W agroturystyce może być bezpiecznie. Zasady bezpiecznego wypoczynku

k2_items_src_1ed1f61b977a66c4405f93f4e2012f07

 

Agroturystyka „wymyka się pandemii”.  Wielu konsumentów zmienia swoje plany wakacyjne – w miejsce zagranicznych wyjazdów wybierając właśnie polskie gospodarstwa agroturystyczne.

 

W okresie pandemii ważnym punktem zaczepienia okazuje się być także „ustronność” agroturystyki. Gospodarstwa znajdują się z dala od dużych ośrodków miejskich, zaszyte gdzieś pośród pól i lasów. Daje to szczególne poczucie bezpieczeństwa. To wyraźna konkurencja dla hoteli, gdzie przebywa mnóstwo obcych sobie ludzi. Agroturystyka to przestrzeń, szansa na spędzenie urlopu jedynie we własnym, sprawdzonym towarzystwie.

Ale również w agroturystyce muszą być przestrzegane wszystkie wytyczne.

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej realizuje program pt. Bezpieczna Kwatera

Punktem wyjścia do funkcjonowania produktu jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób planujących pobyt w gospodarstwach agroturystycznych. Zostały specjalnie opracowane Wytyczne GIS dla funkcjonowania turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Zawierają one dokładne wskazówki odnośnie do prowadzenia działalności w czasach epidemii.

Podjęte działania przez obiekt, które tworzą „Bezpieczną kwaterę”:
• Preferowana forma kwaterowania: w domkach i samodzielnych jednostkach mieszkalnych z kuchnią i łazienką, z możliwością przygotowywania samodzielnie w nich posiłków, i zminimalizowanie kontaktu z gospodarzami.
• W przypadku obiektów, które dysponują większą liczbą pokoi oraz posiadają wspólne ciągi komunikacyjne oferowane wyjazdy rodzinne.
• Wyłączenie z użytku wszelkiego rodzaju fontann, basenów, siłowni, fitness, placów zabaw, wspólnych miejsc przebywania osób zakwaterowanych (w przypadku gdy przebywa tylko 1 rodzina – możliwy dostęp do wspólnych miejsc)
• Udostępniona duża ilości pojemników z preparatem dezynfekcyjnym do rąk przy wejściach do obiektu turystyki wiejskiej, systematycznie uzupełniane i zabezpieczane przed dziećmi.
• Zapewnienie łazienek do wyłącznej dyspozycji gości/klientów.
• W łazienkach wywieszone instrukcje:
a) Mycia rąk.
b) Dezynfekcji rąk.
c) Zakładania i zdejmowania maseczek.
d) Zakładania i zdejmowania rękawiczek.
• Pomiędzy zakwaterowaniem kolejnych gości w pokoju, domku, samodzielnej jednostce mieszkalnej przeprowadzona dokładna dezynfekcja pomieszczeń oraz sprzętu,
• Zapewniona wymiana pościeli (pranie w temperaturze, co najmniej 60oC z dodatkiem detergentu).
• Dezynfekcja sprzętów udostępnianych gościom/klientom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.
• Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego osób prowadzących obiekt turystyki wiejskiej
• Wyłączenie możliwości korzystania z bufetu, możliwość serwowania posiłków w jadalni pod warunkiem zachowania minimum 2 m odległości między osobami spożywającymi posiłek
• Każdorazowe dezynfekowanie stolika po zakończeniu obsługi gości lokalu gastronomicznego przy danym stoliku, wraz z wymianą serwet, obrusa i podkładek pod talerze.
• Regularne (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się klienci, np. klamek, poręcz, uchwytów blatów, oparcia, krzeseł.

Przykłady gospodarstw, które będą mogły przyjąć gości z zachowaniem wszystkich wytycznych – GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE

Źródło: https://odpoczywajnawsi.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!