Fundusze na działalność gospodarczą: remont lokalu i zakup wyposażenia i inne kwestie dotyczące organizowania zajęć i imprez tematycznych dla dzieci

PYTANIE:

Dzień dobry, jestem mieszkanką wsi w gminie […] (woj. łódzkie) i od niedawna prowadzę działalność gospodarczą polegająca na organizacji kinder bali i animacji dla dzieci.

Z uwagi na pojawienie się konkurencji jestem zmuszona poszerzyć zakres świadczonych usług, aby móc dalej prosperować. Chciałabym wynająć lokal, w którym będę organizować zajęcia  dodatkowe i imprezy tematyczne dla dzieci.

Jeżeli jesteście Państwo w stanie, proszę o pomoc w odpowiedzi na poniższe pytania.

1. Czy mam jakakolwiek możliwość na pozyskanie środków unijnych na remont lokalu i zakup wyposażenia, które umożliwi mi prowadzenie zajęć dla dzieci? Działalność mam zarejestrowaną kilka miesięcy.

2. Jakich formalności muszę dokonać, żebym zgodnie z obowiązującymi przepisami mogła prowadzić zajęcia pozalekcyjne dla dzieci? Czy to muszą być jakieś pozwolenia na opiekę nad dziećmi? Czy ja muszę mieć pokończone jakieś specjalistyczne kursy i szkolenia?

Mój plan rozwoju firmy zakłada, że rodzice będą zostawiać u mnie dzieci na 2- 3 godziny i to ja będę się nimi zajmować. Czy powinnam wykupić w związku z tym jakieś ubezpieczenie?

Będę wdzięczna za odpowiedź i za pomoc. Z poważaniem, […]

ODPOWIEDŹ

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją.

Jeśli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie, proponuję skontaktować się z najbliższą Lokalną Grupą Działania, która będzie dysponowała środkami na działalność gospodarczą w ramach PROW 2014-20.

Informacje wprowadzające do tego tematu podawaliśmy w Witrynie:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/fundusze-na-start/item/45760-beda-nowe-mozliwosci-rozpoczecia-dzialalnosci-pozarolniczej

Jak znaleźć adres do najbliższej LGD w woj. łódzkim?

http://www.lodzkie.pl/leader/lgd-w-wojew%C3%B3dztwie-%C5%82%C3%B3dzkim

Na tej stronie są co prawda niezbyt aktualne informacje dotyczące PROW, ale chodzi mi o podanie Pani adresów najbliższych Lokalnych Grup Działania. Proszę znaleźć najbliższą dla swojego miejsca zamieszkania LGD, zadzwonić do pracowników biura i zapytać o najbliższe szkolenia, czy spotkania informacyjne, dotyczące środków z PROW 2014-20 na uruchomienie/prowadzenie działalności gospodarczej na wsi.

Na pytanie drugie nie umiem Pani odpowiedzieć. Do niedawna trzeba było mieć przygotowanie pedagogiczne, by prowadzić pozaszkolne zajęcia z dziećmi, a to przygotowanie można było zdobyć w trakcie kursu, albo podczas studiów. W tej chwili jest to dla mnie niejasne. Przygotowanie pedagogiczne obowiązuje nauczycieli różnych przedmiotów i umiejętności i nie zdobywa się ich w trybie zwykłego kursu, tylko studiów, a czy obowiązuje np. animatorów zabaw dziecięcych prowadzonych w formie działalności gospodarczej – naprawdę nie wiem? Zawsze oczywiście lepiej mieć przygotowanie merytoryczne do pracy, niż go nie mieć. Ale proszę zapytać o to np. w najbliższym Kuratorium.

Może też ktoś z naszych czytelników ma doświadczenie w tym zakresie i podzieli się z nami wiedzą, po publikacji niniejszego pytania?

Pytanie trzecie – ubezpieczenie. Myślę, że wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które będzie zabezpieczało dzieci i Panią – jest i rozsądnie i niezbędne.

Życzę powodzenia w prowadzeniu swojej działalności,

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!