Środki na zakup działki pod działania społeczne

PYTANIE:

Witam chciałabym Państwa prosić o pomoc. Czy są jakieś dotacje/programy które pomogą społeczności wiejskiej zakupić działkę budowlaną pod działania społeczne – świetlicy, siłownie, plac zabaw. Niestety gmina nie ma działek w naszej wsi poza tą na terenie której jest szkoła i poza drogami. Wszystkie programy do których docieramy polegają na finansowaniu mniejszych inwestycji ale działka na której ma to zostać wybudowane powinna być własnością gminy lub stowarzyszenia które miało by organizować ten teren. Gmina twierdzi że nie ma środków na zakup działki. A my jako mieszkańcy nie mamy jak rozwijać naszej lokalnej społecznej działalności bo nie mamy gdzie….gdybyśmy mieli plac moglibyśmy systematycznie go zagospodarowywać. Przeznaczać na to środki z funduszu sołeckiego… Pozyskiwać dotacje. Ale brak działki nas ciągle blokuje. Można jakoś temu zaradzić? Jesteśmy druga co do wielkości miejscowością w gminie która ma największy potencjał. Sprowadza się tu wiele osób które chcą coś zrobić, działać by móc wspólnie spędzać czas..- świetlica, plac zabaw, siłownia, altanka na spotkania…ale ciągle nie mamy gdzie tego zrobić bo gmina nie ma działki. Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani!
Dziękujemy za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Spróbuję troszkę naświetlić kwestie poszukiwania środków na zakup działki, którą mieszkańcy wsi chcą wykorzystać na cele rekreacyjne, edukacyjne i inne.
Na początku proszę się upewnić, czy gmina faktycznie nie posiada żadnej działki czy nieruchomości na terenie i w okolicach Waszej wsi? Proszę też sprawdzić, czy na terenie szkoły stoi jakiś niezagospodarowany budynek, który mógłby posłużyć sołectwu do prowadzenia aktywności?

Jeśli faktycznie gmina nie posiada na terenie wsi żadnej działki, którą mogłaby przeznaczyć na cele wyznaczane przez mieszkańców wsi, a tych aktywnych mieszkańców jest wiele, to może warto zawiązać stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi i starać się o środki na zakup działki już jako stowarzyszenie? Podaję link do strony jak założyć stowarzyszenie krok po kroku: https://poradnik.ngo.pl/jak-zalozyc-fundacje-stowarzyszenie

Wydaje mi się, że trudno będzie Państwu obejść problem własności nieruchomości. Oczywiście, gdyby gmina była właścicielem i chciała swojej jednostce pomocniczej – sołectwu użyczyć działkę czy budynek – byłaby to sytuacja idealna. Ale jeśli tak nie może być, to jakiś istniejący lub nowy podmiot prawny musi być właścicielem działki, na której chcecie Państwo prowadzić działalność społecznie użyteczną i najlepiej gdyby tym podmiotem byli główni zainteresowani, czyli aktywni mieszkańcy wsi (bo w tej chwili nie macie jako sołectwo odrębnej osobowości prawnej, nie możecie podpisywać umów różnego typu, w tym kupna-sprzedaży czy umowy darowizny). Natomiast jako stowarzyszenie możecie się starać się o środki na zakup działki na konkretny cel społecznie-użyteczny.

Polecam Pani sprawdzenie oferty najbliższej Lokalnej Grupy Działania – LGD. Lokalna Grupa Działania przekazuje w ramach konkursów dotacyjnych środki europejskie na lokalne działania. Trzeba sprawdzić czy w jej Lokalnej Strategii Rozwoju (dokument) jest mowa o tworzeniu miejsc do rekreacji dla mieszkańców wsi na danym terenie. Podaję Pani link do mapy LGD, musi Pani znaleźć najbliższą.

Może jeszcze są ogłaszane konkursy dotacyjne przez Waszą LGD?

Jako Stowarzyszenie będzie Wam łatwiej szukać źródeł finansowania. Tych źródeł może być mało i dużo jednocześnie: wszystko zależy od tego, jakiego typu działalność będziecie Państwo chcieli prowadzić: edukacyjną (w tym na rzecz np. środowiska, przedsiębiorczości itp.), kulturalną, sportowo-rekreacyjną, integrującą pokolenia, przyciągającą dzieci i młodzież itd. Rejestracja zajmuje trochę czasu, ale nie jest trudna, zwłaszcza jeśli są osoby chętne, które chcą działać. Wydaje mi się, że w opisanej przez Panią sytuacji wsi, warto przemyśleć taką decyzję.
W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w działalności na rzecz dobra wspólnego!

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
Cała Polska
14.05.2024
- 30.09.2024
Cała Polska
16.05.2024
- 23.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!