Skąd pozyskać środki na budowę świetlicy wiejskiej?

PYTANIE:

Jestem członkiem rady sołeckiej wsi w kujawsko-pomorskim chcielibyśmy pozyskać jakieś środki z unii na budowę świetlicy wiejskiej. Proszę o jakieś wskazówki z jakich aktualnie programów można skorzystać?

I co zrobić gdy gmina nie popiera takiego pomysłu?

ODPOWIEDŹ:

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za list do naszej redakcji. Obecnie bardzo trudno pozyskać środki na budowę świetlicy wiejskiej. Sytuację mocno komplikuje fakt, gdy gmina nie jest sprzymierzeńcem w tej inicjatywie. Bo to właśnie gmina może ubiegać się o duże środki na budowę świetlicy, a nie samo sołectwo, które jest przecież jednostką pomocniczą gminy i jako takie nie ma odrębnej osobowości prawnej.

Sprawdźcie proszę, jaka Lokalna grupa działania – LGD pracuje na Waszym terenie, podaję link do LGD z Waszego województwa:https://kujawsko-pomorskie.pl/lista-lgd

LGD dysponują środkami europejskimi na działanie 7.1. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Trzeba zapytać o lokalną strategię rozwoju Waszego obszaru, czy jest tam mowa o budowie świetlic wiejskich/obiektów kultury/edukacji, na ile Wasza gmina jest aktywna w tej grupie? Czy możecie się ubiegać o środki na takie przedsięwzięcie? Myślę, że jednak bez poparcia gminy, będzie to bardzo trudne, a może nawet niemożliwe.  Tak jak wspomniałam wcześniej, jako sołectwo nie posiadacie osobowości prawnej, jesteście jednostką pomocniczą gminy, zatem wszelkie umowy dotyczące finansów przechodzić muszą przez gminę.

Jeśli jesteście mocno zdeterminowani i jeśli jest u Was jakaś większa, lokalna grupa osób, które chcą działać i wiedzą, co robić we wsi i do czego jest Wam potrzebna świetlica, to radziłabym Wam założyć stowarzyszenie.

Jesteście wówczas niezależni, posiadacie osobowość prawną, konto w banku, możecie nawiązywać współpracę z różnymi podmiotami, także z własnym sołectwem i gminą, występować z wnioskami o dotacje do różnych źródeł i podpisywać umowy. Wówczas będzie też łatwiej znaleźć różnych darczyńców np. poprzez branie udziału w licznych konkursach dotacyjnych. Podaję linki do pomocnych i praktycznych tekstów, jak to zrobić krok po kroku:

https://poradnik.ngo.pl/przewodnik-dla-poczatkujacych-ngo

https://poradnik.ngo.pl/jak-zalozyc-fundacje-stowarzyszenie

https://sklep.ngo.pl/291861-jak-zalozyc-stowarzyszenie-i-napisac-jego-statut.html

Podaję też link do ogłoszenia o naborach wniosków o dotacje z LGD z Waszego województwa, właśnie dla organizacji pozarządowych:

https://ngo.kujawsko-pomorskie.pl/lokalne-grupy-dzialania–nabory-wnioskow,1315,l1.html

Można się zorientować, na co już były ogłaszane nabory wniosków w Waszych okolicach.

Nie wiem, gdzie się konkretnie mieścicie, polecam kontakt z lokalną organizacją grantową, być może obejmuje swoim zasięgiem Wasz powiat/gminę. To ważny kontakt, w takiej organizacji możecie uzyskać ważne informacje o możliwościach finansowania Waszych inicjatyw, sprawdźcie proszę na tej stronie: http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu/ Jeśli któraś organizacja obejmuje Waszą gminę/powiat, spróbujcie się z nią skontaktować i rozpytać o możliwości działania i finansowania.

I jeszcze na koniec. Może na początku wystarczy coś mniejszego: niektóre sołectwa zaczynają np. od budowy większej altanki na organizację spotkań z mieszkańcami. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie Wasza grupa ma plany działania i do czego ta świetlica ma służyć. Ale jeśli we wsi nie ma miejsca na spotkania, a chcecie się spotykać i integrować, to można pomyśleć o wybudowaniu altanki z miejscem na ognisko, a potem sukcesywnie rozbudowywać małą infrastrukturę przez udział w różnych konkursach dotacyjnych. Oczywiście, trzeba najpierw zapewnić wsi działkę, która mogłaby być przeznaczona na takie miejsce – na to musi się zgodzić gmina. I może na początku warto tak rozmawiać z gminą, nie „straszyć” budową świetlicy, tylko przekonać do konieczności stworzenia we wsi wspólnego miejsca do spotkań i udowodnić gminie, że mieszkańcy wsi są aktywni i chcą realizować wspólne przedsięwzięcia.

Można też zapytać gminę, czy przypadkiem nie dysponuje już jakimś lokalem, który mógłby zostać wyremontowany i przekształcony na potrzeby wsi jako świetlica.

Podsuwam różne pomysły, trochę w „ciemno”, nie znając  Waszej społeczności, sytuacji i planów.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia w rozwiązaniu problemu i w docieraniu do celu.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!