Alkohol a zdrowie człowieka

alkoholazdrowiezajawka

Alkohol a zdrowie człowieka – prelekcja Wszechnicy Żywieniowej. Dr inż. Aleksandra Kołota, Katedra Dietetyki, Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka/Wydział Żywienia Człowieka, SGGW.

Cykl Wszechnicowych spotkań poświęconych zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem układu pokarmowego człowieka zakończymy wykładem dotyczącym wpływu alkoholu na jego zdrowie.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Początkowo stosowany był w rytuałach religijnych i do celów leczniczych, jednak na przestrzeni wieków jego spożycie rozpowszechniło się i aktualnie alkohol stanowi najbardziej znaną i najczęściej stosowaną używkę w społeczeństwach wielu krajów. Relatywnie niska cena i łatwy dostęp sprawiają, że napoje alkoholowe są popularną substancją o działaniu psychoaktywnym nie tylko u osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. Tymczasem nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale też do szeregu problemów zdrowotnych. Oddziałuje on bowiem na niemal wszystkie układy oraz narządy człowieka, niezwykle zaś toksycznie na organizmy rozwijające się – dzieci, zwłaszcza w życiu płodowym oraz młodzieży.

W nawiązaniu do przewodniego tematu cyklu spotkań Wszechnicowych zostaną omówione przemiany alkoholu w organizmie i jego wpływ na układ pokarmowy, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej „zagrożonego” narządu, a mianowicie wątroby, w której etanol jest metabolizowany. Następnie zastanowimy się, czy w przypadku napojów alkoholowych możemy mówić o ich wartości odżywczej, czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu i czy można odnieść korzyści zdrowotne z jego picia.

OGLĄDAJ NA KANALE WSZECHNICY ŻYWIENIOWEJ SGGW

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!