#TrashTag challenge, czyli wiosenne sprzątanie rzek i lasów

56213640 1012023565669470 3889810970700152832 n2

Wczesna wiosna to okres, kiedy śmieci na poboczach, w rowach, lasach czy rzekach szczególnie kłują w oczy. To jednocześnie najlepszy moment na ich zebranie – za chwilę poprzerasta je trawa i uprzątnięcie ich będzie trudniejsze. Lokalne grupy, pojedynczy liderzy, samorządowcy z różnych rejonów Polski dostrzegają ten problem i biorą sprawy w swoje ręce. Wpisują się tym samym w ogólnoświatową, spontaniczną akcję (a właściwie „wyzwanie”) pod hasłem #TrashTag challenge (trash– śmieci, challenge – wyzwanie), która polega na zrobieniu sobie zdjęcia w miejscu, w którym są śmieci. Akcja polega na uprzątnięciu terenu, zrobieniu kolejnego zdjęcia i opublikowania go w sieci.

 

Trashtag zdjecie2

#TrashTag challenge można także podjąć w pojedynkę. Źródło: https://www.instagram.com/lindemerckpoel/

Podlasie: Operacja Czysta Rzeka

Na stronie pomysłodawców Operacji Czysta Rzeka czytamy: Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.(…) Pomimo tego, działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. A i sama rzeka szczególnie wiosną jest równie zaśmiecona. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym.

55448438 1012023272336166 2305791491080978432 n2

Dlatego bez oglądania się na nikogo postanowiliśmy zrobić coś co wydaje nam się oczywiste. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka – śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli ogłaszając akcję na Facebook’u. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych planach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować pokłady zaangażowania tak wielu osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób zaangażować się w Operację Rzeka.

56213640 1012023565669470 3889810970700152832 n2

Wielki finał akcji Operacja Czysta Rzeka odbędzie się 2 maja. Tego dnia zgłoszone sztaby sprzątają rzekę Bug na różnych jej odcinkach. Następnie od godziny. 15.00 organizatorzy zapraszają wszystkich sprzątających do Janowa Podlaskiego na Zamek Biskupi na wspólną zabawę. Do 7 kwietnia można dołączyć do akcji: http://www.operacjarzeka.pl/przylacz-sie/.

Operacja czysta rzeka2

Operacja Rzeka to nie jednorazowy zryw. W dolinie Bugu odbyły się lub jeszcze odbędą mniejsze inicjatywy. Np. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Siedlcach w najbliższą niedzielę (7 kwietnia) organizuje sprzątanie rzeki Myśla, która jest dopływem rzeki Bug w okolicy Mogielnicy koło Korczewa (więcej na https://www.facebook.com/events/392342654890075/)

30 marca br. młodzi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, w ramach akcji Operacji Czysta Rzeka posprzątali dzikie wysypisko w lesie w okolicy wsi Tonkiele (https://www.facebook.com/MOW-Wojn%C3%B3w-275264706012030/)

Mazowsze: Akcja „ŁOŚ” oraz sprzątanie Wkry z kajaków

To będzie już drugie sprzątanie lasu w ramach akcji „Łoś”. Czysty las dla łosi i ludzi. Na stronie organizatorów czytamy: Gdy śniegi stopnieją, a las nie zdąży pokryć się zieloną gęstwiną, nadchodzi czas, aby znów wspólnie trochę posprzątać! Zadbajmy o naszą okolicę, pokażmy, że nam zależy, naróbmy wstydu tym, co śmiecą! ZBIÓRKA: na skraju Lasu Rębkowskiego na drodze za niebieską kapliczką. WSPARCIA UDZIELAJĄ: Wójt Gminy Winnica oraz Nadleśnictwo Pułtusk (worki oraz odbiór i utylizacja śmieci). Po ciężkiej pracy zapraszamy do wspólnego biesiadowania przy ognisku! Więcej na https://www.facebook.com/PozytecznaAkcjaSpoleczna/. Wspólne sprzątanie odbędzie się 6 kwietnia, w najbliższą sobotę.

Akcja Łoś2

Zeszłoroczna akcja Łoś https://www.facebook.com/PozytecznaAkcjaSpoleczna/.

„Oczyszczanie” przyrody ze śmieci można połączyć ze sportem i pasją. Stowarzyszenie Sympatyków Doliny Rzeki Wkry „Nasza Wkra” organizuje spływ kajakowy połączony ze zbieraniem śmieci: Zapraszamy wszystkich, którym czyste rzeki nie są obojętne, na coroczny, wiosenny spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem brzegów Wkry i Narwi. Spływ nie ma komercyjnego charakteru, jest darmowy dla wszystkich uczestników. Celem spływu jest propagowanie aktywności fizycznej połączonej z edukacją proekologiczną i dbaniem o środowisko naturalne. W trakcie kajakowania zbieramy ze szlaku napotkane śmieci w dostarczone przez organizatora worki. Kontakt z organizatorami znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/events/426135974598880/.

***

Zachęcamy do dołączania do akcji #TrashTag. W pojedynkę lub w grupie, stowarzyszeniu. Większą akcję, gdzie śmieci może być dużo, najlepiej ustalić z wójtem bądź instytucją, która odbierze worki ze śmieciami (np. Lasami Państwowymi, OPS czy organizacjami turystycznymi). Warto zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a następnie zamieścić je na portalu społecznościowym z podpisem #TrashTag. Dla dodania motywacji innym i dla czystszej przyrody.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!