Niniejsze opracowanie jest przewodnikiem po aspektach finansowych związanych z prowadzeniem działalności statutowej przez koła gospodyń wiejskich (KGW).
Celem publikacji jest przede wszystkim wsparcie tych KGW, które rozpoczęły działalność lub KGW i osób które rozważają rozpoczęcie działalności w oparciu o Ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich[1].
Znacząca część publikacji została poświęcona kołom gospodyń wiejskich, które prowadzą lub zamierzają prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na zasadach i warunkach określonych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich.
Wspomniana ustawa o kołach gospodyń wiejskich wprowadziła szereg rozwiązań, wcześniej niedostępnych. Rozwiązania te zostały przyjęte z zainteresowaniem. Dziś, mimo ponad dwóch lat obowiązywania przepisów, w tym przepisów wykonawczych do w/w ustawy, nadal pojawia się szereg wątpliwości i pytań, szczególnie dotyczących aspektów formalno – prawnych związanych z finansowym raportowaniem działalności kół.
Opracowanie jest próbą odpowiedzi na te wątpliwości i pytania.
Wszystkim osobom zainteresowanym właściwym wypełnieniem obowiązków przez KGW, autorka niniejszego opracowania rekomenduje zapoznanie się z podstawowymi aktami regulującymi działalność kół gospodyń wiejskich
Lista źródeł dostępna na końcu opracowania.
Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. Materiały w nim zamieszczone nie stanowią oficjalnej wykładni przepisów, ani nie są opinią prawną.
Stan prawny na 15 stycznia 2021 r.
[1] Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 553, 932).
***