Pozyskanie środków finansowych na Izbę Pamięci

PYTANIE:

Jestem członkiem Stowarzyszenia ………………………..Działamy w miejscowości …………………………….. powiat ………………………………..

Już od jakiegoś czasu myślimy nad próbą stworzenia we wsi, w której działa stowarzyszenie tzw. Izby Pamięci. Nadmienię, że posiadamy starą chałupę z bali i to właśnie w niej chcielibyśmy w/w izbę stworzyć. Kłopot powstaje, gdy myślimy o remoncie budynku i kosztach jakie to przedsięwzięcie niesie ze sobą. 

Stowarzyszenie ma w swym statucie zapisane m.in. propagowanie idei niepodległościowej, kultywowanie tradycji Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala oraz Kawalerii Polskiej. W Izbie Pamięci chcielibyśmy eksponować pamiątki, zdjęcia, dokumenty, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z okresu międzywojennego i z czasów II Wojny Światowej. Chcielibyśmy aby Izba Pamięci była miejscem wycieczek i spotkań dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości, powiatu ……………………………. czy z całej Polski. Pamiątki do izby już mamy i co jakiś czas pozyskujemy nowe.

Chciałbym się dowiedzieć o możliwości stowarzyszenia pozyskania środków finansowych na nasz projekt. Może Szanowna Redakcja mogłaby coś podpowiedzieć. Wszelkie informacje będą dla nas bardzo przydatne.

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie! Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku chciałabym bardzo Pana przeprosić za to, że dopiero teraz odpowiadam na Pana pytanie, ale byłam na dłuższym zwolnieniu lekarskim.

Postaram się coś podpowiedzieć w kwestii funduszy na remont pomieszczenia na Izbę Pamięci. Dobrze, że macie Państwo zarejestrowane stowarzyszenie, gdyż zdecydowanie łatwiej wówczas pozyskiwać środki w ramach różnych konkursów dotacyjnych/grantowych. Na pewno trzeba będzie przygotować projekt utworzenia Izby Pamięci i jej działalności dla społeczności, dla dzieci i młodzieży, seniorów itd. –  czyli uzasadnić, dlaczego chcecie powołać taką Izbę, podać cel jej działania dla społeczności, opisać działania, rezultaty działań, haromonogram, i budżet – tworzenia Izby Pamięci, a następnie wypełnić wniosek o dotację do wybranego źródła, ewentualnie kilku źródeł, na poszczególne kategorie budżetowe. Jeśli będzie Pan potrzebował pomocy przy pisaniu konkretnego wniosku, to proszę o kontakt, spróbuje znaleźć kogoś w pobliżu, kto mógłby w tej sprawie pomóc.

Oglądam mapę i widzę, że niestety Państwa powiat jest jeszcze poza zasięgiem działania lokalnych organizacji grantowych, dlatego nie mogę polecić programu Działaj Lokalnie, który byłby dla Was idealny. Ale może wkrótce pojawi się taka możliwość (program jest dynamiczny), dlatego proszę od czasu do czasu zaglądać na stronę: www.dzialajlokalnie.pl

Podobnie w przypadku FIO – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, który też mógłby być dla Waszego pomysłu jakąś alternatywą, ale nabór został skończony i trzeba śledzić ogłoszenia o kolejnych naborach.

https://www.niw.gov.pl/nasze-programy/fio-2/fio-2020/

Na pewno warto skontaktować się z Lokalną Grupą Działania w Opocznie – tj. LGD Stowarzyszenie Dolina Pilicy: https://www.opoczno.pl/aktualnosci/n,75374,ogloszenie-o-naborze-wnioskow.html

LGD dysponują środkami europejskimi na działanie 7.1. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność 2014-2020. Trzeba zapytać o lokalną strategię rozwoju Waszego obszaru, czy jest tam mowa o tworzeniu izb pamięci, czy możecie się ubiegać o środki na takie przedsięwzięcie i czy jeszcze będzie nabór w tym roku? Myślę, że skoro zamierzacie Państwo stworzyć ofertę dla szkół, powstanie nowa usługa lokalna, może pod tym kątem moglibyście Państwo ubiegać się o środki z LGD. Ale znowu – nie wiem  czy z puli środków na lata 2014-2020 będą jeszcze ogłaszane programy, więc trzeba poczekać na nowe decyzje i programy z tego źródła, a najlepiej zapytać bezpośrednio w LGD.

Proszę przejrzeć listę możliwych źródeł finansowania inicjatyw lokalnych:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Szczególnie z tej listy polecam Państwa uwadze następujące organizacje i konkursy:

Fundacja BGK, konkurs Moja Mała Ojczyzna – to może być konkurs dla Was! Wniosek o dotację składa się w generatorze wniosków on-line, na początku trzeba założyć sobie konto:
https://www.fundacja.bgk.pl/program/moja-mala-ojczyzna/

Fundacji PZU z Kulturą (może jakiś element projektu już po utworzeniu Izby) lub w trybie pozakonkursowym – nabór wniosków trwa cały rok. https://fundacja.pzu.pl/konkursy-i-dotacje

Fundacja Banku Pekao S.A. – M.Kantona https://www.pekao.com.pl/o-banku/odpowiedzialnosc-spoleczna/fundacja-banku.html

Sprawdźcie jeszcze proszę: Fundacja Grupy PERN  https://pern.pl/fundacja-grupy-pern/

Można też podpytać o możliwość dofinansowania remontu i przystosowania pomieszczenia na Izbę Pamięci w Narodowym Instytucie Wolności, podaję link: https://www.niw.gov.pl/nasze-programy/proo-2/

Proszę również sprawdzić: Polską Fundację Narodową – https://www.pfn.org.pl/zloz-wniosek/

W tym tygodniu został ogłoszony nowy program Aktywni Obywatele, nie znam jeszcze szczegółów, ale być może też moglibyście jako stowarzyszenie ubiegać się o środki z tego źródła:

http://www.batory.org.pl/programy_dotacyjne/aktywni_obywatele

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w znalezieniu potrzebnych funduszy, w realizacji tej inicjatywy, a przede wszystkim dużo zdrowia!

Monika Kaczmaryk
www.ww.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!