„Ptaki i nietoperze w budynkach – chronione i zagrożone” – prezentacja Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków

wrzajawka3

Dorota Zielińska – Prezeska Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków przygotowała obszerną prezentację, z myślą o tych, którzy będą chcieli ochronić ptaki i nietoperze zagrożone choćby podczas remontów i ocieplania budynków. Każdy może pomóc, ale musi wiedzieć jak.

Aby ułatwić znalezienie odpowiednich zagadnień omówionych w tym filmie zamieszczamy plan prezentacji.

1. Pierwsze 50 minut zajmują ogólne informacje o ptakach i nietoperzach w obiektach budowlanych, o ich siedliskach i zagrożeniach.

2. Następnie rozpoczyna się omówienie uwarunkowań prawnych ochrony ptaków i nietoperzy w budynkach. Trwa około 17 minut.

3. W kolejnej części (od 01:07:17) dowiemy się, jak poradzić sobie z remontem budynku, żeby nie zaszkodzić ptakom lub nietoperzom. Jest tu mowa o tym jak wygląda bezpieczna ochrona budynków przed brudzeniem przez ptaki (01:09:15), m.in. o spiralach i prętach obrotowych.

4. Od 01:11:03 można posłuchać informacji o ekspertyzach przyrodniczych i nadzorze przyrodniczym remontowanych budynków zasiedlonych przez ptaki lub nietoperze. Co to są ekspertyzy ornito- i chiropterologiczne? Kiedy, jak i dlaczego się je robi? Do czego i komu są potrzebne? Co powinna zawierać ekspertyza przyrodnicza? Jak ocenić czy jest aktualna i prawidłowa? Dlaczego nadzór przyrodniczy jest lepszy od ekspertyz i jak ma się do tego etyka przyrodnika?

5. Od 01:17:36 pojawia się temat interwencji. Jak to zrobić, żeby ptaków i nietoperzy nie zamurowano żywcem podczas remontu? Co to jest Ptasi Patrol i jak go wesprzeć? Jak skutecznie interweniować i uratować zagrożone zwierzęta? Kto może, a kto powinien interweniować? Kto może, a kto musi wesprzeć interweniującą osobę? Co zrobić gdy urzędnik lub funkcjonariusz odmówi pomocy?

6. Od 01:24:24 następuje krótkie omówienie systemu ochrony ptaków i nietoperzy w budynkach wprowadzonego przez urząd miasta w Warszawie. Opinie przyrodnicze dla obiektów budowlanych przed remontem lub rozbiórką są obowiązkowe w stolicy. System i wytyczne obowiązujące w Warszawie można skopiować w swojej miejscowości. Bardzo pożyteczna prezentacja!

Źródło: https://www.youtube.com

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!