Ogród „Anielskie Ogrody” z polskiego Budachowa inspiruje całą Europę

„Zielona przyszłość jest możliwa. Jesteśmy częścią przyrody. Od tego, co zrobi każdy z nas zależy przyszłość wszystkich. Każdy człowiek może zmienić kawałek ziemi wokół siebie w żywy, bioróżnorodny ogród. Prawdopodobnie nie zmienimy całego świata, ale każdy może zmienić świat wokół siebie” – tak właściciele Anielskich Ogrodów podziękowali za przyznanie nagrody publiczności w głosowaniu internetowym w konkursie Rural Inspiration Awards 2021. 


 
Projekt znalazł się w gronie 20 finalistów spośród 125 projektów z całej Europy biorących udział w konkursie organizowanym przez Europejską Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
anielskie-ogrody
 

Anielskie Ogrody to projekt utworzenia od podstaw małego, rodzinnego ekologicznego gospodarstwa rodzinnego. Państwo Kamila i Bogdan Kasperscy w 2009 roku przeprowadzili się z Warszawy do wsi Budachów w województwie lubuskim i założyli gospodarstwo rolne o powierzchni ponad dwóch hektarów. W kolejnych latach włączono łąkę Natura 2000 oraz inne działki rolne pod agroleśnictwo i dziką uprawę ziół. Obecnie gospodarstwo zajmuje powierzchnię ośmiu i pół hektara. W ciągu kilku lat gospodarze zagospodarowali ziemię leżącą odłogiem, a następnie zamienili ją w życiodajny i bogaty ekologicznie teren. Zastosowali szereg rozwiązań z permakultury oraz ogrodnictwa ekologicznego. Stworzyli też własne zasady, jak dbać o ziemię.Opracowali metody uzyskania dużej ilości próchnicy w glebie oraz budowania bogatego profilu glebowego. Stosują różne techniki upraw, także bez przekopywania ziemi. Warzywa rosną na górkach i wałach permakulturowych, na rabatach wyniesionych; arbuzy i cukinie w balotach siana, a warzywa i zioła w rabatach skrzynkowych. Promują różne metody ściółkowania. Warto zaznaczyć również, że gospodarze są beneficjentami otrzymującymi wsparcie z PROW 2014 – 2020 w ramach działania p.n. Rolnictwo Ekologiczne. Żywność uprawiana jest w gospodarstwie na własne potrzeby, zaś jej nadwyżki są sprzedawane. Ma to szczególne znaczenie dla społeczności lokalnych w zaopatrzenie w żywność w okresie obecnej pandemii i może być wzorem wzmacniania lokalnej odporności obszarów wiejskich.

Anielskie Ogrody to inspirujący przykład, jak stworzyć w swoim gospodarstwie czy w ogrodzie oazę bioróżnorodności, jak uprawiać wszystkie potrzebne w kuchni warzywa, zioła i kwiaty jadalne. W ogrodzie rośnie około 600 różnych gatunków roślin – część z nich to rośliny posadzone i posiane specjalnie dla dzikich zwierząt. Dzięki temu w najbliższej okolicy pojawia się mnóstwo ptaków, gadów, płazów i ssaków. Budowane są również dla nich specjalne siedliska, bo gospodarze dobrze wiedzą, że dzikie zwierzęta pomagają w utrzymaniu równowagi biologicznej w ogrodzie, na polach i łące i dzięki temu właściciele Anielskich Ogrodów mają mniej pracy.
 
anielskie-ogrody
 
Stosowanie w gospodarstwie rozwiązań przyjaznych środowisku zostało docenione różnymi nagrodami. W 2017 roku było to pierwsze miejsce w Polsce w konkursie na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w kategorii ekologia – środowisko. W kolejnym roku zdobył drugie miejsce w Polsce w konkursie WWF na ”Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018”. W 2017 roku gospodarze podjęli współpracę z ośrodkami naukowo – badawczymi: z Lubuskim Ośrodkiem Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku oraz Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. Pozyskane fundusze na „Bon na innowacje” pomógł zrealizować pierwszy projekt badawczy w zakresie upraw ekologicznych w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.
Projekt „Energooszczędne rabaty wyniesione” umożliwiający uprawę warzyw, owoców i ziół poza sezonem, finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego, otrzymał nagrodę „Lubuska nagroda innowacji” w kategorii innowacyjny start – up. W ramach eksperymentowania z uprawami w namiotach sferycznych gospodarze planują tez założenie ogrodu sferycznego do uprawy roślin ciepłolubnych dzięki pozyskaniu kolejnego „Bonu na innowacje”. W 2021 roku gospodarstwo wdroży uprawy w metodzie agroleśnictwa oraz „nodig” bez przekopywania ziemi.
Od 2017 roku gospodarstwo prowadzi działalność edukacyjną organizując pokazy i warsztaty w ogrodzie dla osób zarówno z okolicy, jak i z całej Polski. Wokół idei ogrodu ekologicznego udało się zgromadzić zespół kilkudziesięciu osób. Mieszkańcy Budachowa zaangażowali się w edukację ekologiczną. Powstał Parafialny Zespól Ekologiczny. Założono siedem ogrodów społecznych w każdej wsi sołeckiej, gdzie posadzono osiemdziesiąt drzew. Organizowane są tam zajęcia dla dzieci z przedszkola i szkoły oraz dorosłych. Piętnaście osób zaczęło wdrażać działania prośrodowiskowe w swoich ogrodach i gospodarstwach.
Państwo Kasperscy w grudniu 2020 roku stworzyli internetową Akademię Anielskie Ogrody,​​​​​​​ aby umożliwić ludziom z Polski skorzystanie z ich doświadczenia w zbudowaniu własnych eko – ogrodów i uprawy zdrowej żywności.
Misją Anielskich Ogrodów jest inspirować i wspierać ekologicznych ogrodników, rolników, kucharzy i ekologicznych edukatorów. Na platformie Akademii publikowane są szkolenia w postaci filmów, videoprezentacji i ebooków. Organizowane są również webinary na żywo. Główne tematy edukacji:
-zdrowa ziemia, zdrowa żywność, zdrowi ludzie;

– od ziarenka do stołu – jak uprawiać, przetwarzać plony i gotować;

– przydomowy ogród moją spiżarnią, apteką, drogerią i miejscem wypoczynku;

– uprawa na słabej ziemi; rolnik i ogrodnik przyjazny dzikiej przyrodzie.

Zachęcamy do obserwowania, co gospodarze robią w Anielskich Ogrodach i powrotu do pełnych życia ogrodów przyjaznych przyrodzie. Warto, aby takie ogrody powstawały w całej Polsce.

Zobacz film o Anielskich Ogrodach w Budachowie
 
 
Źródło: Informacja prasowa Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – KSOW
 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!