Fundusze na organizację imprezy we wsi i budowę chodnika

PYTANIE:

Dzień Dobry ! Niedawno zostałam sołtysem wsi. Bardzo się z tego ucieszyłam , bo mieszkam tu od niedawna i z tego co się zorientowałam nigdy nie było tutaj młodego sołtysa. Wiem , że lekko nie będzie , ludzie są różni i czasami ciężko im dogodzić tym bardziej , że już rzucają mi kłody pod nogi. Ale staram się z tego wyjść obronną ręką i z uśmiechem na twarzy.

Poprzednia pani sołtys zakupiła plac zabaw dla dzieci, miało być wielkie otwarcie , niestety zrezygnowała ze swojej „służby” na rzecz  wsi . Teraz ja z moją radą sołecką chcielibyśmy takie otwarcie zrobić , tylko że mamy bardzo ograniczony budżet, no i krótki termin do zrealizowania, bo 2 tygodnie. 

Fundusz sołecki został tak podzielony , że za bardzo nie mamy z niego co wziąć. Z funduszu alkoholowego nie możemy jeśli chcemy zorganizować wieczorną zabawę z alkoholem. Czy są dostępne jeszcze jakieś środki , z których moglibyśmy skorzystać? 

I moje drugie pytanie, 

w zeszłym roku z funduszu sołeckiego zostały przekazane środki na projekt chodnika przy drodze gminnej w naszej miejscowości. Mieszkańcy , którzy byli na zebraniu z podziału funduszy zgodzili się na to. 

Kwota , która wyszła w koncepcji budowy chodnika przerosła nas. Pisałam pismo do gminy o spotkanie z wójtem, referatem budownictwa i panem który to przygotowywał. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. 

Czy my jako sołectwo możemy się starać o dofinansowanie na budowę chodnika? Czy byłaby możliwość żebyśmy część prac zrobili w własnym zakresie np. wycinka drzew czy powyciąganie starych rur z rowów? 

Bardzo dziękuję za wszelką podpowiedź i pomoc. Pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry!

Przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam na Pani pytanie. Muszę na początku zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Pytanie pierwsze:

Myślę, że alkohol – jeśli musi być na imprezie – powinniście Państwo kupić z własnych, prywatnych środków, gdyż raczej żaden darczyńca nie przekaże pieniędzy na ten cel. Chyba, że dogadacie się np. z jakimś browarem? Ale proszę uważać z alkoholem – to ma być otwarcie placu zabaw dla dzieci, więc lepiej, żeby alkoholu tam w ogóle nie było, przecież nie musi być. Na samą imprezę trudno pozyskać jest środki finansowe, chyba że na zasadzie sponsorów, którzy umieszczą tam swoje banery, ale to znowu zależy od tego, czy impreza będzie duża, czy będą jakieś lokalne media?

Pytanie drugie:

Rozumiem, że kwota, którą zabudżetowaliście z funduszu sołeckiego przerosła wysokość przypadającego Waszej wsi – funduszu sołeckiego? To chyba jakieś niedopatrzenie ze strony gminy, która wysokość przypadającego sołectwu funduszu na dany rok podaje do wiadomości sołtysowi w odpowiednim czasie. Myślę, że możecie część prac wykonać sami, co znacznie obniży koszt budowy chodnika – ale tu trzeba jednak dogadać się z gminą. Nie rozumiem, jak wójt może Was zbywać w tej kwestii? Przecież jesteście jednostką pomocniczą gminy? Ja bym nie ustępowała i nadal dążyła do rozmowy z wójtem w tej sprawie! Proszę nie odpuszczać.

Na budowę chodnika też będzie trudno pozyskać fundusze z innych, niż gmina – źródeł. Ale jeśli będziecie coś organizować dla wsi, dla dzieci, dla seniorów i napiszecie to w formie projektu (cele, działania, oczekiwane rezultaty – zmiany we wsi, potrzebny budżet, harmonogram działań) to możecie szukać funduszy w różnych fundacjach i organizacjach dotacyjnych. Podaję link do przewodnika po funduszach:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Sprawdźcie też, czy w Waszej okolicy nie działa przypadkiem Lokalna Organizacja Grantowa, która może przyznawać dotacje na lokalne inicjatywy, prowadzić szkolenia i być dobrym źródłem informacji i porad dla Waszego sołectwa:

http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu/

www.dzialajlokalnie.pl

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w rozwiązaniu tych problemów!

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!