Fundusze na wyposażenie i remont budynku świetlicy / remizy strażackiej

PYTANIE:

Witam, jestem mieszkańcem małej wsi …Chciałbym pokrótce przedstawić naszą sytuacje i poradzić się, jak ruszyć daną sprawę i uzyskać wsparcie.

Posiadamy w naszej wsi wiejską świetlicę, a raczej remizę strażacką. Chcielibyśmy pozyskać środki na wyposażenie świetlicy i kuchni, która jest przy budynku. Remiza wykorzystywana jest na imprezy okolicznościowe komunia, itp. Spotkania młodzieży, straży czy kół gospodyń. Jak wiadomo straż pewnie będzie miała osobowość prawną, więc mogą się ubiegać o jakieś dotacje, Tylko gdzie? Nie posiadamy wiedzy na temat pozyskiwania funduszy czy środków finansowych. Prosimy o wskazanie nam miejsc, czy stron internetowych, które mogłyby nam pomóc, uświadomić, jak pozyskać takie środki i może jakieś przykładowe wnioski. Za odpowiedz z góry dziękuję. Pozdrawiam […]

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie, dziękuję za list do naszej redakcji.

Problem polega na tym, że trudno jest znaleźć pieniądze tylko na wyposażenie np. kuchni czy remont budynku. Chodzi o to, by pokazać we wniosku (w przygotowywanym projekcie działań), do czego Wam ten remont i to wyposażenie jest potrzebne, czyli skoncentrować się np. na aktywności mieszkańców (informacji o tym, że Wasza społeczność się spotyka, organizuje, coś przygotowuje dla innych itd.). Remont i wyposażenie będą tylko narzędziem do realizacji wyższego celu społecznego. To tak w kwestii pisania wniosków/projektów i szukania źródeł.

Proszę też rozważyć, kto będzie występował o dotację – Wasza Ochotnicza Straż Pożarna, sołectwo, Koło Gospodyń Wiejskich, czy grupa nieformalna (grupa aktywnych mieszkańców), która dogada się z lokalną, zarejestrowaną organizacją i za jej pośrednictwem wystąpi o dotację? To trzeba ustalić. Najlepiej taka organizacja, która ma osobowość prawną i numer konta w Banku i która jest właścicielem budynku. Z tego co Pan pisze, nie jest dla mnie jasne, kto jest właścicielem budynku, czy gmina, czy też OSP, a może część budynku należy do OSP a część do gminy i ta część jest administrowana przez Wasze sołectwo? To ma znaczenie przy składaniu wniosku i dofinansowaniu wyposażenia (czyje to wyposażenie będzie – OSP, czy sołectwa itd.).

Każda instytucja przyznająca dotacje ma swoje regulaminy, wymogi i formularze wniosków. Na stronach tych organizacji można znaleźć przykłady dofinansowanych projektów, ale same wnioski nie są udostępniane. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy przy przygotowaniu projektu/wniosku – proszę podać mi bliższą lokalizację (gmina), abym mogła Państwu wskazać organizację, która może Wam pomóc na etapie przygotowywania pomysłów, projektu i wypełniania wniosku.

Podaję kilka źródeł, choć na pewno jest ich znacznie więcej, ale teraz wszystko zależy od tego, jaki projekt działań chcecie/możecie przygotować wokół Waszej świetlicy/remizy i dla kogo? Jak już będziecie Państwo wiedzieć, co chcecie zrobić, zmienić w Waszej społeczności, jaki charakter nadacie tym działaniom (integracyjny, edukacyjny, przyrodniczy, itd.), to wtedy łatwiej mi będzie adekwatnie dopasować potencjalne źródło. Teraz czynię to trochę po omacku. Proszę pamiętać, że wyposażenie pomieszczeń, to ma być tylko narzędzie większych zmian w Waszej społeczności.

