Współpraca podmiotów biznesowych i organizacji pozarządowych. Aspekty prawno–podatkowe

deozajawka3

Podręcznik został opracowany przez Deloitte Doradztwo Podatkowe i Prawne w ramach działań pro bono przy współpracy z Forum Darczyńców. Stan prawny na dzień 7 czerwca 2018 r.

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy, aby firmy i organizacje społeczne łączyły siły i realizowały wspólnie coraz więcej przedsięwzięć na rzecz dobra publicznego, m.in. w obszarze kultury, edukacji, ochrony środowiska czy rozwoju lokalnych społeczności. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że regulacje prawne i podatkowe bywają skomplikowane, a ponadto często ulegają zmianom.

Publikacja, którą dla Państwa przygotowaliśmy, zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i problemy związane ze współpracą firm i organizacji pozarządowych. Podręcznik podzielony jest na rozdziały przeprowadzające czytelnika przez różne formy współpracy. Przedstawione są w nim m.in. umowy dotyczące darowizn, sponsoringu, barteru. Autorzy wskazują nie tylko potencjalne ryzyka i korzyści związane z tymi popularnymi typami umów, ale również możliwości tkwiące w rzadziej wykorzystywanych rozwiązaniach, takich jak nieodpłatne świadczenie usług lub wspólne przedsięwzięcie.

Publikacja jest efektem współpracy działu Doradztwa Podatkowego i Prawnego Deloitte oraz Forum Darczyńców w Polsce. Deloitte zaangażował się w ten projekt pro bono. Takie działania są wpisane w globalne motto firmy – „Making an impact that matters”, czyli wywierania pozytywnego wpływu na otoczenie. Natomiast Forum Darczyńców w Polsce od kilkunastu lat rozwija i promuje filantropię korporacyjną.

Naszym celem było pokazanie firmom i organizacjom społecznym jak poruszać się po przepisach podatkowych i regulacjach prawnych. Chcielibyśmy, aby dzięki naszej publikacji obie strony tej współpracy poczuły się pewniej i bezpieczniej, aby mogły realnie szacować ryzyka prawne oraz podejmować świadome decyzje. I co najważniejsze – aby nabyta wiedza przyczyniła się do wspólnego działania, wyjścia poza ramy dotychczasowych form współpracy i poszerzenia jej spektrum.

Podręcznik podzielony jest na rozdziały przeprowadzające czytelnika przez rodzaje współpracy między podmiotami biznesowymi i organizacjami pozarządowymi, omawiające aspekty prawne poszczególnych form współpracy oraz ich konsekwencje. Co więcej, jeżeli z punktu widzenia poruszanego zagadnienia jest to możliwe, podręcznik odrębnie przedstawia punkt widzenia podmiotów biznesowych oraz organizacji pozarządowych.

Rozdziały zostały poprzedzone czterema grafikami, przedstawiającymi potencjalne scenariusze współpracy, różne ze względu na sytuację prawną stron oraz ich oczekiwania i założenia w kontekście opodatkowania. Grafiki, jako wstęp do zagadnień omawianych w całej publikacji, mają na celu przeprowadzenie czytelnika przez kluczowe pytania, jakie pojawiają się w związku z decyzją o formie współpracy w zależności od ustalonych założeń.

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas podręcznik wesprze dalszy rozwój filantropii korporacyjnej w naszym kraju, a organizacje społeczne razem z firmami będą zmieniać naszą rzeczywistość na lepszą.

Krzysztof Moczulski
Partner Zarządzający
Deloitte Polska/Deloitte Central Europe
Doradztwo Podatkowe i Prawne
     Joanna Luberadzka-Gruca
Przewodnicząca Zarządu
Forum Darczyńców w Polsce

 

 

 

Wykorzystane w podręczniku wartości liczbowe w zakresie progów i stawek podatkowych opatrzone zostały przypisem informującym o podstawie prawnej, upoważniającej do przyjęcia danej wartości. Wskazane wartości liczbowe mogą ulec zmianie w przypadku zmian wprowadzonych przez ustawodawcę.

POBIERZ PODRĘCZNIK W PLIKU PDF

 

Źródło: https://www2.deloitte.com

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!