Inspiracje, pomysły, wsparcie dla nowego stowarzyszenia wiejskiego

PYTANIE:

Dzień dobry, jestem prezesem małego stowarzyszenia wiejskiego […]. Działamy od stycznia tego roku, choć rejestrację w KRS uzyskaliśmy dopiero 21 kwietnia. Trafiłam na Witrynę Wiejską, ponieważ szukam inspiracji do działania, skutecznej aktywizacji i integracji mieszkańców naszej maleńkiej Woli. Czy może mi Pani poradzić, gdzie szukać inspiracji, pomysłów lub wsparcia? Za wszystkie podpowiedzi będę ogromnie wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie! [..]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, dziękuję za list do naszej redakcji.

Choć widzę, że w gminie Sulmierzyce, ani w Waszym powiecie nie ma jeszcze lokalnej organizacji grantowej, to polecam kontakt z najbliższą tego typu organizacją działającą na terenie województwa łódzkiego: http://www.dzialajlokalnie.pl/log/przegladaj.html#.V6B-D9KLTIU

Lokalne organizacje grantowe realizują dotacyjny program pn. Działaj Lokalnie, wspierający małe inicjatywy, integrujące społeczności lokalne; prowadzą szkolenia dla nowych organizacji, są źródłem wiedzy o tym, jakie inicjatywy mogą być realizowane i wspierane z różnych źródeł. Zresztą sama strona internetowa www.dzialajlokalnie.pl – zawiera opisy projektów, które mogą być dla Państwa źródłem inspiracji. http://www.dzialajlokalnie.pl/projekty/lista.html

Warto też skontaktować się z lokalną organizacją wspierającą (doradczo-szkoleniową), w Waszym przypadku byłyby to ośrodki działające na terenie województwa łódzkiego: http://siecsplot.pl/strony/lodz/ – i wziąć udział w najbliższym szkoleniu na temat aktywizacji lokalnej i integracji mieszkańców, pozyskiwania środków czy przygotowywania strategii działania dla organizacji.

Jeśli chodzi o tematykę związaną z integracją społeczności i metodami aktywizacji lokalnej to polecam kontakt z organizacją Centrum Aktywności Lokalnej.
Mogą Państwo wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez tę organizację – informacje i kontakt są na stronie.

Warto sobie przygotować z zarządem stowarzyszenia jakiś plan działania na rok, dwa lata, który będzie zgodny z Waszym statutem i potrzebami środowiska lokalnego. Elementy tego planu działania (strategii działania) będą stanowiły podstawę do ubiegania się o dotację z różnych źródeł. W tych działaniach mogą być pomocni trenerzy z podanych organizacji SPLOT i CAL.

Zachęcam do korzystania z informacji na stronie www.ngo.pl oraz na naszej www.witrynawiejska.org.pl , gdzie na bieżąco prezentujemy przykłady inicjatyw lokalnych oraz podawane są informacje o konkursach dotacyjnych dla organizacji pozarządowych.

Nasza Fundacja Wspomagania Wsi co roku na wiosnę (maj) organizuje ogólnopolskie spotkanie organizacji wiejskich w Marózie na Mazurach. Warto zaplanować sobie udział w takim spotkaniu w przyszłym roku np. dla członków zarządu Waszego stowarzyszenia – podczas warsztatów i prezentacji można nie tylko dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy o działalności organizacji, animacji lokalnej, ale poznać wielu ciekawych ludzi, których działalność może być dla Waszego stowarzyszenia źródłem inspiracji. Podaję link do materiałów z prezentacji tegorocznego spotkania:
http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/spotkania-w-marozie/item/402-prezentacje-z-maroza-do-pobrania

Ponadto nasza Fundacja cyklicznie organizuje warsztaty dla osób działających na rzecz rozwoju społeczności wiejskich, polecam informacje na stronie internetowej oraz kontakt z naszą koleżanką Moniką Słotwińską – Łychotą, która zajmuje się organizacją szkoleń (udział w szkoleniach, poza kosztami dojazdu – jest bezpłatny):

http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/warsztaty-i-szkolenia/item/184-nowy-nabor-na-warsztaty-szkoleniowe

Proszę nie zapominać o możliwości ubiegania się o dotacje ze źródeł gminnych/powiatowych. Wasza gmina na pewno realizuje program rozwiązywania problemów alkoholowych, z którego można pozyskiwać niewielkie kwoty na realizację zadań edukacyjno-kulturalnych. Trzeba sprawdzić, kiedy w gminie jest organizowany konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych z Waszego terenu, jakie są zasady, cele, formularz wniosku. Podobne konkursy powinno organizować Wasze starostwo.

Jeśli chodzi o środki unijne, to warto też nawiązać współpracę z Lokalną Grupą Działania, trzeba znaleźć taką grupę, która działa na terenie Waszej gminy/powiatu/regionu, zapoznać się z dokumentem pn. Lokalna Strategia Działania (w niej zawarte są priorytety i tematyka działań, które będą wspierane w najbliższych latach) i zapytać o najbliższe konkursy dotacyjne dla małych projektów: http://www.lodzkie.pl/leader/lgd-w-wojew%C3%B3dztwie-%C5%82%C3%B3dzkim

Życzę powodzenia w rozwoju działalności Waszego Stowarzyszenia, siły, cierpliwości i konsekwencji!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej,
Serdecznie pozdrawiam,

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!