Pomysł na wykorzystanie gruntów rolnych

PYTANIE:

Witam, zainteresowała mnie publikacja pod tyt. „Terapia zajęciowa jako innowacyjna forma turystyki zdrowotnej na wsi”. Proszę o pomysły i rady, co mogę zrobić ze swoimi 5 ha gruntów rolnych na wsi w gminie […]. Grunty leżą odłogiem między lasami. [….]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, dziękuję za pytanie do redakcji Witryny Wiejskiej. Przyznam, że zadała mi Pani niezwykle trudne pytanie. 5 hektarów ziemi to już jest spory obszar np. do organizowania jazd konnych (np. prowadzenia hipoterapii, czy hotelu dla koni ze szkółką jeździecką), może jakiejś działalności związanej z ziołolecznictwem (nasadzenia, suszenie, wyrób syropów, soków, nalewek, zbieranie suszu, warsztaty edukacyjne), może agroturystyka połączona z aktywnością sportową dla turystów – ścieżki rowerowe, nordic walking, gry terenowe itp.

Ale tak naprawdę wszystko zależy od Pani zainteresowań i umiejętności, dlatego niezwykle trudno mi Pani doradzić.

Polecam stronę poświęconą wioskom tematycznym, stamtąd można czerpać pomysły na nierolniczą, ale opartą o rolnictwo – działalność gospodarczą na wsi.

http://www.wioskitematyczne.org.pl/

Są tam co prawda pomysły dla całych wiosek, ale może znajdzie Pani jakąś inspirację dla siebie.

Może trzeba udać się do lokalnego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w gminie/powiecie i poprosić o poradę?

Zresztą sama publikacja, o której Pani wspomina w mailu jest inspirująca.

http://witrynawiejska.org.pl/data/KTZ.pdf

Proszę też sprawdzić stronę poświęconą zagrodom edukacyjnym, może to jest pomysł dla Pani?

http://www.zagrodaedukacyjna.pl/

Ale tak na początek, to proszę się zastanowić nad tym, co jest Pani mocną stroną, jakie ma Pani pasje, umiejętności, kwalifikacje, które mogłaby Pani wykorzystać, jakimi zasobami materialnymi Pani dysponuje (czy np. są jakieś budynki na działce, urządzenia itd.), z drugiej strony trzeba zrobić analizę rynku, np. jakie potrzeby/problemy społeczne są najbardziej dotkliwe w gminie […], na jakie potrzeby mogłaby Pani swoją działalnością na 5 hektarowej działce – odpowiedzieć.

W takim rozeznaniu potrzeb lokalnego rynku mogłoby pomóc lokalne Stowarzyszenie. Może np. Stowarzyszenie WARKA z Grójca, które od lat przyznaje małe dotacje na inicjatywy lokalne. Z pewnością dobrze wiedzą, jakie są potrzeby w zakresie np. usług dla seniorów, czy osób niepełnosprawnych itd.

http://www.stowarzyszeniewarka.pl

A może znajdzie Pani jakąś bliższą organizację lokalną działającą na terenie gminy […], która może mieć dobre rozeznanie potrzeb społecznych w Pani gminie?

Doradztwo specjalistyczne pod kątem rozpoczęcia działalności gospodarczej mogą prowadzić agencje rozwoju lokalnego, stowarzyszenia wspierające przedsiębiorców, niekiedy Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Przepraszam, że nie mogę Pani bardziej pomóc. Wiele zależy od Pani zainteresowań i umiejętności oraz potrzeb lokalnego rynku.

Życzę powodzenia w działalności i wytrwałości w dążeniu do celu!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!