Podatek dochodowy od wynajmu terenu pod namiot na organizację imprez – działalność gospodarcza do opodatkowania, czy agroturystyka z możliwością zwolnień podatkowych?

PYTANIE:

Witam, mój mąż jest rolnikiem i wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo szkółkarskie.
Chciałby poszerzyć swoja działalność o wynajmowanie terenu wraz z namiotem imprezowym na organizacje wszelkiego rodzaju  imprez typu  wesela itp.

Proszę o informacje, jak sprawa wygląda od strony prawnej. Czy w związku z dzierżawą terenu na cele nierolnicze będzie musiał płacić podatek dochodowy  od wynajmu?
Jak to wygląda od strony technicznej?
Czy musi gdzieś w gminie zgłaszać taką działalność?
Czy można to podciągnąć pod agroturystykę?
Czy możemy pozyskać jakieś fundusze na ta okazje?

Z góry dziękuje za odpowiedź lub kontakt do osób/organów, które mogą mi udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Pozdrawiam, […] 

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją.

W mojej ocenie – wynajmowanie terenu pod namiot na organizację imprez okolicznościowych – nie może być traktowane jako agroturystyka, tylko jako działalność gospodarcza, od której powinien być odprowadzany podatek dochodowy. Gdybyście Państwo już prowadzili działalność agroturystyczną, a w/w namiot byłby wykorzystywany do organizacji dodatkowych atrakcji dla Waszych gości – pewnie mógłby być zakwalifikowany jako rozszerzenie oferty agroturystycznej. Działalność agroturystyczną i jej specyficzne uwarunkowania prawne dość dobrze opisuje artykuł dr Michała Romana:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/agroturystyka/item/20158-aspekty-organizacyjno-prawne-dzialalnosci-agroturystycznej

Jeśli chodzi o drugie pytanie – proszę określić i napisać, na co chcielibyście Państwo uzyskać dotację, na jakiego typu działalność i jakiego typu koszty chcielibyście z tej ew. dotacji pokryć? Proszę podać przy okazji powiat/gminę, abym mogła bardziej precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!