Wczesna wiosna to okres, kiedy śmieci na poboczach, w rowach, lasach czy rzekach szczególnie kłują w oczy. To jednocześnie najlepszy moment na ich zebranie – za chwilę poprzerasta je trawa i uprzątnięcie ich będzie trudniejsze. Lokalne grupy, pojedynczy liderzy, samorządowcy z różnych rejonów Polski dostrzegają ten problem i biorą sprawy w swoje ręce. Wpisują się tym samym w ogólnoświatową, spontaniczną akcję (a właściwie „wyzwanie”) pod hasłem #TrashTag challenge (trash– śmieci, challenge – wyzwanie), która polega na zrobieniu sobie zdjęcia w miejscu, w którym są śmieci. Akcja polega na uprzątnięciu terenu, zrobieniu kolejnego zdjęcia i opublikowania go w sieci.
#TrashTag challenge można także podjąć w pojedynkę. Źródło: https://www.instagram.com/lindemerckpoel/
Podlasie: Operacja Czysta Rzeka
Na stronie pomysłodawców Operacji Czysta Rzeka czytamy: Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.(…) Pomimo tego, działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. A i sama rzeka szczególnie wiosną jest równie zaśmiecona. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym.
Dlatego bez oglądania się na nikogo postanowiliśmy zrobić coś co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli ogłaszając akcję na Facebook’u. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych planach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób zaangażować się w Operację Rzeka.
Wielki finał akcji Operacja Czysta Rzeka odbędzie się 2 maja. Tego dnia zgłoszone sztaby sprzątają rzekę Bug na różnych jej odcinkach. Następnie od godziny. 15.00 organizatorzy zapraszają wszystkich sprzątających do Janowa Podlaskiego na Zamek Biskupi na wspólną zabawę. Do 7 kwietnia można dołączyć do akcji: http://www.operacjarzeka.pl/przylacz-sie/.
Operacja Rzeka to nie jednorazowy zryw. W dolinie Bugu odbyły się lub jeszcze odbędą mniejsze inicjatywy. Np. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Siedlcach w najbliższą niedzielę (7 kwietnia) organizuje sprzątanie rzeki Myśla, która jest dopływem rzeki Bug w okolicy Mogielnicy koło Korczewa (więcej na https://www.facebook.com/events/392342654890075/)
30 marca br. młodzi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, w ramach akcji Operacji Czysta Rzeka posprzątali dzikie wysypisko w lesie w okolicy wsi Tonkiele (https://www.facebook.com/MOW-Wojn%C3%B3w-275264706012030/)
Mazowsze: Akcja „ŁOŚ” oraz sprzątanie Wkry z kajaków
To będzie już drugie sprzątanie lasu w ramach akcji „Łoś”. Czysty las dla łosi i ludzi. Na stronie organizatorów czytamy: Gdy śniegi stopnieją, a las nie zdąży pokryć się zieloną gęstwiną, nadchodzi czas, aby znów wspólnie trochę posprzątać! Zadbajmy o naszą okolicę, pokażmy, że nam zależy, naróbmy wstydu tym, co śmiecą! ZBIÓRKA: na skraju Lasu Rębkowskiego na drodze za niebieską kapliczką. WSPARCIA UDZIELAJĄ: Wójt Gminy Winnica oraz Nadleśnictwo Pułtusk (worki oraz odbiór i utylizacja śmieci). Po ciężkiej pracy zapraszamy do wspólnego biesiadowania przy ognisku! Więcej na https://www.facebook.com/PozytecznaAkcjaSpoleczna/. Wspólne sprzątanie odbędzie się 6 kwietnia, w najbliższą sobotę.
Zeszłoroczna akcja Łoś https://www.facebook.com/PozytecznaAkcjaSpoleczna/.
„Oczyszczanie” przyrody ze śmieci można połączyć ze sportem i pasją. Stowarzyszenie Sympatyków Doliny Rzeki Wkry „Nasza Wkra” organizuje spływ kajakowy połączony ze zbieraniem śmieci: Zapraszamy wszystkich, którym czyste rzeki nie są obojętne, na coroczny, wiosenny spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem brzegów Wkry i Narwi. Spływ nie ma komercyjnego charakteru, jest darmowy dla wszystkich uczestników. Celem spływu jest propagowanie aktywności fizycznej połączonej z edukacją proekologiczną i dbaniem o środowisko naturalne. W trakcie kajakowania zbieramy ze szlaku napotkane śmieci w dostarczone przez organizatora worki. Kontakt z organizatorami znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/events/426135974598880/.
***
Zachęcamy do dołączania do akcji #TrashTag. W pojedynkę lub w grupie, stowarzyszeniu. Większą akcję, gdzie śmieci może być dużo, najlepiej ustalić z wójtem bądź instytucją, która odbierze worki ze śmieciami (np. Lasami Państwowymi, OPS czy organizacjami turystycznymi). Warto zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a następnie zamieścić je na portalu społecznościowym z podpisem #TrashTag. Dla dodania motywacji innym i dla czystszej przyrody.