Fundusze na działania lokalne w sołectwie

PYTANIE:

Witam, od niedawna jestem nową Świetlicową we wsi […]. Wieś położona jest w powiecie […]. Jako nowa Świetlicowa pałam zapałem do nowych działań i mam wiele ciekawych pomysłów by poprawić funkcjonowanie wsi. Zwracam się o pomoc do Państwa, bo nie bardzo wiem, jak zacząć, gdzie szukać pomocy, by uzyskać pomoc finansową. Fundusz sołecki nie pokryje wszystkich kosztów. W centrum  wsi usytuowany jest staw. Staw pełni funkcję zbiornika przeciwpożarowego ( mamy również Remizę). Mam trzy pomysły odnośnie stawu:
1. Odmulenie i zarybienie zbiornika.
2. Wybudowanie drewnianej kładki, pomostu przez środek stawu.
3.Wybudowanie zejść przeciwpożarowych  dla strażaków do poboru wody. Na aktualna” burtę” strach wchodzić…

Świetlica potrzebuje ocieplenia. W ubiegłym roku na dużej sali zerwano starą podłogę i położono płytki. W pomieszczeniu, gdzie jest kuchnia stoi piec na węgiel. Na ten rok zabezpieczone są pieniądze na nowy piec. Świetlica potrzebuje kotłowni. W planach jest również doposażenie świetlicy w nowe stoły i krzesła obecne są wybrakowane.

Posiadamy również plac zabaw (piaskownica bujaczka, siatki do gry), który trzeba ogrodzić. Kolejnym pomysłem na to miejsce jest siłowania zewnętrzna.

Wiem, że pomysłów jest 1000… ale może uda się znaleźć odpowiedni projekt by zrealizować choć jeden pomysł.
Proszę o pokierowanie co robić, gdzie się udać? Pozdrawiam całą Redakcję. […]

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry Pani […],

Dziękuję za mail do naszej redakcji i pozdrowienia dla nas!

Każdy wymieniony przez Panią pomysł może stać się odrębnym projektem, który będzie stanowić część wniosku o dotację i każdy może być sfinansowany z innego źródła. Czeka Panią i inne osoby, które uda się Pani zaangażować w działalność społeczną dla dobra wspólnego  – spora praca związana z przygotowaniem dokumentacji, opisaniem poszczególnych pomysłów w formie projektów. Każdy projekt musi mieć cele, działania, harmonogram, oczekiwane rezultaty dla społeczności lokalnej, budżet i tytuł. Jeśli ma Pani jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, to bardzo dobrze, jeśli nie – może warto wziąć udział w jakichś szkoleniach/warsztatach, które pomogą w przygotowywaniu projektów? Polecam nasze cykliczne warsztaty w Łowiczu i kontakt z koordynatorką – Moniką Słotwińską-Łychotą.

Link: http://fundacjawspomaganiawsi.pl/activity/warsztaty-szkoleniowe/

Polecam także kontakt z Nidzickim Funduszem Lokalnym – z panią Barbarą Margol (pewnie Pani zna i organizację i panią Basię Margol, ale tak na wszelki wypadek podaję link: http://www.funduszlokalny.nidzica.pl/ Z tego co się orientuję Fundusz działa także dla Waszej gminy. Fundusz Lokalny mieści się w miejscowości Kamionka koło Nidzicy i prowadzi konkurs grantowy wspierający finansowo inicjatywy lokalne pn. Działaj Lokalnie. Proszę dopytać, w jaki sposób sołectwo może ubiegać się o środki, na pewno coś doradzą. Najprawdopodobniej będzie Pani musiała stworzyć grupę inicjatywną do konkretnego projektu. Myślę, że jest to bardzo dobry partner dla początkujących działaczy społecznych i dobre źródło finansowania planowanych inicjatyw.

Budżet obywatelski – proszę także brać pod uwagę startowanie w konkursie o dotacje z gminnego budżetu obywatelskiego.

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50045-inicjatywa-uchwalodawcza-mieszkancow-kazdy-moze-wplywac-na-swoje-otoczenie

Być może możecie Państwo podjąć obywatelską inicjatywę uchwałodawczą i wystąpić do gminy o dofinansowanie projektu polepszenia warunków w Waszej świetlicy i w okolicy (nie wiem, jak wielka jest wioska i gmina – szczegóły w artykule).

Proszę też przyjrzeć się ofercie Waszej Lokalnej Grupy Działania – LGD, która dysponuje środkami unijnymi na realizację Lokalnej Strategii Działania, prawdopodobnie Wasze pomysły mieszczą się w Lokalnej Strategii Działania (dokument).

http://lgdbmk.pl/index.php/czlonkowie/

Podaję Pani link do przykładowej listy fundacji i stowarzyszeń, które dofinansowują w ramach swoich konkursów – inicjatywy lokalne.

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Proszę przyjrzeć się np. Fundacji PZU, Fundacj AVIVA, Fundacji Banku Pekao S.A., Fundacji TESCO, AUCHAN.

Oczywiście przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach, czyli w zasadach przyznawania dotacji i regulaminach instytucji dotujących działania lokalne – trzeba się przyjrzeć każdej instytucji, na co daje, na jakich zasadach, komu może przekazać dotację (czy grupie nieformalnej czy tylko organizacji zarejestrowanej itd.) i kiedy należy składać wnioski o dotacje?

Jeśli któraś z Waszych inicjatyw będzie miała charakter tworzenia ogólnodostępnej infrastruktury sportowej (może ta siłownia?)– można starać się o środki z konkursu Konkurs Ministra Sportu i Turystyki pn. „Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury sportowej – nabór do 31 marca 2019

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/50468

Podałam kilka propozycji źródeł finansowania inicjatyw, które mogą być realizowane w Waszej wiosce. Wiele zależy teraz od determinacji Pani i innych mieszkańców wsi, którzy zaangażują się w te działania i pomogą w ich realizacji.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę siły i powodzenia.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!