Do 2027 roku Unia Europejska wycofa się z klatkowej hodowli zwierząt

koniec chodowli klatkowej

30 czerwca br. Komisja Europejska podjęła historyczną decyzję, zobowiązując się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. Komisja planuje wprowadzenie zakazu stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt hodowlanych rozważając możliwą datę oznaczającą wygaszanie hodowli klatkowej na 2027 r.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Věrą Jourovą ogłosiły to na konferencji prasowej, podczas której przedstawiły odpowiedź Komisji na  Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Inicjatywę podpisało 1,4 mln obywateli i obywatelek ze wszystkich państwach członkowskich UE.

Komisja ogłosiła, że do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w inicjatywie”.

Komisja zajmie się również kwestią produktów importowanych z państw spoza UE, zobowiązując się do rozważenia „wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE”.

Ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach.

„Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień – czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła. Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska Fundacji Compassion in World Farming Polska i członkini założycielskiego komitetu inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”.*

1,4 miliona podpisów przeciw klatkom

W 2018 roku przedstawiciele naszej organizacji w siedem osób zawiązali (historyczny już!) Komitet Obywatelski i postanowili wtedy, że zrobią wszystko, żeby klatki odeszły do historii. Wtedy też rozpoczęliśmy kierowanie koalicją ponad 170 organizacji z całej Europy, która poparła nasz projekt. W ciągu roku otrzymaliśmy 1,4 mln zweryfikowanych podpisów pod Inicjatywą od obywateli ze wszystkich państw członkowskich UE, a 2 października 2020 r. złożyliśmy podpisy do Komisji Europejskiej.

Oświadczenie Komisji jest także następstewm ogromnego poparcia Parlamentu Europejskiego dla rezolucji przyjętej na początku tego miesiąca, wzywającej Komisję Europejską do stopniowego wycofywania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich do 2027 r. oraz do zapewnienia, że wszystkie produkty importowane do UE są zgodne z normami hodowli bezklatkowej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” wspierana jest przez ponad 170 organizacji pozarządowych, Europejski Komitet Regionów, grupę ponad 140 naukowców i naukowczyńprzedstawicieli i przedstawicielek świata biznesu, organizacje działające na rzecz ochrony środowiska, zdrowia i rolnictwa oraz studentów i studentki weterynarii oraz weterynarzy i weterynarki.

 

*Źródło: Fundacja Compassion in World Farming Polska https://www.ciwf.pl/aktualnosci/2021/06/komisja-europejska-zadecydowala#start

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!