Dofinansowanie na rozwój agroturystyki na obszarze wiejskim

PYTANIE:

Dzień dobry, poszukuję informacji o możliwości pozyskania dofinansowania , programu w którym można składać wnioski na rozwój agroturystyki na obszarze wiejskim.

Posiadam na własność drewniany dom w którym chciałabym rozwinąć tą działalność. Pieniądze potrzebne są na jego generalny remont i przystosowanie do tego celu./dom aktualnie jest niezamieszkały.

Mieszkam na wsi , powiat………………… województwo mazowieckie, mam status młodego rolnika mam na siebie ponad 1,5 hektara i współwłasność w 3 hektarach (mam29 lat) ubezpieczona jestem w ZUS aktualnie na urlopie macierzyńskim. 

Czy są przewidziane jakieś programy w tym roku, w który wpisywałyby się moje marzenia/ plany i mogłabym wnioskować o przyznanie dotacji na ten cel?

Czy są jakieś możliwości w Urzędzie |Marszałkowskim lub ARMiR (nie będąc osobą bezrobotną ani też nie będąc ubezpieczonym w KRUS). Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki i odpowiedź.

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry!

Niestety, trudno jest obecnie znaleźć dotacje na agroturystykę, prędzej znajdzie Pani środki na usługi turystyczne prowadzone jako działalność gospodarcza. Trzeba odejść od hasła: agroturystyka, gdyż – zgodnie z moją wiedzą – takich funduszy obecnie nie ma. Raczej trzeba szukać środków na np. rozpoczęcie działalności gospodarczej na wsi w zakresie np. rekreacji, infrastruktura, dziedzictwo  itd. (m.in. ARiMR, https://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/harmonogram/20181221__Harmonogram_naborow_PROW_2014-2020_do_31122019.pdf

www.funduszeeuropejskie.gov.pl – proszę zapytać w punkcie informacyjnym, natomiast nie pytać o fundusze na agroturystykę, tylko rozwój usług turystycznych.

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/wojewodztwo=mazowieckie

Można szukać dotacji z programu wspierającego termomodernizację budynków (źródła związane z ochroną środowiska) – np. programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – http://nfosigw.gov.pl/nabor-wnioskow/

Można też się zastanowić nad rozwinięciem koncepcji wynajmu domu dla turystów np. o jakieś atrakcje (np. lokalne muzeum), albo warsztaty edukacyjne (rękodzieło, lekcje dla dzieci itp.) i wtedy szukać funduszy pod takim kątem. http://nowedotacjeunijne.eu/regionalne-programy-operacyjne/regionalny-program-wojewodztwa-mazowieckiego-na-lata-2014-2020/os-priorytetowa-vi-rozwoj-rynku-pracy/

Być może najłatwiej w Pani przypadku (skoro jest Pani zatrudniona, ubezpieczona w ZUS) byłoby ubiegać się o mikropożyczkę albo kredyt na rozwój agroturystyki:

http://www.efrwp.pl/przedsiebiorczosc/program-kredytowania-wiarygodny-partner

http://www.efrwp.pl/przedsiebiorczosc/pozyczki-dla-msp

Podaję Pani też link do informacji o projekcie pożyczkowym Banku Gospodarstwa Krajowego p.n. Przedsiębiorcza Polska Wschodnia. Choć niestety ten projekt nie obejmuje województwa mazowieckiego, to niniejszy tekst  potraktowałabym jako źródło inspiracji i informacji jak można „ugryźć” temat finansowania Pani inwestycji, trochę od innej strony i szukać takiej pożyczki:

https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/wsparcie-rozwoju-firm/przedsiebiorcza-polska-wschodnia-turystyka/

w imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Polanka Wielka
19.05.2024
- 19.05.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Polanka Wielka
19.05.2024
- 19.05.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!