Agroturystyka z certyfikatem

grupateren1zaja22

Przemysław Chrzanowski: Czym jest certyfikat „Blisko Natury” i kto powinien się o niego starać?

Katarzyna Dmochowska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju: – Certyfikat „Blisko Natury” został utworzony przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Agroturystyka przyjazna Naturze 2000.

         logobliskonaturyzaja22

Certyfikat dotyczy oferty turystyki przyrodniczej i adresowany jest do obiektów turystyki wiejskiej a w szczególności gospodarstw agroturystycznych, które są członkami stowarzyszeń/organizacji turystycznych. Certyfikat powstał z potrzeby rynku. Ludzie żyjący w mieście zmęczeni hałasem, smogiem coraz częściej uciekają na wieś. Szukają wówczas odpowiedniego miejsca na wypoczynek. Czy trafią na wartościową ofertę? Tutaj pewności nie ma. Wzrost zainteresowania turystyką wiejską spowodował, że gospodarstw agroturystycznych mamy coraz więcej. Wraz z tą tendencją pojawiło się jednak pytanie, jak odróżnić swoją propozycję od propozycji sąsiada? Co zrobić, żeby wczasowicz zapukał właśnie do moich drzwi? Warto postarać się o wspomnianą ofertę przyrodniczą oraz zadbać o wysoki poziom świadczonych usług w tym zakresie.

Czy w tej kwestii wypowiedzieli się sami zainteresowani– czyli turyści?

– W 2014 roku przeprowadziliśmy wśród turystów ankietę, z której wynikało, iż dla ponad 50% wczasowiczów bardzo istotne jest to, czy konkretne gospodarstwo posiada świadectwo potwierdzające wysoką jakość oferowanych usług. Certyfikat „Blisko Natury” idealnie wpisuje się zatem w potrzeby rynku. Samym gospodarzom daje możliwość uatrakcyjnienia oferty turystycznej, gościom natomiast ułatwia wybór miejsca wypoczynku.

grupateren1zaja22

Jak otrzymać certyfikat Blisko Natury?

– W 2015 roku przeprowadziliśmy pilotażowy nabór. W ramach przygotowania do naboru wyedukowaliśmy pod kątem przyrodniczym i marketingowym osoby potencjalnie zainteresowane uzyskaniem wspomnianego certyfikatu. Nabór i szkolenia odbyły się w ramach projektu Agroturystyka przyjazna Naturze 2000. Eksperci ds. przyrody szkolili zainteresowanych na temat osobliwości przyrodniczych w danym regionie. Były to zajęcia praktyczne, wprowadzające w meandry życia roślin i zwierząt. Zamysł był taki, by właściciele gospodarstw agroturystycznych jednocześnie stali się swego rodzaju przewodnikami, by potrafili wykorzystać potencjał przyrodniczy do ubogacenia swojej oferty.

Ale to nie wszystko. Prócz zajęć stricte przyrodniczych, postawiliśmy na kształcenie umiejętności budowania wspomnianej oferty. Stąd obecność specjalistów od zarządzania w turystyce oraz ekspertów do spraw promocji. Potem prowadziliśmy audyt gospodarstw, sprawdzaliśmy czy rzeczywiście zasługują one na certyfikat „Blisko Natury”. Poza wiedzą właścicieli braliśmy pod uwagę jakość infrastruktury. Badaliśmy czy jest ona przyjazna środowisku. Poza tym zwracaliśmy uwagę na przywiązanie do tradycji oraz wykorzystanie ewentualnych produktów lokalnych. Po pierwszym naborze certyfikaty otrzymały 54 gospodarstwa (członkowie organizacji turystycznych) z całej Polski.

prezentacjaregionow4zaja22

Turyści zainteresowani wypoczynkiem na wsi zwykle szukają ofert w Internecie. Czy certyfikowane gospodarstwa są bardziej widoczne w globalnej sieci?

– Naturalną konsekwencją uzyskania certyfikatu stała się promocja tych gospodarstw na stronach internetowych Fundacji Instytutu na rzecz Ekorozwoju m.in. www.natura2000.org.pl. Ponadto udało się zawiązać społeczność na FB, którą tworzą między innymi posiadacze certyfikowanych gospodarstw – nazywa się Blisko Natury. Mamy także fanpage’a na FB o tej samej nazwie. Wydajemy również foldery, w których promujemy regiony z turystyką przyrodniczą – tutaj także zaznaczamy obecność certyfikowanych gospodarstw.

O możliwości uzyskania certyfikatu „Bliżej Natury” mówimy w czasie przeszłym. Czy jest planowana kolejna odsłona projektu?

– Zainteresowanie pozyskaniem naszego certyfikatu okazało się na tyle duże, że zdecydowaliśmy się zorganizować drugi nabór. Planujemy go ogłosić w drugiej połowie roku. Planujemy także poprzedzić ten nabór warsztatami i konsultacjami w zakresie tworzenia oferty przyrodniczej i zaznajomienia się z różnymi formami promocji obiektu.

Co powinni zrobić posiadacze gospodarstw agroturystycznych, zainteresowani uzyskaniem certyfikatu? W jaki sposób mogą zgłaszać swój udział w projekcie?

– Zapraszam na stronę projektu www.natura2000.org.pl. Znajduje się tam informacja o dalszych działaniach związanych z projektem wraz z możliwością zapisu na nie.

Czy w drugim naborze szkolenia i warsztaty będą merytorycznie podobne do zeszłorocznych?

– Poprzednio spotykaliśmy się na szczeblu na przykład makroregionu, co pozwalało jedynie na ogólne ujęcie tematu. Tym razem chcemy, by były to propozycje bardziej konkretne i adresowane do właścicieli gospodarstw agroturystycznych z konkretnego terenu. Widzimy konieczność indywidualnego podejścia do uczestników projektu, wywodzących się z podobnych środowisk.

***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!