Fundusze na budowę świetlicy wiejskiej

PYTANIE:

Dzień dobry, jestem sołtysem w miejscowości […].Już kilka lat temu mieszkańcy podjęli uchwałę na zebraniu wiejskim o potrzebie budowy świetlicy wiejskiej. Od tego czasu udało mi się pozyskać działkę na rzecz Gminy od Agencji Rolnej, wspólnie z mieszkańcami oczyściliśmy ją gdyż dawniej był tam stary basen p-poż. Na działce jest plac zabaw i boisko wielofunkcyjne, na które udało mi się pozyskać środki. Z funduszu Sołeckiego został wykonany projekt budowy świetlicy, mamy również pozwolenie na budowę i to co nas wstrzymuje to brak środków na budowę. Dodam, iż w Sołectwie nie mamy nic poza altaną, nie mam gdzie zrobić zajęć dla dzieci czy seniorów, kursy organizujemy u prywatnych osób w garażu, a zebrania wiejskie w altanie. Proszę o pomoc. Sołtys […]

ODPOWIEDŹ:

Dzień dobry,

dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Jeśli jest działka i projekt budowlany to już bardzo dużo! Natomiast nie jest w tej chwili łatwo zdobyć fundusze na postawienie budynku świetlicy, zwłaszcza, że „złoty” okres budowania i remontowania świetlic wiejskich z funduszy europejskich się skończył. Trzeba próbować pisać wnioski do różnych instytucji. Podaję link do przykładowej listy potencjalnych źródeł.

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/48060-przykladowe-zrodla-finansowania-inicjatyw-lokalnych

Proszę popatrzeć krytycznie na tę listę, bo niewiele instytucji finansuje wyłącznie budowę obiektów. Być może udałoby się pozyskać dofinansowanie na budowę świetlicy wiejskiej, gdyby ta budowa była częścią większego projektu działania dla społeczności lokalnej – proszę także i taką opcję wziąć pod uwagę.  Radziłabym przygotowanie projektu działania świetlicy tzn. programu pracy dla społeczności lokalnej m.in. organizowanie spotkań tematycznych, szkoleń, warsztatów dla dorosłych i dzieci, nauka konkretnych umiejętności, punkt informacyjny etc. A może trzeba znaleźć jakąś specjalizację dla Waszej świetlicy (inkubator przedsiębiorczości wiejskiej/współpraca międzynarodowa/edukacja ekologiczna/ośrodek wsparcia dla seniorów????) Wtedy łatwiej jest uzasadnić sens budowania świetlicy i znaleźć odpowiednie źródło finansowania.

Natomiast też zwróciłabym uwagę na ofertę Waszej Lokalnej Grupy Działania, która dysponuje środkami unijnymi na realizację Lokalnej Strategii Działania, o ile budowa Waszej świetlicy wpisuje się w cele tej Lokalnej Strategii Działania – ale o tym powinniście Państwo dobrze wiedzieć, zwłaszcza, że partnerem w Waszych działaniach jest gmina. Na wszelki wypadek podaję link do LGD Dorzecze Łeby (nie jestem pewna czy to Wasze LGD).

http://www.dorzeczeleby.pl/

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!