Fundusze na altanę dla organizacji zajmującej się osobami niepełnosprawnymi

PYTANIE:

Witam, piszę do Państwa z uprzejmą prośbę, może mogliby Państwo pokierować mnie gdzie można znaleźć aktualne projekty na dofinansowanie budowy altany. Próbuje coś znaleźć w Internecie, ale wciąż trafiam na jakieś nieaktualne projekty.
Jesteśmy młodym (2 letnim) stowarzyszeniem z […], niestety do tej pory nie korzystaliśmy z żadnych unijnych dotacji i nie mamy w tej materii doświadczenia. Postanowiłam jednak spróbować (lepiej późno niż wcale :)) Stowarzyszenie prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób Niepełnosprawnych. Do swojej dyspozycji mamy duży plac z boiskiem i niestety ani odrobiny cienia. Chcielibyśmy postawić altanę, która pomieściłaby naszych podopiecznych i ewentualnych gości. Powinna być naprawdę spora, a to oczywiście generuje koszty. Plac na którym mogłaby stanąć altana jest również dostępny dla mieszkańców naszej wioski, dlatego altana służyłaby również lokalnemu środowisku. Koszty postawienia altany to ok 30 tys. pln. Z góry dziękuję za pomoc i łączę wyrazy szacunku […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, dziękujemy za mail do redakcji Witryny Wiejskiej.

Proponuję najpierw rozejrzeć się po źródłach najbliższych, lokalnych. Na pewno dobrym konkursem dotacyjnym jest „Działaj Lokalnie”: www.dzialajlokalnie.pl
W konkursie wspierane są lokalne inicjatywy, służące dobru wspólnemu mieszkańców, więc tematyka projektów jest bardzo szeroka!

Widzę, że Waszą lokalną organizacją grantową jest Arka z Radomia.
Proszę skontaktować się z Arką i zapytać, czy w 2016 roku ogłaszają konkurs Działaj Lokalnie, kiedy można złożyć wniosek. Na pewno warto nawiązać z nimi kontakt i współpracę.

2/ BDU – Bank Dziecięcych Uśmiechów, konkurs dotacyjny Fundacji Banku Zachodniego WBK, choć tegoroczny nabór skończył się 31 marca, konkurs jest cykliczny!

3/ Fundacja PZU – konkurs pn. „Z PZU po lekcjach” – np. na warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży – wnioski można składać przez cały rok!

4/ Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: Konkurs dotacyjny p.n. Program Razem Możemy Więcej, ale widzę, że 8 edycja została już zakończona, więc trzeba czekać na ogłoszenie kolejnego konkursu Razem Możemy Więcej

5/ Warto dowiedzieć się kiedy Wasza gmina oraz powiat – ogłaszają konkursy dla organizacji pozarządowych – i sprawdzić, czy możecie i kiedy wystąpić z wnioskiem o dotację ?

6/ Nie wiem, czy w Waszej gminie jest firma Cemex?

7/ Kulczyk Foundation

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/45250-kulczyk-foundation-rozpoczyna-nabor-wnioskow-w-konkursie-grantowym-na-inicjatywy-spoleczne

http://kulczykfoundation.org.pl/#volunteering

 

8/ W przyszłym roku możecie przygotować wniosek do FIO – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Inicjatywy Lokalne, bo pewnie w tym roku nabór już został w Waszej okolicy zakończony. Ale to też jest potencjalne źródło finansowania Waszych działań na boisku dla osób niepełnosprawnych.

Jeśli chodzi o fundusze europejskie, to warto nawiązać kontakt z Waszą lokalną grupą działania – LGD: wkrótce mają być ogłaszane lokalne konkursy grantowe ze środków UE. Warto współpracować z LGD, która pośredniczy w dystrybucji środków UE na działalność lokalną, zgodną z lokalną strategią rozwoju, przypuszczam, że Wasza działalność mieści się w tej strategii. Trzeba to po prostu sprawdzić na miejscu. Nie jestem tylko pewna, które LGD obejmuje swoim działaniem Waszą gminę, może to – http://www.razemdlaradomki.pl/marzec2016 – trzeba się upewnić.

9/ Dobrym źródłem informacji o konkursach dotacyjnych dla organizacji i grup nieformalnych są strony: www.ngo.pl

– zakładka FUNDUSZE

oraz nasz portal: www.witrynawiejska.org.pl

– na stronie głównej podajemy informacje o aktualnych konkursach. Warto te obie strony przeglądać sobie często.

Czy altana faktycznie będzie kosztowała aż tak dużo? Ile osób ma pomieścić? Czy musi mieć jakieś specjalne atesty, certyfikaty, wymogi fizyczne (np. ze względu na poruszanie się osób na wózkach? Koszt budowy altany na 30 osób (zadaszenia, ławek, stołów) oscyluje w granicach 5 -6 tys. złotych, jeśli uda Wam się pozyskać materiał np. od gminy, czy jakiejś firmy? Ale może Wasza altana musi spełniać jakieś dodatkowe wymogi i stąd tak wysoki koszt? Pewnie trzeba będzie starać się o środki z kilku różnych źródeł. Polecałabym też kontakt z lokalną organizacją wspierającą, która pomoże Waszemu młodemu stowarzyszeniu w przygotowaniu wniosków, we wskazaniu właściwych źródeł itd. Chyba najbliższą organizacją wspierającą będzie dla Was BORIS z Warszawy, ale proszę zapytać pracowników tego stowarzyszenia, czy jest jakaś organizacja wspierająca, usytuowana bliżej Waszej siedziby.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w znalezieniu odpowiednich źródeł finansowania Waszej inicjatywy!

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!