Pomysł na projekt dla sołectwa

PYTANIE:

Witam, poszukuje jakiegoś sensownego pomysłu na projekt do 5000 zł dla sołectwa – około 60 osób, brak świetlicy, brak drogi gminnej, brak placu należącego do gminy. Może Państwo pomożecie? […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie! Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Rozumiem, że wiecie Państwo o jakimś konkursie dotacyjnym do 5000 złotych, w którym mogłoby wziąć udział Wasze sołectwo, natomiast nie macie Państwo pomysłu na projekt? Z Pani maila wynika, że widzicie ogólne potrzeby małej wsi – np. brak świetlicy wiejskiej i dobrej jakości drogi do wsi?

Jak poszukać tego pomysłu? W mojej ocenie najlepiej zapytać o to samych mieszkańców: co im najbardziej doskwiera, czego potrzebują, co by się przydało we wsi, o czym marzą, za czym tęsknią? Można to zrobić w formie anonimowej ankiety, którą przekaże sołtys/listonosz, albo zorganizować spotkanie i zapytać mieszkańców bezpośrednio o to, jakie mają potrzeby dotyczące swojej wspólnoty lokalnej?

Może się okazać, że nie jest im potrzebna świetlica, ale jakieś miejsce do wspólnych rozmów, albo gazetka lokalna, a może chcą wspólnymi siłami odnowić/odrestaurować jakiś element dziedzictwa historycznego we wsi, a może chcą mieć swój zespół muzyczny, albo widzą, że we wsi mieszka wiele starszych, samotnych osób, którym przydałaby się pomoc w codziennych, życiowych sprawach i chwila rozmowy z kimś przyjaznym?

Odpowiedzi mieszkańców dadzą pomysły na projekt albo kilka projektów. Z analizy potrzeb zgłoszonych przez mieszkańców będzie można wybrać jakąś jedną/dwie potrzeby, na które w ramach budżetu o wartości 5.000 złotych (plus wkład rzeczowy własny czy gminy) będziecie się Państwo starali odpowiedzieć rozwiązaniem zapisanym w formie projektu.

Każdy projekt, który składacie we wniosku o grant musi mieć konkretny cel (długofalowy i krótkoterminowy – np. w ciągu roku zmienimy to i to… ), działania umieszczone w czasie (zadania i harmonogram tych zadań), oczekiwane rezultaty (wymierne, konkretne, w liczbach – np. wybudujemy we wsi altanę integracyjną; 20 starszych osób we wsi otrzyma pomoc wolontariuszy z pobliskiej szkoły w formie …… ; zorganizujemy w ciągu roku 5 spotkań mieszkańców i 1 konkurs na temat ….; wspólnie z mieszkańcami przygotujemy projekt dotyczący …. i złożymy w formie wniosku o dotację do….).

Ważnym elementem każdego projektu i wniosku o grant jest szczegółowy kosztorys przedsięwzięcia: co i ile będzie kosztowało, aby zrealizować założony cel i rezultaty Waszego projektu.

Zapraszam do skorzystania z narzędzia – szkolenia on-line: jak zrobić dobrą diagnozę potrzeb we wsi, które udostępniliśmy w Witrynie niedawno:

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/46608-film-z-webinarium-jak-przygotowac-dobra-diagnoze-srodowiska

Jeśli okaże się, że mieszkańcom faktycznie brakuje miejsca do wspólnych spotkań, to może warto przygotować projekt stworzenia takiego miejsca. Nie musi być to od razu budynek, ale zadaszona wiata do wspólnych spotkań przy ognisku, czy altana itd..- wybudowanie jej przy udziale rzeczowym gminy (np. materiał) jest możliwe w granicach do 5 tys. złotych. W tym wypadku celem projektu mogłaby być większa integracja mieszkańców wokół jakichś wspólnych działań dla wsi. Bardzo trudno mi zresztą doradzać, gdyż mam od Pani za mało danych, próbuję tylko troszkę ukierunkować przymiarkę do napisania projektu.

Ale oczywiście pozostanie problem miejsca: gdzie taka wiata/altana ma stanąć jeśli we wsi nie ma działki gminnej (?ani jednej działki gminnej we wsi??). To jest problem do wspólnego przegadania z gminą. A drugi problem – kto będzie ewentualnym odbiorcą dotacji? Musi być to organizacja z osobowością prawną i kontem w banku, nie może nią być osoba prywatna.

Jeśli chodzi o drogę –  za takie pieniądze raczej nie zbudujecie/wyremontujecie drogi, zresztą to zadanie leży w kompetencji i zadaniach gminy, trudno nawet byłoby pozyskać grant na taki cel, poza tym remont/budowę drogi można dodatkowo wesprzeć z funduszu sołeckiego, jeśli u Was funkcjonuje.

Życzę powodzenia w realizacji wspólnej inicjatywy i w pozyskaniu dotacji na jej realizację!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!