Niepełnosprawnik – wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami

Niepelnosprawnikzajawka

Osoby z niepełnosprawnością chcą być niezależne i chcą samodzielnie planować swoje aktywności. Reagując na te potrzeby stworzyliśmy Niepełnosprawnik – wyszukiwarkę miejsc dostępnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: osób głuchych i niedosłyszących, osób niewidomych i niedowidzących, osób niesprawnych ruchowo, osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Niepełnosprawnik to jedyna tego rodzaju wyszukiwarka w Polsce. Działa od 2008 roku. Znajdziecie tu bazę dostępnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami z wielu miejscowości.

Audyty (pomiary obiektów) przeprowadzane są przez dwuosobowe zespoły, w oparciu o szczegółowe standardy korespondujące z przepisami prawa i zasadami uniwersalnego projektowania. W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, banki, szkoły, hotele, zakłady krawieckie i inne miejsca niezbędne każdemu w codziennym życiu. W wyszukiwarce informacje o dostępności znajdą też rodzice z małymi dziećmi w wózkach.

Włożyliśmy dużo wysiłku by Niepełnosprawnik wyglądał banalnie i prosto, był łatwo obsługiwalny i szybko dostarczał przejrzyste informacje. Podczas wyszukiwania piktogramy wyświetlają się jako pierwsze, bo zakładamy, że osoba trafiająca na stronę wyszukiwanego miejsca chce najpierw zweryfikować, czy jest dla niej dostępne.

W wynikach wyszukiwania wyświetlamy dane, które uznaliśmy za najważniejsze i niezbędne: nazwę miejsca, jego adresu, krótką charakterystykę w postaci piktogramów oraz link do szczegółów audytu Niepełnosprawnika. Każde miejsce audytujemy, czyli sprawdzamy pod kontem dostępności.

Strony miejsc w Niepełnosprawniku łatwo się ”przeglądają” i nie wymagają żmudnego, precyzyjnego klikania, by zapoznać się z ich całą zawartością. Oferują przy tym skróty, które pozwalają w łatwy sposób sprawdzić dokładnie to, co nas interesuje na temat danego miejsca – na przykład czy Niepełnosprawnik wie coś o miejscach parkingowych w okolicy tego miejsca i jeśli tak, to co.

Niepełnosprawnik obsługuje synonimy. Słownik synonimów jest cały czas powiększany. Jeśli w zapytaniu nie pojawi się nazwa miejscowości, którą Niepełnosprawnik zna (tj. jest w bazie choć 1 miejsce z tej miejscowości), internauta zobaczy kontekstową podpowiedź. Wyszukiwarka wspiera zaawansowaną składnię zapytań znaną z Google’a. Niepełnosprawnik jest także przyjazny innym popularnym wyszukiwarkom, takim jak Google czy Bing.

Wyszukiwarka Niepełnosprawnik ma wbudowane wiele nowoczesnych rozwiązań:

– korzysta z najnowocześniejszej francuskiej technologii wyszukiwania Algolia. Technologia ta pozwala indeksować dane lepiej niż Google.

– jest dostępna na telefonach i tabletach dla osób chcących korzystać z Niepełnosprawnika nie tylko na komputerach stacjonarnych.

– jest zgodna ze standardami WCAG 2.0 AA czyli jest przyjazna osobom niewidomym i niedowidzącym.

– właścicielom miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami daje możliwość łatwej publikacji piktogramów przypisanych przez Niepełnosprawnik na własnej stronie internetowej.

Ponadto Niepełnosprawnik jest obudowany narzędziami analitycznymi. Brand24 pozwala monitorować co o korzystaniu z aplikacji piszą internauci w social media. Mixpanel, Piwik, Algolia i Google Analybcs dostarczają informacji o potrzebach i zachowaniach użytkowników. Jeszcze nigdy Niepełnosprawnik nie był tak blisko internautów z niepełnosprawnościami.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!