Środki dla KGW na prowadzenie działalności na rzecz poprawy warunków i rozwoju wsi

PYTANIE:

Pani Moniko, odwiedziłam właśnie państwa stronę i zaciekawiły mnie informacje dotyczące pozyskiwania zewnętrznych środków (grantów, czy darowizn) do prowadzenia działalności na rzecz poprawy warunków i rozwoju wsi dla Kół Gospodyń Wiejskich. Mam pytanie, czy mają państwo wiedzę, czy można też pozyskać środki na zakup strojów ludowych, które są niestety drogie oraz na organizację wycieczek krajoznawczo-turystycznych dla mieszkańców wsi, bez względu na wiek.

Byłabym wdzięczna za podpowiedz jak i gdzie szukać wsparcia finansowego również na takie cele.  

ODPOWIEDŹ:

Odpowiadając na Pani pytanie, pragnę nadmienić, że oczywiście istnieją konkursy dotacyjne, w których  Wasze Koło może wziąć udział i wystąpić o dofinansowanie do zakupu strojów czy wycieczek. Proszę najpierw spróbować w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Trwa właśnie już trzeci nabór wniosków dla Kół Gospodyń Wiejskich. Aby ubiegać się o wsparcie (do 30 września 2020), należy koło zarejestrować w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich (jeśli jeszcze nie jest zarejestrowane w tym nowym rejestrze). Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby członków. Podaję link do informacji:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/53171-kola-gospodyn-wiejskich-moga-skladac-wnioski-o-pomoc

https://www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich/dokumenty-niezbedne-do-przyznania-pomocy.html

Myślę, że z tego właśnie źródła będzie najłatwiej pozyskać środki na stroje i wycieczki dla mieszkańców. Przy innych źródłach – będzie potrzebny większy wysiłek i czas na przygotowanie projektu. Bardzo niewiele jest źródeł, które przyznają dotacje tylko na zakup rzeczy czy sfinansowanie jakichś usług. W istniejących programach dotacyjnych chodzi o dokonywanie zmian ilościowych i jakościowych w określonych dziedzinach (np. kultury, ochrony przyrody, pomocy społecznej, edukacji itd.).

Z pewnością wymyślenie i opisanie większego przedsięwzięcia (projektu), którego elementem będą właśnie te stroje i wycieczki, jest możliwe dla Waszego Koła, ale musicie to Panie przemyśleć i przedyskutować.  Co chciałybyście zrobić np. dla jakiejś grupy społecznej (dla starszych mieszkańców, co im zaoferować)? Co zmienić? Co poprawić?

Projekt zawierać musi uzasadnienie potrzeby realizacji, cel, działania z harmonogramem, budżet, oczekiwane rezultaty (zmiany wymierne i jakościowe).  Jeśli zdecydujecie się Panie na napisanie projektu, to wówczas można zwrócić się do jeszcze innych źródeł:

LOG – lokalna organizacja grantowa – trzeba sprawdzić, czy jest na Waszym terenie i realizuje Program „Działaj Lokalnie”:

http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu

Można także przejrzeć mały przewodnik po możliwych funduszach na inicjatywy lokalne i sprawdzić, czy charakter Waszej działalności wpisuje się cele wspierane dotacjami przez różne instytucje:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Zwrócę jeszcze uwagę na jeden konkurs, w którym łączy się w działaniu społecznym różne pokolenia, starszych i młodszych. Jest to konkurs Seniorzy w Akcji realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Co prawda w tegorocznej edycji termin składania wniosków już minął, ale proszę się zorientować, kiedy będzie kolejna edycja tego programu dotacyjnego. To może być w niedalekiej przyszłości Wasz dobry partner do działania. Podaję link do strony:

https://seniorzywakcji.pl

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w działalności i w znalezieniu potrzebnych funduszy.

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!