla kobiet właśnie taką platformę inspiracji, miejsce, gdzie mogą się poznać, dzielić doświadczeniami, wiedzą, a także dać im możliwość współpracy ze sobą. Wśród nas są już wspaniałe panie. Twórczynie wiosek tematycznych, jak na przykład Iwona Rybicka, przebojowa rolniczka i bizneswoman z Paprot – twórczyni wioski labiryntów. Innowacyjne działaczki i promotorki regionalnych skarbów, jak na przykład Lucyna Ligocka-Kochut z Koniakowa, która koronki z niewielkiej śląskiej wsi wkrótce będzie promować w Dubaju. Odkryła wyheklowane dzieła na nowo i połączyła nieco zapomnianą tradycję z biznesem.
Są wśród nas również kobiety ze świata nauki, jak choćby dr Barbara Baj-Wójtowicz, pracowniczka Uniwersytetu w Oxfordzie, specjalistka w zakresie agroleśnictwa. To osoba, która propaguje jedną z najważniejszych innowacji stojących przed rolnictwem – system agroleśny. Aktywnie działa na Lubelszczyźnie, gdzie pracuje nad innowacyjnym modelem produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy. Dodajmy, że jej działalność doceniona została przez Komisję Europejską tytułem „Innowacyjna rolniczka”. Są wśród nas również wspaniałe ogrodniczki, jak na przykład Kamila Kasperska, prowadząca „Anielskie ogrody”. Mogłabym tak naprawdę długo wymieniać. Są wśród nas sadowniczki, jak na przykład Agnieszka Wierzbicka-Baxter, która jest prezeską zarządu Purple Valley, przedsiębiorczynią, twórczynią marek Szydłowianka Śliwka w Czekoladzie i Dolina Purpurowa. Podobnych osób jest mnóstwo, mówimy o nich i stawiamy za wzór do naśladowania. Mamy też w swoim gronie wspaniałe propagatorki regionalnych, lokalnych produktów, smaków. Panie z kół gospodyń, stowarzyszeń, lokalnych grup działania, pszczelarki, kobiety prowadzące winnice, gospodarstwa agroturystyczne. Cały czas nawiązujemy kontakt z nowymi Liderkami, czekamy również na ich zgłoszenia!
Liderki Innowacji to organizacja o charakterze feministycznym? Czy pośród tych wszystkich wspaniałych kobiet jest miejsce dla mężczyzn?
– W naszym gronie oczywiście są także mężczyźni. Poniekąd skupiamy się na kobietach, ale panowie stanowią dla nich wsparcie i o tym nie zapominamy. Nie jesteśmy zatem organizacją feministyczną, ale na pewno pro kobiecą, a kobiety z terenów wiejskich nabrały mocy i rozpędu! Jednak, jak wynika choćby z badań ONZ dla całej Unii Europejskiej, kobiety wciąż nie mają równych szans w rolnictwie, m.in. w kwestii dostępu do szkoleń itd. Na wskroś temu, oddajemy pole kobietom, które świetnie sobie radzą, prowadząc innowacyjne działania.
Czyżby polska wieś miała obecnie kobiece oblicze?
– Z pewnością! Świetnie łączą przeszłość z teraźniejszością, tradycję z nowoczesnością. Po mistrzowsku aktywizują małe społeczności, wprowadzają innowacje, otwierają wieś na świat. Mówię często na nie trendsetterki, bo to właśnie one są teraz nierzadko wzorem do naśladowania dla kobiet z miasta. Zmienia się obecnie także postrzeganie kobiet z terenów wiejskich. Choćby określenie rolniczka – dawniej było najczęściej rozumiane jako żona rolnika. Teraz to także kobiety, które dzierżą ster i prowadzą gospodarstwa, przedsiębiorstwa, agrobiznesy. Ten fakt potwierdzają liczne nagrody Komisji Europejskiej dla kobiet wdrażających innowacje, między innymi w produkcji rolnej. Za przykład niech posłużą tutaj chociażby Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor, które stoją za Pstrągiem Ojcowskim – firmą rodzinną założoną przez dwie kobiety matkę i córkę, które postanowiły przywrócić świetność stawom znajdującym się w sercu jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce – Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wasze stowarzyszenie ma zacięcie naukowe, czego chcecie uczyć kobiety mieszkające na wsi?
– Wspólna Polityka Rolna i Europejski Zielony Ład stawiają przed nami wiele nowych wyzwań. Chcemy przekazywać fachową wiedzę dotyczącą zmian, jakie nas czekają. W tym zakresie, pandemia pokrzyżowała nam szyki, musiałyśmy się ograniczyć do webinarów, spotkań z naszymi liderkami i ekspertami on-line. Dotyczyły one m.in. takich zagadnień jak agroleśnictwo, permakultura w ogrodach, promocja produktów lokalnych, budowanie marki, realizowanie pasji. Mamy w planach coroczne spotkania dla wszystkich członkiń stowarzyszenia. Nasze warsztatowe wydarzenia będą prowadzone przez ekspertów z wybranych dziedzin. Porozmawiamy o tym, co interesuje nas jako kobiety, o nowych możliwościach rozwoju polskiej wsi i najciekawszych trendach w biznesie.
Jak do was dołączyć?
– To bardzo proste. Po przeczytaniu statutu stowarzyszenia, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Następnie, nawiązujemy kontakt z nową liderką. Obecnie tworzymy mapę liderek innowacji, graficznie umiejscawiamy wszystkie panie w określonych lokalizacjach – dzięki temu łatwiej będzie nam wszystkim podejmować działania w konkretnych regionach, nawiązywać nowe kontakty, inspirować się i wzajemnie odkrywać.
***
Warto zajrzeć:
http://liderkiinnowacji.pl/
https://www.facebook.com/Liderki-Innowacji-106318811272795

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!