Pies na wsi – choroby

ds

Pies, tak jak każde inne zwierzę, może zachorować. I tak jak każde inne zwierzę, nie jest w stanie zgłosić swojego złego samopoczucia człowiekowi. Jako właściciel psa jesteś prawnie zobowiązany do zadbania o zdrowie swojego zwierzęcia.

Za zaniedbania i niezapewnienie choremu psu odpowiedniego leczenia i opieki weterynarza prawo przewiduje coraz wyższe kary. Po czym możesz poznać, że twój pies jest chory i w jaki sposób powinieneś mu pomóc?

Pamiętaj, że choroby spowodowane przez kleszcze (babeszjoza), parwowiroza i nosówka (szczególnie dla szczeniąt i młodych psów) są śmiertelne. W przypadku choroby odkleszczowej (babeszjozy) liczą się godziny jeśli pojedziesz do weterynarza zbyt późno nie będzie on wstanie uratować psa. Więc nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii

Najczęstsze objawy chorób

Pierwsze zmiany, jakie występują u chorego psa, dotyczą najczęściej jego zachowania. Każdy pies zachowuje się w specyficzny dla siebie sposób, ma swoje przyzwyczajenia i rytuały. Pies, który dotychczas szczekał na każdą przechodzącą pod płotem osobę i nagle przestaje zwracać uwagę na ludzi najprawdopodobniej źle się czuje. Nagła niechęć do zabawy, brak witania się z właścicielem czy niedojadanie jedzenia przez żarłocznego dotychczas psa to wyraźne oznaki, że dzieje się z nim coś złego. Chore zwierzę staje się smutne, mniej chętne do biegania, a w przypadku odczuwania silnego bólu może nawet zachować się agresywne. Jeśli przyjacielski dotychczas pies nagle zaczyna reagować agresją na dotyk, oznacza to najprawdopodobniej silny ból, przed którym chory psiak w ten sposób się broni. Oczywiście, tak jak każdy z nas, pies też może mieć po prostu gorszy dzień. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż dwa dni, powinieneś zabrać zwierzę do weterynarza na szybką kontrolę.

Istnieją również choroby, które nie wpływają bezpośrednio na zachowanie psa. Jednak również one mogą być przez ciebie łatwo zauważone. Utrzymująca się kilka dni biegunka to objaw, który może świadczyć nie tylko o zatruciu, ale także zapaleniu trzustki czy uszkodzeniu jelit. Powtarzające się wymioty mogą z kolei wskazywać na silne podrażnienie żołądka lub obecność ciała obcego (zjedzonego kawałka plastiku, piłki, kości), które zablokowało się w przewodzie pokarmowym psa. Te objawy, tak jak i obecność ropnego wypływu z oczu i nosa zwierzęcia, mogą również wiązać się z groźnymi chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi, na przykład z nosówką. Natomiast zmiany na skórze psa – wyłysienia, krosty, dziwne zaczerwienienia – mogą być związane z inwazją pasożytów skórnych, takich jak pchły czy nużeniec. Pojawiające się na ciela psa guzy i zgrubienia to nie zawsze niegroźne narośle – w szczególności niesterylizowane suki narażone są na nowotwory listwy mlecznej, które niezoperowane mogą rosnąć do ogromnych rozmiarów.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że pies jest chory?

Jeśli zauważysz dziwne zmiany w zachowaniu lub wyglądzie swojego psa powinieneś jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Szybka reakcja pozwala zazwyczaj na skuteczne, stosunkowo tanie rozwiązanie problemu i niedopuszczenie do dalszego rozwoju choroby. Niezauważony lub zbagatelizowany problem może nie tylko wiązać się z niepotrzebnie przedłużającym się cierpieniem zwierzęcia. Poważniejsze choroby w bardziej zaawansowanym stadium wymagać będą znacznie dłuższego leczenia, które dodatkowo wiązać się będzie ze znacznie wyższymi kosztami. Również jeśli konieczne będzie przeprowadzenie operacji (na przykład w celu wycięcia guza) nie wolno ci zwlekać z decyzją o zabiegu! Im mniejsza zmiana, tym prostsze będzie przeprowadzenie operacji, a pies szybciej wróci do zdrowia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wielu chorobom występującym u psów możesz zapobiec. Regularnie szczep swojego psa na choroby zakaźne – nosówkę, parwowirozę i kaszel kennelowy! To niewielki wydatek w porównaniu z kosztami leczenia takich chorób. Dzięki szczepieniom zaoszczędzisz swojemu zwierzęciu niepotrzebnego cierpienia. Zabezpiecz psa przed pasożytami zewnętrznymi przy użyciu kropli, obroży lub tabletek, które możesz kupić u weterynarza. Uchroni to czworonoga przed pchłami, nużeńcem i śmiertelnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Regularnie odrobaczaj też swoje zwierzę! Pasożyty wewnętrzne, takie jak tasiemce czy glisty są groźne nie tylko dla psa, ale również dla ludzi (w szczególności dla dzieci i osób starszych). W przypadku suki zadbaj, by została ona wysterylizowana- ten prosty, często dofinansowywany przez gminę zabieg zapobiegnie groźnegmu i trudno wykrywalnemu ropomaciczu oraz nie pozwoli na rozwój guzów na listwie mlecznej.

Również sposób, w jaki na co dzień dbasz o swojego psa ma ogromne znaczenie. Dzięki żywieniu wartościowym pokarmem organizm psa będzie miał siłę zwalczyć część chorób już w zarodku. Zapobieganie niekontrolowanym ucieczkom zwierzęcia poza teren pozwoli uniknąć przypadkowego zatrucia zjedzonymi znaleziskami i uchroni psa przed kontaktami z innymi zwierzętami, od których mógłby zarazić się poważnymi chorobami.

Autorka: Aleksandra Prochocka

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!