Ogólnopolski portal o tematycznych wsiach

images_WTBAN23

W kwietniu ruszyła strona www.wioska-tematyczna.pl jako ogólnopolski portal, poświęcony tematycznym wsiom. Jego celem jest popularyzacja idei wiosek tematycznych w środowisku wiejskim oraz zebranie w jednym miejscu ofert pobytowych tematycznych wsi, skierowanych do grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.

Od blisko dwudziestu lat idea wiosek tematycznych w Polsce rozwija się prężnie i śmiało można powiedzieć, iż powstało ponad 1000 tematycznych miejscowości. Każda z nich szuka nowego pomysłu na swoją wieś. Jedne wsie tworzą oferty pobytowe, skierowane do grup szkolnych i przedszkolnych, w formie jednodniowych, kilkugodzinnych pobytów. A drugie wsie nastawione są na swoich mieszkańców, jako pomysł na aktywizację mieszkańców i poszukiwania wyróżnika wsi wśród innych miejscowości w regionie.

Oferty pobytowe wsi najczęściej opierają się na lokalnych zasobach i pasji mieszkańców. Poprzez warsztaty, gry terenowe, zabawy, prelekcje dają możliwość przeżycia „przygody na wsi”, związanej ze specjalizacją tematycznej wsi. Warsztaty najczęściej są odpłatne i prowadzone przez lokalną organizację.

Na portalu www.wioska-tematyczna.pl można znaleźć informację o działających wsiach tematycznych na terenie Polski. Zobaczyć, jaką mają ofertę pobytową oraz podejrzeć ich działania na zamieszonych zdjęciach. Każdy nauczyciel lub też turysta indywidulany, szybko zlokalizuje interesującą go wieś na mapie w swoim regionie lub tam, gdzie wybiera się na urlop.

Można też dodać swoją tematyczną wieś do Ogólnopolskiej Bazy Wsi Tematycznych poprzez przyjazny formularz kontaktowy a także, jeśli wieś spełni warunki, ubiegać się o Certyfikat „GWARANCJA PRZYGODY”, który wyróżnia miejscowości już doświadczone w ofercie pobytowej, które posiadają różnorodną ofertę i stawiają na jakość i przygodę.

Zamieszczenie wsi tematycznej na portalu oraz ubieganie się o certyfikat „Gwarancja Przygody” jest bezpłatne, jednak wszystkie zgłoszenia są skrupulatnie weryfikowane.
W bazie jest już kilkadziesiąt wsi z kilku województw. Zapraszamy pozostałe wsie tematyczne do współpracy.

Krzysztof Szusta – Animator Wiosek Tematycznych.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!