Standardy mierzenia efektów działań. Podręcznik dla organizacji społecznych

standzajawka3

Podręcznik – jak większość inicjatyw Forum Darczyńców – powstał dzięki zaangażowaniu i udziale naszych organizacji członkowskich. Zamieszczone w nim standardy są wynikiem warsztatowej pracy 78 osób reprezentujących 28 organizacji społecznych.

 

 

SŁOWO WSTĘPNE

Z dużą radością i satysfakcją oddajemy w Państwa ręce podręcznik dla organizacji społecznych pt. „Standardy mierzenia efektów działań”. Ta praktyczna publikacja ma pomóc Państwu lepiej zrozumieć dziedziny, w których działacie oraz problemy, których rozwiązaniem się zajmujecie, aby realizowane przez Was działania przynosiły pożądane efekty.

Z dużą radością i satysfakcją oddajemy w Państwa ręce podręcznik dla organizacji społecznych pt. „Standardy mierzenia efektów działań”. Ta praktyczna publikacja ma pomóc Państwu lepiej zrozumieć dziedziny, w których działacie oraz problemy, których rozwiązaniem się zajmujecie, aby realizowane przez Was działania przynosiły pożądane efekty.

Podręcznik ma także pomóc w przygotowaniu organizacji do mierzenia efektów, wyborze metod i wskaźników pomiaru. Mamy nadzieję, że przyczyni się on także do lepszej komunikacji pomiędzy darczyńcami i otrzymującymi granty, a obu tym typom organizacji pomoże w lepszej komunikacji efektów ich działań do otoczenia.

Podręcznik – jak większość inicjatyw Forum Darczyńców – powstał dzięki zaangażowaniu i udziale naszych organizacji członkowskich. Zamieszczone w nim standardy są wynikiem warsztatowej pracy 78 osób reprezentujących 28 organizacji społecznych. Podczas trzech całodniowych warsztatów przedstawiciele członków Forum Darczyńców i operatorów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pracowali nad ujednoliceniem terminologii związanej z mierzenie efektów działań społecznych, analizowali dziedziny, w których działają, wypracowali wskaźniki zmiany dla wybranych obszarów tematycznych.

W trakcie warsztatów wypracowali także wspólnie standardy mierzenia efektów działań społecznych. To one, poddane opracowaniu i redakcji przez zespół Forum Darczyńców i badaczy – autorów podręcznika, stanowią jego kręgosłup. Standardy zostały omówione i opatrzone narzędziami, które ułatwią ich stosowanie, tj. listami pytań sprawdzających, schematami i ćwiczeniami, które pomogą w ich zrozumieniu.

Chciałabym serdecznie podziękować Aleksandrze Gołdys, Łukaszowi Ostrowskiemu i Marii Rogaczewskiej za przygotowanie i poprowadzenie wspomnianych warsztatów oraz stworzenie na ich bazie niniejszego podręcznika.

Dzięki Waszej wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu opracowaliśmy bardzo praktyczną publikację, która pomoże organizacjom społecznym włączyć w ich praktykę działania proces mierzenia efektów. Mam nadzieję, że w tym podręczniku udało nam się przekazać to, co było przedmiotem naszych niezliczonych dyskusji – że mierzenie efektów jest integralnym procesem w zarządzaniu organizacją i jej działaniami. Bez refleksji, która towarzyszy nam na każdym z etapów cyklu mierzenia efektów działań, który przedstawiamy w tym podręczniku, nasze działania są niekompletne.

Bardzo dziękuję Sławomirowi Cabajewskiemu i Alicji Garlińskiej-Cieślak za pracę przy wszystkich działaniach Forum Darczyńców związanych z tematem mierzenia efektów społecznych, tj. przy badaniach i analizach, wizytach studyjnych, szkoleniach i warsztatach oraz niniejszym podręczniku. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, profesjonalnemu podejściu i wspieraniu członków Forum, realizowany projekt okazał się wielkim sukcesem.

Słowa podziękowania kieruję raz jeszcze do Łukasza Ostrowskiego, który poddał analizie 58 programów realizowanych przez członków Forum Darczyńców pod kątem praktyk pomiaru ich efektów, dzięki czemu mieliśmy solidny punkt wyjścia do naszych prac przy standardach. Dziękuję Tomaszowi Schimankowi za realizację badań w trzech społecznościach lokalnych, których wyniki pokazały, że obywatele przede wszystkich interesują się efektami działań organizacji społecznych oraz ich bieżącą ofertą dla mieszkańców.

Wielkie podziękowania należą się członkom Forum Darczyńców, którzy podczas warsztatów i wizyt studyjnych otwarcie dzieli się swoimi praktykami, mówili o wyzwaniach i porażkach, których doświadczyli. Postawiliście poprzeczkę wysoko tworząc unikatowe i wyśrubowane standardy. Jednak przyzwyczailiście już nas do tego, że jesteście grupą ambitnych i zaangażowanych w pracę ludzi, którzy nieustająco dążą do doskonalenia swoich umiejętności i praktyk. Jestem przekonana, że podręcznik „Mierzenie efektów działań” pomoże w tym nie tylko Wam, ale także wszystkim organizacjom społecznym, które po niego sięgną.

Serdecznie zapraszam do lektury i korzystania z publikacji!

Magdalena Pękacka, Dyrektorka Forum Darczyńców

POBIERZ PODRĘCZNIK W PLIKU PDF

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!