Fundusze na zorganizowanie i remont Skansenu Zielarskiego

PYTANIE:

Dzień dobry.

Posiadam niewielki (ale ponad 100-letni) drewniany domek w ……. (powiat…….). W ramach prowadzonej przez mojego Męża Fundacji chcielibyśmy zorganizować tam Skansen Zielarski w którym prowadzone by były zajęcia z zakresu edukacji zielarskiej (wszystkie grupy wiekowe) oraz wykłady z zakresu profilaktyki zdrowotnej (mąż jest autorem książek o ziołach wydawanych przez Wydawnictwo Lekarskie).

Dom jednak wymaga remontu, choć częściowy już przeprowadziliśmy (renowacja ścian i okien, zabezpieczenie podłóg, itd.) to nadal konieczna jest wymiana dachu ponieważ na jednej stronie jest eternit. Nie ma również łazienki. Dom nie jest zamieszkały, jest spadkiem po mojej Babci (która urodziła się tam, żyje i za kilka dni będzie miała 100-lat) i dbamy o niego jako o element historii mojej Rodziny.

Teraz chciałabym nadać nowego znaczenia dla mojego domku. Czy orientuje się Pan może, czy można gdzieś wystąpić o fundusze na taki remont?

Będę wdzięczna za każdą informację.

Pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Przedstawiła nam Pani ciekawy pomysł na działalność i na nadanie nowego życia staremu domowi. Co prawda niezwykle trudno pozyskać fundusze na wyremontowanie prywatnego domu, ale jeśli może on także pełnić funkcje społeczną, edukacyjną dla szerszej grupy osób (dzieci, młodzież, seniorzy itd.), to wówczas łatwiej pozyskać środki na odpowiednie przygotowanie go do nowej roli.

W tym roku kończy się pula środków europejskich na lata 2014-2020, dlatego wiele programów już wygasło, a rok 2020 jest dla wielu programów rokiem rozliczeniowym. Ale warto po pierwsze sprawdzić, co oferuje Wasza Lokalna Grupa Działania, która zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju przekazuje w ramach konkursów dotacyjnych środki europejskie na lokalne działania – może w tym dokumencie jest także przewidziane wsparcie na remont starych domów w Waszej okolicy, albo wsparcie rozwoju przedsiębiorczości na wsi, tworzenia nowych miejsc pracy itp.? (to musi Pani sprawdzić na stronie LGD). Podaję link do mapy z adresami LGD: http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1

Przy okazji sprawdziłam, że działa w Waszej okolicy LGD Zielony Pierścień Tarnowa – to prawdopodobnie Wasza LGD: http://www.lgdzpt.pl/ I na stronie tej LGD widzę aktualne ogłoszenie o naborze wniosków do 23 marca!: http://www.lgdzpt.pl/2020/02/24/ogloszenie-o-naborze-7-2020/

Myślę, że jeśli potraktuje Pani utworzenie i prowadzenie Skansenu Zielarstwa jako działalność gospodarczą, to będzie Pani mogła wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia właśnie z LGD (trzeba sprawdzić, czy z tych środków mogą być finansowane remonty, materiały, wyposażenie?). Oczywiście celem nie może być samo utworzenie Skansenu, ale stała działalność edukacyjno-warsztatowa dla mieszkańców i turystów, a środkiem do tego celu – wyremontowanie pomieszczeń.

Przy działalności gospodarczej może też Pani rozejrzeć się za niskooprocentowanym kredytem lub pożyczką na remont domu. Nasza Fundacja Wspomagania Wsi prowadzi program mikropożyczek dla przedsiębiorców w woj. małopolskim, podaję link do strony, gdzie może Pani w prosty sposób zdobyć informację o oprocentowaniu i ew. ratach oraz znaleźć kontakt do doradcy pożyczkowego z Małopolski.
http://fundacjawspomaganiawsi.pl/mikropozyczki/

Można też remontować dom małymi kroczkami, korzystając z różnych form dofinansowania poszczególnych elementów domu np. wymiany ogrzewania czy docieplenia domu np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podaję linki do informacji:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/ekologia/item/50138-chcesz-wymienic-piec-i-ocieplic-swoj-dom-wez-dofinansowanie-z-programu-priorytetowego-czyste-powietrze

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/ekologia/item/46758-doplaty-do-wymiany-kotlow-sposob-na-smog

Jeśli chodzi o fundusze europejskie, to zachęcam do przeglądania strony, gdzie jest dobra wyszukiwarka dotacji:

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna/#/woje wodztwo=2820/3756=Osoba%20fizyczna

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka?wojewodztwo=ma%C5%82opolskie

Proszę też sprawdzić możliwe dotacje dla Województwa Małopolskiego bezpośrednio na stronie: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/fundusze-europejskie/fundusze-europejskie-ruszyly-bezplatne-konsultacje-w-malopolskich-gminach

Główny Punkt Informacyjny w Krakowie ul. Wielicka 72b, 30-552 Kraków Informacja o dostępności lokalizacji

pn. 8:00-18:00, wt. – pt. 8.00-16.00

Infolinia: (12) 616 0 616

Jeśli Fundacja Pani męża zgodnie ze swoim statutem może założyć i prowadzić skansen zielarstwa – to wówczas Fundacja mogłaby ubiegać się o dotacje dla organizacji pozarządowych w różnych konkursach grantowych na przygotowanie zaplecza i rozwój tej inicjatywy.

Kolejne źródło, które powinna Pani wziąć pod uwagę w przyszłości (gdyby to Fundacja występowała o dotację) – to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Na razie jednak nie ma naboru wniosków i trzeba śledzić ogłoszenia o kolejnych naborach.  https://www.niw.gov.pl/nasze-programy/fio-2/fio-2020/

Warto nawiązać kontakt z najbliższą  lokalną organizacją grantową (przyznają niewielkie dotacje na inicjatywy lokalne), być może obejmuje swoim zasięgiem Wasz powiat/gminę? Może już na działalność samego Skansenu Zielarstwa mogłaby Pani pozyskiwać środki z tego źródła?  Proszę poszukać lokalnej organizacji na stronie: http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu/ .

Proszę też zapytać o fundusz grantowy Fundacji Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa, czy są jakieś aktualne, nowe nabory: http://fpds.pl/pl/

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie Panią pozdrawiam i życzę powodzenia w zdobyciu potrzebnych funduszy na wyremontowanie domu i założenie Skansenu Zielarstwa. I przy okazji, proszę przekazać Pani babci najlepsze życzenia: dużo zdrowia i dużo sił!

Monika Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!