Pomocne informacje dla nowo wybranego sołtysa i rady sołeckiej

PYTANIE

Witam Serdecznie, piszę do Pani w bardzo nietypowej sprawie, a tak naprawdę nawet nie wiem jak zacząć i czy będzie mogła Pani pomóc (mam nadzieję, że tak)…

Zacznę więc może od tego, że mój mąż od niedawna jest sołtysem małej wioski liczącej w sumie 30 gosp. oraz działkowicze w powiecie(….). Wspólnie z mężem chcielibyśmy coś zrobić, zorganizować, stworzyć dla naszej małej miejscowości i jej mieszkańców, ale nie wiemy jak się za to zabrać, ponieważ nie wiemy co jest nam dozwolone a co zabronione nie wiemy na ile możemy ” rozwinąć skrzydła” a po wyborach niestety nikt nas nie przygotował do roli sołtysa… Chcielibyśmy pozyskać fundusze, wziąć udział w konkurach, zawalczyć o granty, a tak naprawdę nie wiemy do kogo się zgłosić??? Wiem, że każda gmina dysponuje funduszem sołeckim, ale gdzie się o niego upomnieć lub złożyć wniosek??? A najlepsze w tym wszystkim jest to, że działamy sami, ponieważ nasza mała wieś nie posiada żadnego stowarzyszenia ani koła działamy sami czyli sołtys, a ja jako wsparcie sołtysa…

 Z góry przepraszam za kłopot ale jeśli mogłaby Pani choć trochę nam pomóc to bardzo dziękuję…Czekam na ewentualną odp. Pozdrawiam i życzę miłego dnia…

 ODPOWIEDŹ

Witam serdecznie,

dziękuję za list do naszej redakcji. Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Może najpierw zajmę się funduszem sołeckim. Podaję Pani link do ustawy o funduszu sołeckim z 2014 roku:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140000301

Musicie Państwo sprawdzić, czy Wasza gmina uchwaliła dla Waszych sołectw fundusz sołecki (może już o tym wiecie?), bo nie w każdej gminie taki fundusz funkcjonuje i został decyzją Rady Gminy wyodrębniony w budżecie gminy. Decyzję o przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego podejmują mieszkańcy wsi w każdym roku, do końca września. W tym celu sołtys (musi zwołać Zebranie Wiejskie zgodnie z zapisami w ustawie). To mieszkańcy decydują na co przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego na kolejny rok (oczywiście cele wydatkowania muszą być zgodne z celami wspieranymi przez gminę). Pieniądze z funduszu sołeckiego należy wydać do końca roku budżetowego gminy i nie przechodzą one na kolejne lata, jeśli dane sołectwo nie zdążyło ich wydać zgodnie z wnioskiem. Podaję link do portalu, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji:

https://funduszesoleckie.pl/

Polecam także wysłuchanie wykładu prawnika – Szymona Osowskiego nt. Jak działa fundusz sołecki i jak z niego skorzystać?

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50715

Myślę, że w przypadku Pani męża – nowo wybranego sołtysa – mąż powinien po prostu porozmawiać z burmistrzem/wójtem, poprosić o stosowne dokumenty (formularz wniosku), dowiedzieć się jaka jest wysokość funduszu sołeckiego dla Waszej wsi (do 31 lipca burmistrz/wójt/prezydent ma obowiązek poinformować sołtysów o wysokości środków z funduszu sołeckiego przypadających na dane sołectwo). Sołtys powinien pilnować terminów – zwołania Zebrania, złożenia dokumentów do gminy, wykonania działań zgodnie z uchwałą podjętą przez Zebranie Wiejskie co do wydatkowania środków z funduszu sołeckiego.

Jako wieś/sołectwo jesteście jednostką pomocniczą samorządu. Na razie sołectwa nie mają odrębnej osobowości prawnej, więc wszelkie zdobyte dotacje muszą przejść przez konto gminy, ewentualnie przez zaprzyjaźnioną organizację lokalną, ale z tego co Pani pisze, nie ma takowej w okolicy.

Jako sołectwo możecie ubiegać się o dotacje w różnych konkursach dotacyjnych w programach dotacyjnych lub w fundacjach, stowarzyszeniach, o ile – w warunkach przyznania dofinansowania o dotację jest informacja, że o dotacje mogą ubiegać się sołectwa, czyli jednostki pomocnicze samorządu, które nie mają odrębnej osobowości prawnej (jeszcze nie mają, prace legislacyjne zmierzające do usamodzielnienia sołectw są w toku od dłuższego czasu).

Co mogę polecić jeśli chodzi o inne źródła finansowania?

GMINA:

– z budżetu gminnego (poza funduszem sołeckim) możecie się ubiegać o dotację np. z programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, z tego źródła co roku można się ubiegać o niewielkie środki na różne działania edukacyjne, kulturalne, spotkania itd.

– budżet obywatelski (też powinien być uchwalony przez Waszą gminę), to jest wydzielona cześć budżetu gminy, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy poprzez zgłaszanie propozycji jednorocznych zadań zgodnych z zadaniami gminy oraz dokonują wyboru poprzez glosowanie

INNE ŹRÓDŁA  – FUNDACJE, STOWARZYSZENIA, PROGRAMY DOTACYJNE

– polecam przejrzenie naszego przewodnika po przykładowych funduszach:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Jedno z tych źródeł – Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego właśnie ogłosiła konkurs Moja Mała Ojczyzna i sprawdziłam, że o dotację mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego! Podaję link:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50860

Termin składania wniosków upływa 16 czerwca b.r. a wnioski należy składać poprzez generator wniosków, link podany w ogłoszeniu.

Bycie sołtysem jest wielkim wyzwaniem. W sumie funkcja nie jest zbyt wdzięczna, bo każdy ciągnie na swoją stronę, trudno o kompromis we wsi, a sołtys poświęca swój prywatny czas na to, by zrobić coś dla dobra wspólnego i nie jest za to wynagradzany. Ale niektórzy sołtysi potrafią naprawdę wiele dobrego zdziałać. Dobrze jest podzielić zadania między członkami Rady Sołeckiej, z którą sołtys powinien ściśle współpracować. Co mogę polecić jeszcze do czytania:

Niezbędnik sołtysa:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/moje-solectwo/item/20413-niezbednik-soltysa

www.porady.siecobywatelska.pl

Polecam także pomocne strony:

www.funduszesoleckie.pl

www.informacjapubliczna.org

www.referendumlokalne.pl

www.ngo.pl – wiele praktycznych informacji nie tylko dla organizacji pozarządowych

Mam nadzieję, że te wskazówki choć trochę pomogą Pani mężowi i członkom Rady Sołeckiej oraz Pani w pracach na rzecz Waszego sołectwa.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!