Proponowane źródła dotacji:

1/ Fundacja PKN ORLEN – Dar Serca: konkurs kierowany właśnie do Ochotniczych Straży Pożarnych, jeśli to OSP będzie występowała o dotację

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/45153-program-wsparcia-zawodowych-i-ochotniczych-strazy-pozarnych-pkn-orlen

i bezpośrednio na stronie jest formularz wniosku do wypełnienia:

http://www.orlen.pl/PL/Odpowiedzialny_Biznes/Dobroczynnosc/ProgramPomocyStrazomPozarnym/Strony/default.aspx

2/ Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: http://www.efrwp.pl/

Program Razem Możemy Więcej, ale widzę, że 8 edycja została już zakończona, więc trzeba czekać na ogłoszenie kolejnego konkursu Razem Możemy Więcej

3/ Konkurs dotacyjny pn. DZIAŁAJ LOKALNIE

4/ www.dzialajlokalnie.pl

http://www.dzialajlokalnie.pl/log/przegladaj.html#.Vq_ESdLhDIU

– trzeba sprawdzić, czy na Waszym terenie (gmina, powiat) działa Lokalna Organizacja Grantowa i realizuje program grantowy pod nazwą „Działaj Lokalnie” oraz dowiedzieć się, kiedy jest najbliższy konkurs dotacyjny ( w wielu miejscach trwają właśnie nabory wniosków), jakie warunki musicie spełnić itd. Bardzo ważne źródło dla inicjatyw takich jak Wasza. W konkursie wspierane są lokalne inicjatywy, służące dobru wspólnemu mieszkańców, więc tematyka projektów jest bardzo szeroka!

4/ Proszę nie zapominać o funduszu sołeckim –  jeżeli budynek, który chcecie remontować, wyposażać należy do gminy i jest administrowany przez Wasze sołectwo możecie przeznaczyć część funduszu sołeckiego ( o ile jest w Waszej gminie uchwalony) na koszty związane z remontem i wyposażeniem świetlicy. Jeśli właścicielem jest OSP – sprawa się komplikuje, ale też nie jest beznadziejna. Najlepiej wyjaśnić tę sprawę z gminą i dopytać o możliwe rozwiązania – np. umowy dzierżawy budynku przez gminę w celu wykonywania zadań publicznych (prowadzenia świetlicy). Trzeba wówczas też mocno uzasadnić, że Wasz projekt mieści się w zadaniach własnych gminy i służy mieszkańcom wsi.

5/ Warto dowiedzieć się, kiedy Wasza gmina oraz powiat – ogłaszają konkursy dla organizacji pozarządowych – i sprawdzić, czy możecie występować o dotacje jako grupa nieformalna lub KGW lub OSP.

6/ Nie wiem, czy w Waszej gminie jest firma Cemex?:

http://www.budujemyprzyszlosc.org.pl/a,konkursy/konkurs-dla-organizacji-pozarzadowych-i-szkol/regulamin-konkursu.html

7/ Kulczyk Foundation

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/45250-kulczyk-foundation-rozpoczyna-nabor-wnioskow-w-konkursie-grantowym-na-inicjatywy-spoleczne

http://kulczykfoundation.org.pl/#volunteering

8/ Dobrym źródłem informacji o konkursach dotacyjnych dla organizacji i grup nieformalnych są strony: www.ngo.pl – zakładka FUNDUSZE

oraz nasz wortal: www.witrynawiejska.org.pl – na stronie głównej podajemy informacje o aktualnych konkursach. Warto te obie strony przeglądać sobie często.

9/ W przyszłym roku możecie przygotować wniosek do FIO – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Inicjatywy Lokalne, bo pewnie w tym roku nabór już został w Waszej okolicy zakończony. Ale to też jest potencjalne źródło finansowania Waszych działań wokół świetlicy/remizy.

Mam nadzieję, że choć trochę Państwu pomogłam w tych pierwszych krokach i poszukiwaniach. Myślę, że teraz czeka Was praca nad wymyśleniem projektu działań dla społeczności, który będzie stanowił podstawę do ubiegania się o fundusze z zewnątrz.

Życzę sukcesów, powodzenia w realizacji planów i zdobyciu potrzebnych funduszy!!

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!