Pomoc w znalezieniu funduszy dla Ochotniczej Straży Pożarnej

PYTANIE:

Dzień dobry, szukając po Internecie wiadomości, skąd można pozyskać środki na zakup nowego samochodu bojowego dla OSP, natrafiłem na Państwa stronę ( Witryna Wiejska ) i postanowiłem napisać do Pani. Jak już wcześniej napisałem chodzi o dofinansowanie do zakupu samochodu dla jednostki Osp […] (województwo śląskie)

Pytanie brzmi, czy orientuje się Pani, z jakich programów moglibyśmy skorzystać ? Od czego zacząć ? Wkład własny, jaki zabezpieczy nam gmina to ok 100 tys. zł. Koszt nowego bojowego samochodu to ok 600 tys. zł. Czy jest możliwość pozyskania takiego dofinansowania ? Czy WFOŚiGW dopłaca do takich projektów ? Czy orientuje się Pani, czy występują jakieś programy związane z położeniem naszej miejscowości ( jesteśmy blisko Czech ). Wiem że kiedyś był taki program „Bezpieczne pogranicze ” ale niestety nie umiem znaleźć informacji,  czy dalej jest, a pytane osoby też nic nie wiedzą. Jeżeli może mi Pani pomóc będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam Prezes OSP […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku zaznaczę, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją.

Istnieje możliwość pozyskania tej sumy z różnych dotacji. Pyta Pan od czego zacząć? Nasz kolega redakcyjny – Przemek Chrzanowski napisał taki tekst, przedstawiający krok po kroku starania o zdobycie pieniędzy na wóz strażacki, zachęcam do przeczytania:

Z tego co Pan pisze, ma Pan już zagwarantowane środki z budżetu gminnego, kolejny krok trzeba skierować do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, która dysponuje swoją pulą pieniędzy na wyposażenie.

Od tego roku zmieniły się zasady przyznawania dotacji celowych z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Ochotniczych Straży Pożarnych, którymi dysponuje Zarząd Główny Związku OSP RP, proszę zapoznać się z tym tekstem: http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/45687-nowe-zasady-udzielania-dotacji-dla-osp

Choć w założeniu miał być ten proces składania wniosków o dotację bardziej przejrzysty dla straży pożarnych, to w mojej ocenie niezwykle trudno „połapać” się na czym to wszystko polega:) i trochę współczuję strażakom, ale może wynika to też z tego, że nie jestem strażakiem:) i nie jest to dla mnie chleb powszedni, dlatego proszę wybaczyć dygresję.

Z tego co rozumiem, najlepiej skontaktować się na początku z powiatowym Komendantem Straży Pożarnej i uzgodnić strategię działania. Dotacja celowa z Ministerstwa przeznaczona jest dla jednostek OSP, ale komendant powiatowy może zdecydować, że nie wszystkie jednostki to dofinansowanie otrzymają. Pierwszeństwo mają jednostki, które planuje się w przyszłości włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (a może Wasza OSP jest już w tym systemie?), jednostki najczęściej dysponowane przez Powiatowe Straże Pożarne (?), a także te strategicznie położone (np. na obrzeżach powiatu – Wasza OSP chyba spełnia ten warunek?).

Warunkiem otrzymania środków pieniężnych jest złożenie przez ochotników z OSP oferty na stronie internetowej Związku OSP, w kreatorze oferty, którą później będzie jeszcze opiniował zarówno komendant powiatowy, jak i wojewódzki.

Przed rozpoczęciem jej wypełniania jednostka musi przygotować login oraz hasło. Login to numer ID przyznany każdej jednostce do wprowadzenia danych w Systemie OSP. Hasło to kod do platformy e-learningowej umieszczony w Systemie OSP. Podczas pierwszego logowania system wymusi wprowadzenie nowego hasła i zalogowanie. Login  i hasło otrzymacie od Zarządu Oddziału Gminnego lub Powiatowego (nie wiem komu podlegacie).

To pozwoli Waszej OSP złożyć wniosek w systemie on-line do Ministerstwa.

Logowanie i formularz wniosku o dotację do MSWiA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej także dopłacał do takich zakupów, najlepiej pytać bezpośrednio w swoim, Wojewódzkim Funduszu, czy są jeszcze środki do pozyskania w tym roku, ew. jak będzie w przyszłym roku:

http://www.wfosigw.katowice.pl/

Jest jeszcze jedno źródło pozyskania środków na Wasz wóz: od kilku lat PKN Orlen ze swoją Fundacją korporacyjną OLREN -Dar Serca ogłasza na początku roku ogólnopolski program wsparcia zawodowych i ochotniczych straży pożarnych oraz konkurs dotacyjny. W tym roku wnioski można było składać do 7 lipca, może w przyszłym roku będzie podobnie?

http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/45622-program-pomocy-strazom-pozarnym-zgloszenia-do-7-lipca-br

http://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Dobroczynnosc/ProgramPomocyStrazomPozarnym/Strony/default.aspx

Pyta Pan, czy słyszałam o jakimś dotacyjnym programie trans -granicznym, z którego moglibyście dofinansować zakup wozu strażackiego? Przyznam się, że nie słyszałam, sprawdzałam na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl gdzie jest dość dobra wyszukiwarka dotacji i dla strażaków i Waszego województwa nie widzę na razie możliwości wsparcia zakupu wozu bezpośrednio ze środków europejskich.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. W każdy razie życzę powodzenia w zdobyciu tych potrzebnych funduszy!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!