Fundusze na mały biznes turystyczny na wsi dla osoby bezrobotnej

PYTANIE:

Dzień dobry, czytałem Wasz portal, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania, dlatego piszę z prośbą o poradę. Niedługo pozostanę bez pracy (jestem na wypowiedzeniu) i planuję otworzyć mały biznes turystyczny z noclegami, coś jakby agroturystyka ale nie jako rolnik.

Chciałbym na obszarach wiejskich jako osoba fizyczna (nie rolnik) bezrobotna, nabyć nieruchomość rolną/siedlisko z zabudowaniami (chyba mogę do 3ha, z tego co czytałem?). Wyremontować to do stanu prowadzenia tam działalności turystycznej; noclegi + dodatkowe atrakcje pomysły.

Czy i jakie można dotacje uzyskać na tego typu działania?

Jakie ograniczenia będę miał jako nie-rolnik ?

lub jakie przywileje z tytułu statusu bezrobotnego można uzyskać? pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry, dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Właściwie łatwiej obecnie uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, niż prowadzącemu gospodarstwo rolne uzyskać dotację na agroturystykę. Jak Pan pewnie już wie, agroturystyka rządzi się trochę innymi prawami podatkowymi i wymogami i trzeba ją tworzyć w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne, niż prowadzenie usług turystycznych w formie działalności gospodarczej. Jeśli coś jest niejasne polecam artykuł:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/item/40837-uwarunkowania-dotyczace-organizacji-i-prowadzenia-gospodarstwa-agroturystycznego

https://agroturystyka.pl/#/

Jako osoba bezrobotna może Pan ubiegać się (zwykle na początku roku) o bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy. W tym celu należy po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, porozmawiać z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy o możliwości i warunkach złożenia wniosku o taką dotację (PUP – w miejscu zamieszkania/prowadzenia działalności gospodarczej). Każdy urząd ma swój regulamin przyznawania takiej dotacji.

Podaję Panu też link do ministerialnych informacji o działalności gospodarczej (krok po kroku), może się przydadzą:

https://www.biznes.gov.pl/pl

https://www.biznes.gov.pl/pl/poradnik/pdf/138de5aa92aac2f3b285c099b2cd87e28846d178

Jako mieszkaniec wsi, który zamierza rozpocząć działalność gospodarczą może Pan starać się o dotacje z LGD – z Lokalnej Grupy Działania, funkcjonującej na terenie gminy/powiatu/regionu – miejsca, w którym Pan kupi/ił siedlisko. Powinien Pan znaleźć LGD działającą na obszarze, w którym Pan kupi gospodarstwo. Podaję Panu link do strony adresowej LGD w Polsce.

http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1

Tak dla ogólnej orientacji podaję Panu przykład ogłoszenia jednej z Lokalnych Grup Działania, właśnie dla osób, które chcą rozwinąć działalność gospodarczą na terenie działalności LGD/Lokalna Strategia Działania: http://www.przymierzejeziorsko.pl/?pokaz=PROW_14-20&tytul=Dzialanie%3A_Rozwoj_dzialalnosci_gospodarczej&artykul=tak

I teraz wszystko zależy od tego, czy działająca na Pana obszarze LGD ma w priorytetach wsparcia – rozwój np. usług turystycznych czy wspieranie przedsiębiorczości mieszkańców. Jak Pan znajdzie swoją LGD – trzeba zapoznać się z dokumentem o nazwie: Lokalna Strategia Rozwoju – LSR i kontaktować się już bezpośrednio z biurem LGD w tej sprawie.

Być może łatwiej niż dotacje, będzie Panu pozyskać pożyczkę, ale znowu – to zależy od tego, gdzie Pan będzie prowadził swoją działalność, w jakim miejscu Pan kupi to siedlisko, co to za region, gdyż pomoc dotacyjna i pożyczkowa jest w tej chwili zróżnicowana geograficznie. Np. w Polsce wschodniej funkcjonuje taki program mikropożyczek na turystykę o nazwie: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/miliony-na-turystyke-w-wojewodztwie-podkarpackim/

Kiedy Pan wejdzie do przeglądarki funduszy europejskich, zobaczy Pan, że w zależności od województwa – są różne formy pomocy i dziedziny wsparcia. Taki przykład:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/#/3757=763/3757=763#764/3757=763#765/3757=763#766

Mam nadzieję, że choć trochę pomogę Panu w tych poszukiwaniach informacji potrzebnych do uruchomienia własnej działalności.  W kwestii zakupu ziemi rolnej (przepisy, aktualne warunki)  to najlepiej pytać w lokalnym Ośrodku Doradztwa Rolniczego – ODR.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę Pan powodzenia w znalezieniu potrzebnych informacji i funduszy oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!