Szkoła ponownie czy szkoła od nowa? Jak wygląda powrót do stacjonarnej edukacji? Raport Centrum Edukacji Obywatelskiej.

WW - obrazek wyróżniający(32)

Do jakiej szkoły naprawdę warto wracać? Zapraszamy do lektury raportu pt. „Szkoła ponownie czy szkoła od nowa? Jak wygląda powrót do stacjonarnej edukacji?”, wydanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Raport prezentuje wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 1 600 nauczycielek i nauczycieli i prawie 4000 uczennic i uczniów. Dane zostały zebrane w pierwszych dniach po powrocie do szkoły stacjonarnej w 2021 roku. Na podstawie wniosków z badań autorzy raportu apelują o wykorzystanie pandemicznego kryzysu jako szansy na zmianę w polskiej oświacie w kierunku budowania środowiska uczenia się sprzyjającego młodym ludziom.
Wstępne wyniki badania pokazują, jak uczniowie i nauczyciele doświadczają powrotu do szkół. M.in.:

– Młodzi ludzie wracają do szkoły zestresowani, wystraszeni perspektywą weryfikacji ich wiedzy, często również zniechęceni. Odbudowanie ich motywacji do nauki i pozytywnego stosunku do szkoły będzie w najbliższych miesiącach stanowiło dla nauczycielek i nauczycieli duże wyzwanie.

– Zmęczeniu i zniechęceniu uczniów towarzyszy problem wyczerpania i wypalenia zawodowego nauczycieli. Świadomość tego problemu jest kluczowa dla dyrekcji szkół oraz wszystkich instytucji wspierających nauczycieli.

– Zgodnie z sugestiami MEiN deklarowanym priorytetem szkół jest teraz odbudowa relacji rówieśniczych i zadbanie o dobrostan uczniów. Wyzwaniem na jesień pozostaje zarządzenie różnicami edukacyjnymi, które pojawiły się w ostatnim roku; konieczne będzie wypracowanie sposobów pracy z klasą zróżnicowaną pod względem wiedzy i umiejętności oraz metod stopniowego redukowania tych różnicy.

– Około połowa uczennic i uczniów zobaczyła w ostatnim roku, że edukacja może wyglądać inaczej i być w tej formie skuteczna. Nastolatki doceniły edukację zdalną i elastyczność z niej wynikającą – spora część z nich nie chce wracać do szkoły, jaką zna sprzed pandemii. Konieczne jest podjęcie refleksji, jak odpowiedzieć na oczekiwania tej grupy i co z obecnego doświadczenia można i warto zachować.

Autorzy raportu piszą, że nie da się wrócić do szkoły sprzed pandemii i prezentują rekomendacje dotyczące zmian w szkolnictwie, zapraszając do dyskusji o tym, jak powinna wyglądać szkoła, która przygotowuje młodych ludzi do życia w postpandemicznej rzeczywistości.

Raport można pobrać pod adresem: https://ceo.org.pl/publikacje/rozwoj-szkoly-i-doskonalenie/szkola-ponownie-czy-szkola-od-nowa-jak-wyglada-powrot-do

Źródło: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach
05.11.2021
- 08.12.2021
Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach
05.11.2021
- 08.12.2021

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Nasza strona wykorzystuję pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych, zapewniania funkcji społecznościowych oraz systemu komentarzy.

Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?