Sprawdź, jak działa ul

k2_items_src_de50d619d9e98f552405a09a4a1b318f

Ogród społeczny i pasieka edukacyjna to przestrzeń, w której każdy może „dotknąć ziemi”, zobaczyć pszczeli hotel. Zakładanie takich ogrodów jest w trendzie. Jak więc to zrobić? Fundacja Pszczoła z Masz Głos – laureat Super Samorząd 2020 – dzieli się swoim doświadczeniem.

Najpierw cel

Fundacja Pszczoła zgłosiła się do akcji Masz Głos 2019/2020 z zamiarem utworzenia ogrodu społecznego w Pile. Miał być miejscem warsztatów i działań, które inspirowałoby zwłaszcza najmłodszych mieszkańców miasta do dbania w ich otoczeniu o pszczoły.

Jednak schody…

Pierwszym wyzwaniem okazał się koszt. Założenie ogrodu społecznego z pasieką edukacyjną to na dzień dobry ponad 50 tys. złotych. Tyle trzeba na zabezpieczenie terenu i dofinansowanie podstawowego wyposażenia. Nie było nikogo, kto mógłby wyłożyć takie pieniądze, stąd w rozmowach Fundacji Pszczoła z koordynatorką Masz Głos, Iwoną Janicką, pojawił się pomysł akcji crowdfundingowej. Fundacja Pszczoła przygotowała filmik i profil na Facebooku promujący zbiórkę pieniędzy.

Pomysł

Jaki był pomysł na pozyskiwanie środków? Fundacja Pszczoła rzuciła swojemu otoczeniu wyzwanie #pszczelichallenge. Zasady były proste: wesprzyj, udostępnij i nominuj. Do zbierania pieniędzy posłużył serwis wspieram.to. Darczyńcy mogli ufundować dwugodzinne zajęcia w pasiece dla dzieci, zostać sponsorem Grządki Chwały albo hoteliku dla pszczół murarek.

Rola miasta

Miasto Piła nie mogło przekazać pieniędzy na realizację inwestycji z racji pozamiejskiej lokalizacji ogrodu, ale zadeklarowało wszelką pomoc organizacyjną. Dalej współpraca odbywała się przez – odpowiedzialną za sprawy ochrony środowiska – komunalną spółkę GWDA Sp. z o.o. Lokalny samorząd wsparł też Fundację Pszczoła promocyjnie w postaci publikacji informacji na swojej WWW. Taki model współpracy okazał się bardzo dobry: organizacja zachowała swoją autonomię, inicjatywę, stając się jednocześnie realnym partnerem dla Miasta Piły.

Więcej i więcej

Na horyzoncie pojawili się też sojusznicy biznesowi i instytucjonalni: Innogy Polska zadeklarowało, że do każdego zebranego 10 zł dorzuci kolejną dychę. W zbieranie środków zaangażowali się też m.in. członkowie i przedsiębiorcy Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, Stowarzyszenie Jeziorki Aktywna Wieś, Spółdzielnia, członkowie Klubu Dobrego Klimatu. Instytut Nadnotecki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile przekazał teren pod ogród, a spółka miejska GWDA Sp. z o.o. wsparła działania organizacyjnie.

Atrakcyjna praca fizyczna

Ogród powstał na bazie specjalnego projektu zieleni, który zakładał posadzenie prawie 70 gatunków roślin. Samo założenie go, które odbyło się 27 czerwca 2020, było pierwszym ważnym, inauguracyjnym wydarzeniem. Mieszkańcy zostali zaproszeni do rozwożenia ziemi, konserwowania desek na płot, malowanie uli. Ich zaangażowanie w prace ogrodowe było imponujące! Niełatwa zazwyczaj praca fizyczna tutaj wydawała się atrakcją i tak też była przedstawiana przez organizatorów jako możliwość „rozwożenia ziemi taczką”, malowanie i stawianie płotu, sadzenie krzewów i drzew, sianie kwiatów, malowania ula przez dzieci. Angażowany był każdy, kto się pojawił – bez względu na wiek, czy sprawowaną funkcję.

Po co to wszystko

“Świat zmieniamy głową, sercem … i pieniędzmi. Twoja hojność i serce, nasza wiedza, doświadczenie i serce zmienią świat. Bez pszczół nie będziemy mieć poniedziałkowej kawy, nie będzie owoców i bawełnianej koszulki. Uczymy jak harmonijnie żyć ze środowiskiem naturalnym”, mówi Bożena Wola, szefowa Fundacji Pszczoła, i dodaje „Fundacja Pszczoła tworzy pasiekę edukacyjną i ogród społeczny po to, by mieszkanki i mieszkańcy Piły z bliska poznali życie pszczół. Będą tu też mogli popracować albo po prostu odpocząć“.

Super Samorząd 2020

Fundacja Pszczoła i władza samorządowe Miasta Piła zostały nagrodzone Super Samorząd 2020 za świetną współpracę i „podjęcie istotnego – z punktu widzenia ekosystemu i potrzeb środowiska – tematu”, jak czytamy w uzasadnieniu jury. Władze miasta wsparły Fundację organizacyjnie i promocyjnie, pomogły znaleźć spółki partnerskie, gotowe wesprzeć inicjatywę merytorycznie oraz finansowo. Imponujące i pomysłowe było zaangażowanie samej Fundacji Pszczoła i społeczności lokalnej – zwłaszcza w zagospodarowywanie terenu ogrodu.

*

Fundacja Pszczoła działa od 2018. Tworzą ją mieszkańcy Piły, którzy wzięli za wzór „pszczele życie”. Swoją działalność opierają na współpracy, systematycznej i wspólnej realizacji pozytywnych działań, wspieraniu się wzajemnie i otoczenia. Marzą, aby w Pile lub okolicy powstał Dom Seniora, w którym będą mogli zapewnić nie tylko opiekę nad pensjonariuszami, ale też organizować im czas wolny w jak najbardziej atrakcyjny sposób. Póki co, organizują spotkania dla dzieci i rodzin „z pszczołami”, pomagają zakładać łąki kwietne i hoteliki dla pszczół, organizują warsztaty z wyrabiania produktów dostarczanych przez pszczoły.

Źródło: https://www.maszglos.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!