Pomoc w otwarciu agroturystyki. Od czego trzeba zacząć i jakie są dostępne fundusze?

PYTANIE:

Witam, piszę z zapytaniem odnośnie otwarcia biznesu – agroturystyka.

Od czego trzeba zacząć, jak można starać się o dotacje z funduszy europejskich, jakie są możliwe kwoty dofinansowania? Działalność jest planowana w woj. małopolskim. Dom ma ok 12 pokoi z łazienkami (stan surowy domu). 2 osoby są zarejestrowane na KRUS. Ewentualnie jakby można było prosić namiar na jakiegoś doradcę, to byłbym wdzięczny, pozdrawiam […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie! Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej.

Na początku zaznaczę, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją. Proszę pamiętać, że agroturystyka ma stanowić dodatkowe zajęcie dochodowe dla rolnika i powinna być prowadzona w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne (powyżej 1 ha, z hodowlą, uprawami etc.), a liczba wynajmowanych pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym ( o ile to ma być wyłącznie agroturystyka, a nie inna forma działalności) – nie może przekraczać 5.

Aby rozwikłać na początku sprawę, jakiego typu działalność zamierza Pan prowadzić, polecam lekturę kilku ważnych tekstów na temat agroturystyki:

1.Podaję link do tekstu Teresy Zaworskiej, ten tekst dobrze te kwestie definicji agroturystyki i sprawy podatkowe wyjaśnia

2. Tekst pt. „Aspekty organizacyjno-prawne działalności agroturystycznej dr Michała Romana

3. Polecam też książeczkę, którą wydała nasza Fundacja pt. Agroturystyka to też biznes, autorstwa Janusza Majewskiego. Znajdzie w niej Pan wiele podpowiedzi, od czego trzeba zacząć:

Ważnym źródłem informacji i promocji będzie portal: www.agroturystyka.pl

Jeśli chodzi o fundusze na rozpoczęcie agroturystyki, czy też innej działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu pokoi…

Najlepiej skontaktować się z najbliższym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego,

albo z powiatowym biurem Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (właściwym ze względu na miejsce zamieszkania/gospodarstwa) i zapytać o program wsparcia dla rolników na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej z PROW 2014-20. Nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2017 roku.

Informacje wprowadzające do tego tematu podawaliśmy w Witrynie.

Radziłabym także kontakt z lokalną grupą działania, gdyż pewnie wkrótce będą organizowane w Waszej okolicy szkolenia i spotkania informacyjne o możliwości pozyskania środków z PROW 2014-20 na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

To jest prawdopodobnie Pana LGD: http://www.perlybeskidu.pl/

Stowarzyszenie Perły Beskidu Sądeckiego w Rytrze, budynek hotelu Perła Południa

Biuro czynne od poniedziałku do piątku od godz. 7.30 do 15.30

Telefon: 18 44 97 135, 603 114 489

e-mail:BIURO@perlybeskidu.pl

Istnieje także możliwość pozyskania kredytu z Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, na sfinansowanie przedsięwzięć związanych z uruchomieniem nowych lub rozwojem już istniejących pozarolniczych przedsięwzięć gospodarczych z zakresu agroturystyki, związanych z funkcjonującym gospodarstwem, jak i z turystyką wiejską, realizowaną poza gospodarstwem rolnym.

Jeśli chodzi o ogólną orientację, jakie fundusze są/będą dostępne w tym temacie – polecam poradnik przygotowany przez naszą koleżankę:

Nowa perspektywa finansowa UE dla wsi Wsparcie przedsiębiorczości Iwona Raszeja-Ossowska

link bezpośredni do tekstu poradnika w PDF.

Życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Kaczmaryk

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!