Funkcjonowanie Koła Gospodyń Wiejskich- sprawy formalne

PYTANIE:

Dzień Dobry. Zwracam się z Prośbą. Mianowicie chodzi o to, że w naszym sołectwie założyło się KGW. Koleżanki nie do końca wiedzą, jakie dokumenty potrzebują do prowadzenia KGW.

W Straży jasno wiemy, jakie i dla kogo potrzebujemy druki. Pomyślałem, że im pomogę i w sieci trafiłem na Państwa stronę. Czy jest regulamin , wytyczne jakie należy mieć druki w KGW? Czy np. muszą mieć pieczątkę itp. 

Dziękuję. Z Poważaniem […]

PYTANIE DODATKOWE:

Bardzo Dziękuję za odpowiedz i podpowiedź. Koleżanki z KGW są już wpisane i zarejestrowane w ARiMR. Głównie chodzi o to, że posiadają zastawę stołową i kuchenną. Chcą ją wynajmować odpłatnie. I teraz, czy mogą prawnie zawierać umowy z klientem na wynajem wyposażenia?  Czy na dokumencie KP wpisują wynajem zastawy, czy wpisują  darowizna na cele statutowe KGW? Czy sporządzenie takiej umowy najmu nie podlega już pod działalność gospodarczą? Nie chcemy problemów z prawem podatkowym.

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry, dziękuję za mail do redakcji Witryny Wiejskiej.  Proponuję, aby koleżanki z KGW zajrzały do poradnika naszej koleżanki redakcyjnej – Iwony Raszeja- Ossowskiej. W tym poradniku znajdą pomocne informacje, podaję link: http://witrynawiejska.org.pl/data/KGW%20poradnik.pdf

Przed 29 listopada 2018 roku koła gospodyń wiejskich działały jako wyodrębnione jednostki organizacyjne kółek rolniczych, a często także jako stowarzyszenia na podstawie Prawa o Stowarzyszeniach.

Natomiast od zeszłego roku koła mogą funkcjonować jako organizacje rejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich.

Jak zrozumiałam z listu – Wasze koło dopiero się zawiązało i chce się formalnie zarejestrować, dlatego Wasze koleżanki muszą dokonać wpisu do Krajowego Rejestru KGW. Podaję link do informacji szczegółowych (wzorcowy statut, co powinien zawierać wniosek o wpis, gdzie należy złożyć wniosek):https://www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich.html

Jak podpowiada poradnik Witryny Wiejskiej: „Wpisu dokonuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na wniosek danego KGW. W praktyce wniosek o wpis do KR KGW przedstawicielki koła muszą złożyć do biura powiatowego ARiMR. KGW ubiegające się o wpis do rejestru (KR KGE) składa wniosek o rejestrację. Do wniosku należy załączyć uchwalony statut KGW lub oświadczenie, że koło będzie działać w oparciu o tzw. wzorcowy statut, który został określony w ustawie”.

I jeszcze jedna informacja: „Postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu koła gospodyń wiejskich do rejestru jest wolne od opłat. Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w rejestrze. Każdy ma prawo otrzymać nieodpłatnie, również drogą elektroniczną, poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru”.

Przesyłam też link do nowej ustawy: https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/KGW/2018/wniosek_o_pomoc/ustawa_DZ.U.__poz._2212.pdf

Oraz linki do artykułów wyjaśniających kwestie rejestracji kół gospodyń wiejskich na nowych zasadach: http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50107

https://www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich/informacje-podstawowe.html

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę pomyślnej rejestracji Koła Gospodyń Wiejskich w Waszej miejscowości.

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

ODPOWIEDŹ NR 2:

Dobry wieczór, podkreślam, że moja odpowiedzieć nie ma charakteru porady prawnej. Myślę, że jeśli KGW chce wynajmować cokolwiek odpłatnie, to niestety wejdzie w działalność gospodarczą. Skłaniałabym się do opcji drugiej – darowizna na cele statutowe KGW, ale w tym wypadku nie można podawać ceny za wynajem, można natomiast porozmawiać z osobą/organizacją, która chce coś pożyczyć / wynająć od Koła, że KGW np. wynajmie np. zastawę, natomiast wypożyczający/wynajmujący  – jest proszony o wspomożenie celów statutowych KGW jakąś darowizną. Ale tu musi być dobrowolność darowizny.

Wiele organizacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a użyczają różne swoje dobra czy umiejętności – korzysta z takiej formy pozyskiwania środków na realizację celów statutowych. Jednak warto upewnić się u prawnika, który podpowie najlepsze rozwiązania w tej kwestii.

https://uslugi.ngo.pl/prawne

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!