Pływające gospodarstwo mleczne w mieście

k2_items_src_854feea546804bc86d33f18098dfe545

Farma na wodzie, z ponad trzydziestką krów mlecznych na pokładzie, pojawiła się w porcie Merwehaven w Rotterdamie (Holandia). Eksperymentalne gospodarstwo wkrótce będzie dostarczać mleko i produkty mleczne do sklepów w mieście.

1zajaPływająca farma z krowami mlecznymi na pokładzie pojawiła się wiosną tego roku w Rotterdamie.
Źródło: https://www.dezeen.com/2019/05/24/floating-farm-rotterdam-climate-change-cows-dairy/

Produkcja mleka w dobie zmian klimatu

Farma na wodzie, pomysł Petera i Minke van Wiengerden specjalizujących się w pływających konstrukcjach, to projekt wychodzący naprzeciw zmianom klimatu, które powoli prowadzą do podnoszenia się poziomu mórz. W skali świata postępuje gwałtowna degradacja środowiska, w tym żyznych gleb, których areał się kurczy. Liczba ludności zaś rośnie. W 2050 roku będzie nas 2-3 miliardy więcej. Zmiany klimatu prowadzą m.in. do zalewania terytorium Holandii, w tym pastwisk. Pływające gospodarstwo pokazuje jak w centrum miasta można prowadzić hodowlę zwierząt, bez destrukcyjnego wpływu na otaczające środowisko. Pływająca farma czerpie energię elektryczną z paneli słonecznych, a wodę do picia dla zwierząt stanowi zebrana i oczyszczona deszczówka. Pasza dla krów zbierana jest w mieście. Siano pochodzi z koszonych pól golfowych i boisk, obierków ziemniaków i innych warzyw, resztek, które krowy mogą zjadać. Obornik zaś zbierany jest na bieżąco i wykorzystywany jako nawóz w mieście. Dolne pokłady barki wykorzystywane są na biura, magazyny, pomieszczenia do gromadzenia i obróbki krowiego mleka.

Dobre życie

Wszystko wskazuje na to, że rotterdamskie krowy mają naprawdę dobre i spokojne życie. Właściciel pływającej farmy Albert Boersen nie ukrywa, że zależy mu na dobrostanie zwierząt. Konstruktorzy farmy wyliczyli jaką powierzchnię powinna mieć konstrukcja, by zwierzęta na barce nie były stłoczone. Dobrano materiały na podłogi, by podłoże było stabilne i krowy nie bały się spacerować. Zadbano o zieleń, przestrzeń, światło, a jednocześnie cień. Każda z krów ma swoje miękkie legowisko. Barka może mieć połączenie z lądem, dzięki czemu krowy mogą wyjść na pastwisko oraz wrócić na barkę (jak na zdjęciu poniżej). Spacerowanie jest dla tych zwierząt bardzo ważne – wzmacnia kości, podnosi odporność, a dostęp do wybiegu na zewnątrz obory pomaga w syntezie witaminy D w organizmie. Krowy mają dużą swobodę ruchu, dzięki czemu mogą wyrażać swoje naturalne zachowania i kształtować swoje pozycje w stadzie, co z punktu widzenia dobrostanu zwierząt jest bardzo ważne (więcej o dobrostanie tych zwierząt można przeczytać w Kodeksie Dobrych Praktyk)

2zaja
Krowy kładką mogą przechodzić na pastwisko przy porcie.
Źródło: https://www.dezeen.com/2019/05/24/floating-farm-rotterdam-climate-change-cows-dairy/

Jak zorganizowany jest udój krów? Tutaj właściciel farmy postawił na bardzo innowacyjne rozwiązanie. Krowy same decydują o udoju. Kiedy czują, że mleka w wymionach jest dużo, podchodzą do specjalnego automatu, który pozyskuje mleko i odprowadza je na dolny pokład barki.

Edukacja mieszkańców

Pływające gospodarstwo ma na celu także edukację mieszkańców. Konstrukcja barki pozwala obserwować zwierzęta, zaś właściciele chętnie oprowadzają gości, którym wyjaśnią zasady zrównoważonego rolnictwa, produkcji zdrowej żywności z poszanowaniem praw zwierząt.

Jeśli projekt pływającej farmy okaże się sukcesem, konstruktorzy zaprojektują barkę dla kurczaków oraz pływającą szklarnię produkującą warzywa i owoce.

Więcej zdjęć pływającej farmy można obejrzeć na stronie: https://www.dezeen.com/2019/05/24/floating-farm-rotterdam-climate-change-cows-dairy/

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Kodeksem Dobrych Praktyk. Zapewnienie dobrostanu krowom jest po prostu opłacalne i oszczędza niepotrzebnych cierpień tym zwierzętom: http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/dobrostan/item/49770-krowy-mleczne-kodeks-dobrych-praktyk

Opracowanie: Magdalena Kowalczyk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024
Obszary do 20 tyś. mieszkańców
20.02.2024
- 25.04.2024
Cała Polska
08.04.2024
- 06.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!