PYTANIE:
Dzień dobry!
Przeczytałam kilka artykułów podanych na Waszej Witrynie i znalazłam szereg informacji dotyczących wynajmowania pokoi dla turystów.
25 lat temu kupiliśmy na wsi działkę z domem i pomieszczeniami gospodarczymi.
Obecnie jesteśmy na emeryturze. Mamy oboje ponad 70 lat.
Mąż odprowadzał składki do KRUS i ZUS, ale emeryturę wybrał z ZUS.
Mamy działkę o powierzchni ok. hektara (0,985 ha) w tym działkę siedliskową ok. 2 tys. m2 na której znajduje się dom oraz pomieszczenia gospodarcze.
Pozostała powierzchnia to łąka, którą kosi nam sąsiad, gdyż posiada specjalistyczne maszyny rolnicze.
Nie spełniamy warunków do prowadzenia agroturystyki, ale chcielibyśmy świadczyć usługi turystyczne na wsi i wynajmować turystom 3 pokoje w naszym domu, ale wyłącznie w okresie letnim.
Jak czytamy w jednym z artykułów powinniśmy ….”zarejestrować działalność gospodarczą, która ma swoje odrębne od agroturystyki warunki i wymogi prawno-podatkowe”.
1. Czy zarejestrowanie działalności gospodarczej to faktycznie jedyna forma, aby móc wynajmować 3 pokoje na poddaszu w sezonie letnim przez ok. 3,5 – 4 miesięcy, gdyż mieszkanie (z kuchnią i łazienką) nie jest ogrzewane.
2. Podobno są i inne formy płacenia podatku, ale nie wiemy jaki w naszym przypadku byłby najkorzystniejszy, a dokumentacja związana z prowadzeniem działalności turystycznej była jak najmniej skomplikowana zarówno dla nas jak i turystów.
Zaznaczam, że możemy znaleźć się w sytuacji, że nie zawsze znajdą się chętni do przyjazdu we wszystkie letnie dni, a wtedy nie będziemy mieć dochodów.
Bardzo Panią proszę o pomoc i doradzenie nam jak rozliczać się z Urzędem Skarbowym w przypadku wynajmowania pokoi i jaką należy wówczas prowadzić dokumentację.
Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ:
Witam serdecznie!
Na wstępie muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie jest poradą prawną, a jest jedynie informacją.
Myślę, że w Państwa przypadku wszystko zależy od wysokości planowanego przychodu/dochodu z tytułu wynajmu pokoi. Być może warto skorzystać z takiej możliwości prawnej jak nierejestrowana działalność (ustawa z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców). Zgodnie z zapisami tej ustawy działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tytułu tego typu działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku będzie to 2800 złotych, więc limit przychodu to będzie 1400 złotych miesięcznie). Drugi ważny warunek – osoba ta w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywała działalności gospodarczej. Dochody z tytułu nierejestrowanej działalności wpisujecie Państwo w zeznaniu rocznym w PIT 36 w rubryce: nierejestrowana działalność, ale proponuję podpytać o szczegóły księgowego. Być może korzystacie Państwo z usług biura księgowego przy rozliczeniu rocznym lub macie zaprzyjaźnionego księgowego – warto go podpytać o możliwość wynajmu pokoi w oparciu o prowadzenie właśnie nierejestrowanej działalności.
Podaję link do obszerniejszej informacji:
lub bezpośrednio praktycznego przewodnika Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który wyjaśnia wszelkie szczegóły tej formy działalności:
lub
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie Państwa pozdrawiam i życzę powodzenia w działalności.
Monika Mazurczak-Kaczmaryk
***