Pomoc dla rodziny z dorosłą osobą niepełnosprawną fizycznie

PYTANIE:

Witam serdeczne, mam na imię […], mieszkam w […] w maleńkim mieszkanku w bloku pohotelowym, mam syna, ma na imię […] i ma 25 lat. Porusza się na wózku inwalidzkim. Jest po porażeniu mózgowym, z padaczką. Trudno synowi poruszać się po tak maleńkim mieszkanku. Ja jestem chora, mieszkamy we troje. Ja, mój syn i partner. Jesteśmy spokojną rodziną, nie spożywamy alkoholu, nie palimy. Piętro wyżej wprowadził się mój były mąż. Robi kłopoty, problemy, dla Policji zbyt mała szkodliwość, dla Pogotowia konflikt rodzinny, dla naszej Gminy brak mieszkań, dla Prezydenta Miasta […] to nie jego problem, dla PEFRON-u – nie ta rejonizacja. Wszystko trwa 5 lat. Nie mamy nawet balkonu, aby syn mógł posiedzieć sobie. A my jesteśmy za biedni, aby kupić mieszkanie daleko stąd. Znalazłam tę fundację w Internecie i Pani adres. Proszę o pomoc. Błagam. Proszę. […] –mama.

ODPOWIEDŹ:

Witam Panią,

dziękuję za list do naszej redakcji. Fundacja Wspomagania Wsi nie udziela finansowej pomocy osobom indywidualnym – fizycznym. Natomiast staramy się pomóc informacjami, w miarę naszych możliwości. Bardzo chciałabym wskazać odpowiednie instytucje i spróbuję to zrobić. Trudno będzie znaleźć jedną instytucję, która rozwiąże wszystkie Państwa problemy, bo to jest duże przedsięwzięcie. Trzeba poszukać w różnych miejscach. Ale może po kolei:

Sprawa nr 1 – Mieszkanie

Jak rozumiem, powinniście mieszkać w zupełnie innym miejscu, zarówno ze względu na ograniczenia ruchowe syna i Jego potrzeby, jak również spokój i bezpieczeństwo całej Waszej trójki.

Instytucje publiczne, samorządowe i rządowe:

Proszę naciskać na Ośrodek Pomocy Społecznej, aby pomógł Wam w czym tylko może, bo przecież ta instytucja jest do tego powołana i ma różne możliwości i kontakty.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
[adres]

Po pierwsze mogą Wam pomóc w znalezieniu innego mieszkania, a przynajmniej naciskać na gminę, by takie mieszkanie znalazła na swoim terenie. Nie wierzę, że cała gmina nie ma innego mieszkania, które mogłaby wynająć matce opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem? To jest owszem problem Waszej gminy i problem Waszego prezydenta – o ile jest Pani/Pani syn mieszkanką/mieszkańcem tej gminy! Wynika to wprost z zapisów w ustawie o samorządzie lokalnym z 8 marca 1990 roku i jego zadaniach: m.in. zadanie własne gminy obejmują sprawy ochrony zdrowia, pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych, gminnego budownictwa mieszkaniowego itd.

Trzeba oczywiście napisać wniosek o mieszkanie ze specjalnymi wymogami, bo przecież macie uzasadnienie. Syn jest na wózku inwalidzkim, powinien mieć możliwość większej swobody! Mieszkanie powinno być przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej – powierzchnia, uchwyty, winda, podjazdy do budynku itd. W napisaniu takiego wniosku do gminy powinien pomóc pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ja bym położyła nacisk w Waszych poszukiwaniach nowego mieszkania na dobro syna i brak warunków do godnego życia dla Niego. Ważne pytanie  – czy Pani jest prawnym opiekunem syna? To jest ważne (bo syn jest już dorosły), jeśli to Pani będzie występowała z wnioskiem o mieszkanie czy sprzęt, czy nawet dotację lub jakąś zapomogę.

W przypadku starania się o mieszkanie np. socjalne z gminy brane są pod uwagę Wasze dochody i metraż, który zajmujecie. Natomiast w przypadku pomocy z PFRON –u najlepiej sprawdzić to u źródła. Nie rozumiem, jaki jest problem z rejonizacją, jeśli chodzi o pomoc z PFRON-u? PFRON działa na terenie całej Polski!

https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dostepnosc-przestrzeni/

Proszę też nawiązać kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, który prawdopodobnie działa przy Waszym MOPS-ie. On powinien wziąć Panią i Pani syna pod swoją opiekę.

Proszę też pytać urzędników, czy w Waszym regionie są mieszkania wspomagane, w którym syn mógłby mieszkać bardziej samodzielnie przy odpowiedniej pomocy opiekuńczej od czasu do czasu? Może o takie mieszkanie macie prawo się starać, ze względu na niepełnosprawność syna i Pani chorobę?

Ważne instytucje pozarządowe:

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji:

http://www.integracja.org/

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203748

można zapytać o poradę przez Internet

– ważne kontakty, tematy, wszystko niejako w pigułce na stronie:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203777

 

Sprawa 2

Kto może udzielić Wam pomocy finansowej i doradczej? Jeśli chodzi o doraźną pomoc finansową np. na rehabilitację syna, czy Jego wyjazd na wakacje lub rehabilitację, czy też potrzebne leki dla syna lub Pani – podaję kilka Fundacji, które udzielają pomocy osobom indywidualnym (fizycznym):

Fundacja TVN Nie jesteś sam

Fundacja PZU

Fundacja Pocztowy Dar

Fundacja KGHM Polska Miedź

Mam nadzieję, że ma Pani dostęp do Internetu i może Pani bezpośrednio sprawdzić te wszystkie adresy i informacje. Wiele zależy teraz od Pani uporu i mam nadzieję, że uda się Państwu zmienić sytuację mieszkalną i poprawić Wasz byt.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!